Jump to content

Conector diagnoza 20 pini


Recommended Posts

Salut!

Am facut rost de o interfata de scanare si dupa ce am facut legaturile, a aparut un mesaj de eroare, de genul "cablu legat gresit"...Am verificat si rasverificat...pana la urma sa-mi dau seama ca din conectorul rotund cu 20 de pini (cel de linga motor) lipseste pinul 15, corespunzator "L line" sau RxD...Sint prezenti urmatorii pini : 1,2,7,14,16,17,19 si 20. Stie cineva cum se poate rezolva situatia? Multzam. Masina e un E46, 319i, M43B19, fab. '99.

Link to comment
Share on other sites

Ba da, are si conectorul OBD2, situat sub plansa bord. Numai ca si astuia ii lipseste pinul corespunzator liniei " L", adica pinul 15...Si oricum, dupa cele spuse de "bavaria", in cazul masinilor dotate cu cele 2 tipuri de conectori, numai cel rotund este functional...
Link to comment
Share on other sites

despre cele spuse de Dl.BAVARIA prefer sa ma abtin ...... foloseste cu incredere mufa OBD ..... important este sa fie prezenti pinii 4-5=masa sasiu +masa motor, 16 = +12V, 7-8 = linii comunicare (K-line) ..... 7-8 nu e musai sa fie ambii pini in mufa.......mai mult .....nu te crampona dupa linia L ........ nici aceasta nu e musai sa existe .:blink: ..... pls spune-ne mai mult desper scula de diagnoza ce ai facut rost ... :)
Link to comment
Share on other sites

O sa incerc si conectorul OBD2. La el apar pinii : 4,5,7,16. Lipseste 15-le...Cat despre interfata, este una simpla, KKL, facuta artizanal. Nu ma apuc sa dau pe forum amanunte, din simplul motiv ca nu vreau sa se ajunga ( asa cum s-a mai intimplat altadata cand s-a vorbit de interfete diagnoza&softuri aferente licentiate mai mult sau mai putin) la ban-uri date in stanga si-n dreapta de moderatori. Daca te intereseaza subiectul, discutam cu cea mai mare placere pe mess ( id: maciu1) sau trimite un mesaj personal sau e-mail.
Link to comment
Share on other sites

despre cele spuse de Dl.BAVARIA prefer sa ma abtin ...... foloseste cu incredere mufa OBD .....

171739[/snapback]

 

Daca vrei neaparat facem o rubrica noua la intrebari tehnice,pentru tine,ceva de genul :"aveti o intrebare,priceputu' va raspunde"

 

Pana atunci este de bun simt sa accepti si alte pareri chiar daca sunt false :)

 

Nu exista nici un model de BMW cu ambele mufe de diagnoza active,exceptand cele gasite de tine,bineinteles. :blink:

Link to comment
Share on other sites

EOBD / OBDII / CARB

La aceastã marcã se poate trece si la software-ul OBD (CARB)

La autovehiculele BMW sunt incluse si aparate de comandã motor care sprijinã, pe lângã diagnosticarea specificã constructorului, si CARB-ISO. Existã pentru aceasta si un al 2-lea stecãr de diagnosticare ĂŽn interiorul autovehiculului (ĂŽn majoritatea cazurilor la picioarele soferului).

Diagnosticarea conform CARB-ISO nu va fi detectatã la o cãutare automatã. Va trebui comutat la alte sisteme cu F7.

La unele autovehicule, diagnosticarea conform CARB-ISO se poate efectua si prin intermediul stecãrului de diagnosticare rotund situat ĂŽn compartimentul motor, prin PIN 17.

Indicatii la un stecãr CARB cu 16 fire

Conform normei, pin-ul 4 trebuie sã fie masa autovehiculului si pin-ul 5 masa semnalului. Pin-ul 4 si 5 nu sunt ĂŽnsã ocupate la toate autovehiculele, ci partial numai pin 4, partial numai pin 5.

Se recomandã din acest moriv bransarea concomitentã a pin-ului 4 si 5.

