Jump to content

Cauzele si efectele accidentelor cu motociclisti


jaffar

Recommended Posts

despre cum sa da poligonul in belgia:

poligonul in belgia

 

cam despre asta e vorba:

in belgia dai si poligonul si orasul care este de min 30 minute max 45min;

poligonul consta in :

vine examinatorul si te pune sa verici semnalizarile si luminile.motorul este parcat intr-un spatiu delimitat.apoi te pune sa faci un "u" cu spatele in spatiul asta.rotile nu treb sa depasesca liniile .te sui calare pe el.dai o cheie si-l aduci la linie..ii dai bataie si faci 6 jaloane prima prin stânga .apoi faci doua opturi complete intr-un spatiu delimitat iesi de aici te incadrezi la o alura de pas te sui pe o plansa lata de 15cm inalta de 6cm,si lunga de 10m daca ai trecut si de asta faci o drepta scurta si intri intr-o zona lunga de 10m care trebuie sa-i faci in 13 secude minim dupa ce suna senzorul iesi ai 25 m intorci frumos bagi gaz trebuie sa fii in minim vit a2a intrii in aceeasi zona de 10m iar la iesire treb sa ai min 40kmh dupa care treb sa frêzi de urgenta si sa opresti motorul in 8m.

sa nu credeti ca terenul este plat sau ca solul are asfalt de circuit.este facut cu mici denivelari si planuri inclinate.

daca totul este ok treci la proba de oras.se suie acelasi f**king examinator intr-o masina si comunica cu tine prin radio.stânga,dreapta,stânga.;si tot asa 30 minute minim.

daca totul e ok atunci iti da un atest si te duci la primarie sa-ti ridica permisul.

 

aici nu politia iti da permisul si nici nu te examineaza.exista un centru special de examinare si sunt extrem de drastici.nu iarta nimik.la proba de poligon ai dreptul la a2a sansa.

cam asa este in belgia.

am uitat sa zic ca trebuie sa ai echipament crespunzator:casca,manusi,vesta moto(piele sau textila) cizme sau bocanci.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aseara un nenea cu un motor era sa ia in brate un pieton doar pt ca a vrut sa-mi arate mie ca motorul lui fuge mai repede ca ursulica :blink: .Precizez ca avea si o coada(pe care probabil a impresionat-o) deci urmarile puteau fi grave.De asemenea precizez ca eu am plecat de la stop foarte incet tocmai pt a nu-l provoca.
Link to comment
Share on other sites

daca tu ai plecat de la stop foarte incet si el a vrut doar sa "iti arate ca moto fuge mai repede ca ursulica" fii sigur atunci ca nici el nu a vrut sa faca intrecere cu tine, ci el a plecat normal. Ca sa intelegi ce zic ca cel mai slab motor (50 cai) e comparabil ca performante cu un M5 intr-o comparatie generala. Deci crede-ma ca nenea ala nu a plecat ca sa te faca pe tine.

 

Daca el vroia sa ti-o traga atunci nu te mai exprimai asa, ci exprimarea ta era ceva de genul: ala a plecat ca din pusca si dupa 2 secunde era la 500m in fata mea :blink:

 

Iar avem idei preconcepute gresite ca toti de pe motociclete vor sa se dea la masini, oare de ce?

Vrei sa mergi cu mine intr-o seara sa vezi cate "invitatii" d-astea primesc cei pe moto in 5 stopuri ca sa vezi ca de fapt e invers?

 

Orice motocilist stie ca nu prea are rival pe 4 roti si de aceea tenta de "tras" e foarte mica in randul motocilistilor fata de cei din masini (ca sa nu zic din bmw-uri).

 

Nu am vrut sa fiu rautacios desi asa pare, am vrut doar sa inlatur aceleasi idei preoncepute cu care suntem acuzati.

Edited by Kelu
Link to comment
Share on other sites

la care se mai poate adauga si varianta: plecat mai repede de la semafor tocmai pentru a nu da ocazia ca vreo masina sa incerce sa se intreaca cu tine si dintr-un motiv sau altul sa te dezechilibreze, sa-ti abata atentia de la drum etc.
Link to comment
Share on other sites

DA, alt adevar ! Pleci mai repede de la semafor pt k timpitii din stinga si drepata ta, in ideea lor de a se intrece si de a te "face" cu cine stie ce rabla, de obicei merg oblic si iti ingusteaza sau kiar inchid drumul ...doar doar or fi mai rapizi.

K motociclist, in general, plecatul mai repede de la semafor reprezinta DOAR O MASURA IN PLUS DE SIGURANTZA PT EL. (ia distantza fatza de nebunii dornici de intrecere sau dornici sa se suie pe el facind diverse figuri, in opinia lor, talentate si dibace.)

Sincer acum, citi dintre moticilcisti pleaca de la semafor pe o roata? sau baga mina in gaz ..si mai incolo incetinesc si se uita in spate dupa cine stie ce masina? ...sau, asteapta vreo masina si fac vreun semn nu tocmai prietenos? ...sau...

Cred k majoritatea motociclistilor merg doar spre treburile lor.

Link to comment
Share on other sites

Hopa acuma chiar m-au apucat dracii;mai intai toti motociclistii pleaca ''incet'' de la stop ok sa zicem ca e asa(am fost si eu plimbat cu motorul si stiu ce inseamna sa pleci normal de la stop) apoi spuneti ca daca pleaca repede pleaca doar pt a scapa de tampatii cu masini care pleca la randul lor aiurea. Cred ca nimeni nu citeste ceea ce am scris.Am precizat clar ca domnul motociclist plecand repede aproape ca l-a luat pe ghidon pe un cetatean care traversa(neregulamentar) asta m-a deranjat in rest putea sa plece din partea mea si ep o roata si pe 2 roti ba chiar putea sa zboare ca nu ma deranja deloc.Ah nu tre sa va mai explic ce riscuri implica plecatul asta mai "tare" de la semafor :blink: Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

evident, pisica trebuie sa cada tot in picioare, si oricarui gest nelalocul sau trebuie sa i se atribuie o explicatie aparent de bun simt.

 

tocmai lipsa acestui bun simt e una din cauzele accidentelor pe care le dezbatem in acest topic. cind insa unii iau totul ca pe o jignire personala si cauta explicatii pentru orice, dar nu pot recunoaste macar in sinea lor ca gresesc, atunci discutiile de acest gen sint unilaterale si nu isi au rostul.

Link to comment
Share on other sites

... dar nu pot recunoaste macar in sinea lor ca gresesc, atunci discutiile de acest gen sint unilaterale si nu isi au rostul.

OK! SUPER!

incepi TU prin a ne impartasi cum ai produs / ajutat la producerea unui accident sau cum ai gresit vreodata in intalnirea cu un motociclist :blink:

10x

Link to comment
Share on other sites

OK! SUPER!

incepi TU prin a ne impartasi cum ai produs / ajutat la producerea unui accident sau cum ai gresit vreodata in intalnirea cu un motociclist :blink:

10x

19319[/snapback]

Pai in primul rand NU plec primul la de la semafor decat daca am o vizibilitate buna si sunt sigur ca nici o alta masina nu forteaza stopul.De gresit fata de motociclisti nu tin minte dar am injurat cativa teribilisti care faceau slalom prontre masini.

Link to comment
Share on other sites

@Alex: mdea? pai inseamna k sintem toti teribilisti ..k toti ne strecuram printre masini! poti incepe sa ne injuri pe toti.

 

Ideea era (cine pana mea?!?), k nimeni nu cred k ia totul personal aici pe forum. Cei citiva care am mai postat am incercat sa va luminam, explicindu-va ca anumite kestii care par ostentative de fapt nu sint.

 

Cit despre faptul k motociclistul era sa dea peste pietonul care traversa NEREGULAMENTAR strada ...well...aici e vina pietonului. Daca cineva, pieton sau sofer de indiferent care categorie, incalca regulile, sa isi asume riscurile.

Link to comment
Share on other sites

@Alex: mdea? pai inseamna k sintem toti teribilisti ..k toti ne strecuram printre masini! poti incepe sa ne injuri pe toti.

 

Ideea era (cine pana mea?!?), k nimeni nu cred k ia totul personal aici pe forum. Cei citiva care am mai postat am incercat sa va luminam, explicindu-va ca anumite kestii care par ostentative de fapt nu sint.

 

Cit despre faptul k motociclistul era sa dea peste pietonul care traversa  NEREGULAMENTAR strada ...well...aici e vina pietonului. Daca cineva, pieton sau sofer de indiferent care categorie, incalca regulile, sa isi asume riscurile.