Ăn cazul autovehiculelor care detin atât o prizã de diagnosticare specificã BMW-ului, cât si o prizã de diagnosticare CARB cu 16 poli, diagnosticarea prin priza CARB cu 16 poli este posibilã ĂŽn multe cazuri numai dacã capacul de protectie al prizei de diagnosticare specifice BMW-ului este ĂŽnchis

 

BUN .. acesta fiind un extras din baza dintr-o baza de date a stimabilei firme bosch care are amabilitatea de a produce multe controllere de pe masinile dvs...

Mai departe ....nu pot (ca si anul trecut :) ) sa nu remarc atitudinea "prieteneasca" a d-lui moderator Bavaria....drept care raspund la "propunerea" stimabilului domn : nu sunt interesat de infiintarea unei sectiuni de ajutor in domeniul diagnosticarii ........ de ce ? simplu ...... nu sunt in masura sa sustin o astfel de sectie .... nu am lucrat ft. mult cu BMW (pana in 100 masini ) deci nu cunosc nici macar bine modelele .............cum dvs. d-le moderator ati refuzat sa impartasiti mie din secretele si "smecheriile" acestui producator de autoturisme :blink: , ei bine se pare ca stadiul cunostiintelor mele stagneaza :) ... pe de alta parte ////eu sunt dispus sa ajut oamenii sa avanseze in acest domeniu si sa nu mai arunce banii (de multe ori aiurea ) prin service-uri .......... daarrr.... aici este punctul sensibil ........ aici dvs. inchideti de fiecare data usa ...... si atunci ca un simplu cetatean va intreb : AL CUI BUZUNAR IL PROTEJATI DOMNULE BAVARIA de va e asa de teama ca nu va mai da lumea banii pe diagnoza ? ......... e o intrebare nascuta din simpla curiozitate cum presupun ca si cea " ce faci cu bordul ???? " a fost ........deci astept un raspuns valabil ......... ca si eu puteam face cu bordul CIORBA........... :)

Link to comment
Share on other sites

BUN .. acesta fiind un extras din baza dintr-o baza de date a stimabilei firme bosch care are amabilitatea de a produce multe controllere de pe masinile dvs...

Mai departe ....nu pot (ca si anul trecut :) ) sa nu remarc atitudinea "prieteneasca" a d-lui moderator Bavaria....drept care raspund la "propunerea" stimabilului domn : nu sunt interesat de infiintarea unei sectiuni de ajutor in domeniul diagnosticarii ........ de ce ? simplu ...... nu sunt in masura sa sustin o astfel de sectie .... nu am lucrat ft. mult cu BMW (pana in 100 masini ) deci nu cunosc nici macar bine modelele .............cum dvs. d-le moderator ati refuzat sa impartasiti mie din secretele si "smecheriile" acestui producator de autoturisme  :blink: , ei bine se pare ca stadiul cunostiintelor mele stagneaza  :D ... pe de alta parte ////eu sunt dispus sa ajut oamenii sa avanseze in acest domeniu si sa nu mai arunce banii (de multe ori aiurea ) prin service-uri .......... daarrr.... aici este punctul sensibil ........ aici dvs. inchideti de fiecare data usa ...... si atunci ca un simplu cetatean va intreb : AL CUI BUZUNAR IL PROTEJATI DOMNULE BAVARIA de va e asa de teama ca nu va mai da lumea banii pe diagnoza ? ......... e o intrebare nascuta din simpla curiozitate cum presupun ca si cea " ce faci cu bordul ???? " a fost ........deci astept un raspuns valabil ......... ca si eu puteam face cu bordul CIORBA...........  :)

 

 

172155[/snapback]

 

Nu asa se pune problema,poate nu ai observat dar am ajutat si eu 2-3 persoane de cand sunt pe forum.

 

Discutiile despre diagnoza au degenerat tot timpul la crack-uri,soft piratat si alte povesti de genul asta.Pe forum este interzis orice contravine legilor tarii :)

Nu vrem sa apara D-ul Iosif Molnar(sau altcineva) si sa fim acuzati de piraterie,deoarece acest lucru se realizeaza cu ajutorul forumului.