19322[/snapback]

Hmm am zis cativa nu pe toti i-am injurat si sa stii ca daca il omora pe pietonul ala eram curios cum explica politiei viteza avuta.Repet nu conteaza daca ai masina sau motocicleta cat timp ai depasit viteza legala si ai produs un accident ai deja mare parte din vina.

Link to comment
Share on other sites

Hmm am zis cativa nu pe toti i-am injurat si sa stii ca daca il omora pe pietonul ala eram curios cum explica politiei viteza avuta.Repet nu conteaza daca ai masina sau motocicleta cat timp ai depasit viteza legala si ai produs un accident ai deja mare parte din vina.

grijuliule... :)

de cate ori era sa dai si tu peste vreun pieton, biciclist sau alte OZN-uri? :)

(nu de alta, dar eu, ca sofer, am avut parte de f multe evenimente in care in care se traversa pe rosu sau prin locuri total aiurea)

 

pe de alta parte ma gandesc ca ar fi trebuit sa-i iei apararea, pentru ca tot tu spuneai ca pietonul traversa printr-un loc nepermis...

ia sa fi trecut tu pe rosu, sa vedem daca vreun pieton ti-ar mai fi luat apararea... :blink:

Link to comment
Share on other sites

grijuliule... :)

de cate ori era sa dai si tu peste vreun pieton, biciclist sau alte OZN-uri? :)

(nu de alta, dar eu, ca sofer, am avut parte de f multe evenimente in care in care se traversa pe rosu sau prin locuri total aiurea)

 

pe de alta parte ma gandesc ca ar fi trebuit sa-i iei apararea, pentru ca tot tu spuneai ca pietonul traversa printr-un loc nepermis...

ia sa fi trecut tu pe rosu, sa vedem daca vreun pieton ti-ar mai fi luat apararea... :)

19327[/snapback]

Iara nu citesti :) ce am zis eu nu conteaza ce este masina motocicleta camion tramvai mig ....... ai depasit viteza legala l-ai pocnit pe un nenea ce traverseaza neregulamentar ce explicatie ai?Nu domne eu aveam doar 100 si daca ala nu m-a vazut ce sa-i fac :blink:

Link to comment
Share on other sites

Iara nu citesti :)  ce am zis eu nu conteaza ce este masina motocicleta camion tramvai mig ....... ai depasit viteza legala l-ai pocnit pe un nenea ce traverseaza neregulamentar ce explicatie ai?Nu domne eu aveam doar 100 si daca ala nu m-a vazut ce sa-i fac :blink:

acum m-ai luminat!

deci tu aveai radar montat pe bord... in fatza... :)

cum ai reusit tu sa apreciezi viteza lui? doar prin faptul ca pe bordul tau aveai 30km/h si el era deja cu 50m in fatza ta? :)

Link to comment
Share on other sites

@Alex: mdea? pai inseamna k sintem toti teribilisti ..k toti ne strecuram printre masini! poti incepe sa ne injuri pe toti.

 

Ideea era (cine pana mea?!?), k nimeni nu cred k ia totul personal aici pe forum. Cei citiva care am mai postat am incercat sa va luminam, explicindu-va ca anumite kestii care par ostentative de fapt nu sint.

 

Cit despre faptul k motociclistul era sa dea peste pietonul care traversa  NEREGULAMENTAR strada ...well...aici e vina pietonului. Daca cineva, pieton sau sofer de indiferent care categorie, incalca regulile, sa isi asume riscurile.

19322[/snapback]

 

R_MARCE,

 

din cite vad eu, doar unii vorbesc despre ceilalti numai cu epitete "timpiti" "idioti" etc, de asta am spus ca unii o iau prea personal.

 

in plus, conform legii din romania, nu ai voie sa accidentezi un pieton, chiar daca el traverseaza neregulamentar. mai ales in conditii de vizibilitate buna intri, in cel mai bun caz, la culpa comuna. daca martorii demonstreaza ca aveai viteza peste limita sau ca ai ciupit semaforul, intri chiar la 100% culpa.

Link to comment
Share on other sites

acum m-ai luminat!

deci tu aveai radar montat pe bord... in fatza... :)

cum ai reusit tu sa apreciezi viteza lui? doar prin faptul ca pe bordul tau aveai 30km/h si el era deja cu 50m in fatza ta? :blink:

19330[/snapback]

:) binenteles ca aveam radar, nu draga Mike dar banuiesc ca pot estima viteza destul de bine si nu aveam 30 aveam mai putin.Nu 50m chiar mai mult de 50 m viteza era undeva la 80 km/h hai daca vrei tu 70km/h, dar vad ca a explicat si (cine pana mea?!?) cum e cu pietonii :)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

nu am voie sa le zic asa? dar oare cum se numesc cei care dinadins iti inchid drumul? sau care cica, k sa te "agatze", ..mai k se suie pe tine cu masina? sau smekerii care isi tureaza masinile pina le crapa motorul, doar k sa te faca sa te uiti la ei, k poate-poate te iei la intrecere cu ei? stii TU cum e??? ei bine..eu stiu! asa k da-mi voie sa ii numesc asa pe cei care nu au minte dar au masini.

 

In rest, cum se faca k mai nou e "saracu' pieton" ...cind era clar intr-o incalcare a unei reguli? doar pt k cel care era sa il loveasca era motor si nu masina? Daca era masina, pun pariu k ziceati "ce bou si ala de traverseaza neregulamentar..siiii...saracu' sofer ...ce spaima o fi tras!"

Si cum zice Mike ...de unde stii tu ce viteza avea motorul? poate avea doar 60km/h ...k daca avea 200 il lovea sigur!

Oricum ...pt astia care iti sar in fatza merita sa ai o bita ..k daca nu ii calci macar sa le tragi o mama de bataie sa nu ne pune si noua viatza in pericol k sint ei sinucigashi!

Link to comment
Share on other sites

:)  binenteles ca aveam radar, nu draga Mike dar banuiesc ca pot estima viteza destul de bine si nu aveam 30 aveam mai putin.Nu 50m chiar mai mult de 50 m viteza era undeva la 80 km/h hai daca vrei tu 70km/h, dar vad ca a explicat si (cine pana mea?!?) cum e cu pietonii :)

iti spun sigur ca n-ai cum... te rog crede-ma

poti fi pacalit de sunetul pe care-l face o toba sport sau de faptul ca la plecarea de pe loc, cand esti in masina, simti ca stai pe loc chiar daca-i dai blana...

sunt lucruri pe care le pot dovedi

in plus de asta, comenzile mele sunt la mana, iar pana apuci tu sa iei piciorul de pe ambreiaj si sa apesi acceleratia astfel incat sa nu provoci un scartait de roti, eu am ajuns deja la 60 km/h (in mai putin de 2 secunde), ceea ce-mi ofera deja un avantaj de zeci de metri inaintea ta

 

cat despre ce spuneti voi legat de pieton... nu stiu de ce va legati de chestia asta?

a lovit cineva vreun pieton? mai ales ca a accidenta si o vrabie cu motorul, poate fi fatal pentru motociclist, darami-te un om... deci nu cred care este inconstientul care ar face asa ceva de placere sau din oricare alt motiv... :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu am voie sa le zic asa? dar oare cum se numesc cei care dinadins iti inchid drumul? sau care cica, k sa te "agatze", ..mai k se suie pe tine cu masina? sau smekerii care isi tureaza masinile pina le crapa motorul, doar k sa te faca sa te uiti la ei, k poate-poate te iei la intrecere cu ei? stii TU cum e??? ei bine..eu stiu! asa k da-mi voie sa ii numesc asa pe cei care nu au minte dar au masini.

 

In rest, cum se faca k mai nou e "saracu' pieton" ...cind era clar intr-o incalcare a unei reguli? doar pt k cel care era sa il loveasca era motor si nu masina? Daca era masina, pun pariu k ziceati "ce bou si ala de traverseaza neregulamentar..siiii...saracu' sofer ...ce spaima o fi tras!"

Si cum zice Mike ...de unde stii tu ce viteza avea motorul? poate avea doar 60km/h ...k daca avea 200 il lovea sigur!

Oricum ...pt astia care iti sar in fatza merita sa ai o bita ..k daca nu ii calci macar sa le tragi o mama de bataie sa nu ne pune si noua viatza in pericol k sint ei sinucigashi!