Vrei sa ajuti lumea,ajuta-i cu testari gratuite ...

 

Ai dreptate,infiintarea unei sectiuni unde sa dai sfaturi este aberanta.Nivelul tau de cunostinte in ce priveste diagnosticarea BMW-urilor este extrem de scazut,daca ai reparat/diagnosticat numai 100 de BMW-uri.

Link to comment
Share on other sites

deh .. cum pot si eu .... nici macar 100 .....  :blink: cat despre cazuri ce contravin legilor tarii as fi ft bucuros de un link catre un distribuitor oficial al unui software licentiat de BMW

172403[/snapback]

 

Dupa cate stiu eu BMW-ul are un singur soft aprobat pentru dealerii autorizati.

Acesta nu este vandut persoanelor private sau altor firme.

In Nord America insa ai voie sa il cumperi,deoarece legile nu sunt asa de stricte in ce priveste accesul la informatie.

Link to comment
Share on other sites

ceea ce prin tranzitivitate dom'le spune ca "nu pot incalca nici o lege " ...... alta intrebare la care sper sa primesc raspuns (exact cum nu am primit la nici una) ... ce treaba are domnul Molnar in discutia asta ???????? oricum referintza la persoana stimabilului domn spune multe despre politica ce se doreste aplicata ,. ,,,, si nimic din alea multe nu e de bine ......... probabil domnule Bavaria ca daca ai fii pe pozitia de a vinde oficial ceva software de diagnoza ai proceda ca si in cazul forumului de VAG .......... asa se protejeaza painea lume .... .. iei interfata de la mine ai acces la forum , nu iei cauta in alta parte ,,,,,,,,, asta NU E OK .... NU pt. o lume civilizata ........ astept continuarea discutiei .... eu preferam privat .... dar si putzina transparentza care apare imi convine ... se face usor usor lumina ... lumina incepe cu dl. Molnar :blink:
Link to comment
Share on other sites

ceea ce prin tranzitivitate dom'le spune ca "nu pot incalca nici o lege " ...... alta intrebare la care sper sa primesc raspuns (exact cum nu am primit la nici una) ... ce treaba are domnul Molnar in discutia asta ???????? oricum referintza la persoana stimabilului domn spune multe despre politica ce se doreste aplicata ,. ,,,, si nimic din alea multe nu e de bine ......... probabil domnule Bavaria ca daca ai fii pe pozitia de a vinde oficial ceva software de diagnoza ai proceda ca si in cazul forumului de VAG .......... asa se protejeaza painea lume .... .. iei interfata de la mine ai acces la forum , nu iei cauta in alta parte ,,,,,,,,, asta NU E OK .... NU pt. o lume civilizata ........ astept continuarea discutiei .... eu preferam privat .... dar si putzina transparentza care apare imi convine ... se face usor usor lumina ... lumina incepe cu dl. Molnar  :blink:

172407[/snapback]

 

Eu am considerat tot timpul ca un administrator care deschide un forum public nu o face pentru profit.Pentru asta iti deschizi firma si vinzi produsul respectiv.

Stiu ca m-am inselat,dar nu vorbim acum de alte forumuri,nu este treaba mea.

Am amintit de D-ul Molnar deoarece este un exemplu.Pentru diagnoza VW se foloseste foarte mult soft piratat,si este normal ca anumiti oameni sa fie deranjati.

Eu am fost foarte explicit,ca nu vrei sa intelegi este alta poveste...

Link to comment
Share on other sites

ahaaaaa.. bun ... deci dvs sunteti in masura sa ma bagati in legalitate..... link de unde se poate cumpara softul lor cu licentza ?

172416[/snapback]

 

Probabil scriu in chineza.

BMW-ul nu vinde soft in Europa,cu licenta.Stiu ca Romania a intrat in EU,dar tot in Europa este. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.