19335[/snapback]

Hmm 1.generalizezi 2.legea e lege si se aplica pt toti 3.crezi ca daca ai masina si esti fata ai parte de alt tratament 4. iar nu citesti ce scriu :blink:

Link to comment
Share on other sites

cunoastem cu totii senzatiile provocate de pietoni si de multe ori ne dorim sa-i calcam in picioare. eu stiu insa o persoana care a lovit un betiv cu masina, s-a dat jos, l-a verificat ca e intreg, si l-a luat la bataie. betivul a cazut cu ceafa de bordura si a murit, iar soferul e la pirnaie. un motiv in plus sa va sugerez tuturor, daca-mi permiteti, sa ginditi intii si apoi sa apasati/rotiti acceleratia.

 

cei care nu sint de acord cu asta, chiar va _rog_ sa calcati orice pieton care traverseaza aiurea, sau sa va dati jos cu bita si sa-i crapati capul. in felul asta se va ajunge tot unde (ar trebui sa) ne dorim cu totii: la mai putini conducatori inconstienti pe sosele. faptul ca ne civilizam sau disparem dupa gratii e la fel de benefic pentru cei care ramin.

Link to comment
Share on other sites

iti spun sigur ca n-ai cum... te rog crede-ma

poti fi pacalit de sunetul pe care-l face o toba sport sau de faptul ca la plecarea de pe loc, cand esti in masina, simti ca stai pe loc chiar daca-i dai blana...

sunt lucruri pe care le pot dovedi

in plus de asta, comenzile mele sunt la mana, iar pana apuci tu sa iei piciorul de pe ambreiaj si sa apesi acceleratia astfel incat sa nu provoci un scartait de roti, eu am ajuns deja la 60 km/h (in mai putin de 2 secunde), ceea ce-mi ofera deja un avantaj de zeci de metri inaintea ta

 

cat despre ce spuneti voi legat de pieton... nu stiu de ce va legati de chestia asta?

a lovit cineva vreun pieton? mai ales ca a accidenta si o vrabie cu motorul, poate fi fatal pentru motociclist, darami-te un om... deci nu cred care este inconstientul care ar face asa ceva de placere sau din oricare alt motiv... :blink:

19337[/snapback]

 

 

sorry, dar ma amuza teribil disputa aceasta.

 

1. smecherii tureaza motoarele si incearca sa taie fata, etc, indiferent daca est in masina sau motor si esti fata/femeie. din ex[erienta iti spun ca, daca nu le acorzi atentie isi opierd rapid interesul. este iarasi adevarat ca nu am folosit pana acum un mijloc de locomotie atat de "flashy". imi doresc sa am motor si sper ca voi avea peste cativa ani.

 

2. vad si eu motociclisti in trafic. devin atenta tocmai pentru ca imi doresc sa fiu in locul lor. cam intotdeauna intorc capul, iar la semafor ma uit la motor, asa, ca un necunoscator ce ma aflu, cu admiratia de rigoare atat pentru mijlocul de locomotie, cat si pentru curajul si indemanarea celui care il foloseste.

niciodata nu am vazut vreun incident, sicana, porcarie. si merg destul cu masina.

sigur se intampla. dar este aceasta o regula?!

 

merita consumata atata energie intr-o discutie purtata la extreme?!

Link to comment
Share on other sites

Nu te speria (cine pana mea?!?) si nici nu te bucura prea mult k mergem in gaska la pirnaie ...k tot nu o sa sara nimeni cu bita(sau nu asa des)...desi multi ar merita-o! Dar ...toti avem sentimentul k ti-ar placea sa le dai vreo doua, doar pt k te-au speriat sau ti-au pus viatza in pericol.

 

In rest...revin la ideea k atita timp cit nu ai mers pe doua roti, nu ai cum sa stii cum e si nici sa faci aprecieri obiective, doar prin prisma observatorului.

Inca o data, nu generalizez ...atita timp cit nici voi nu generalizati. Limita e cam fina ..nu? Si pt unii si pt ceilalti...

Link to comment
Share on other sites

Nu te speria (cine pana mea?!?) si nici nu te bucura prea mult k mergem in gaska la pirnaie  ...k tot nu o sa sara nimeni cu bita(sau nu asa des)...desi multi ar  merita-o! Dar ...toti avem sentimentul k ti-ar placea sa le dai vreo doua, doar pt k te-au speriat sau ti-au pus viatza in pericol.

 

In rest...revin la ideea k atita timp cit nu ai mers pe doua roti, nu ai cum sa stii cum e si nici sa faci aprecieri obiective, doar prin prisma observatorului.

Inca o data, nu generalizez ...atita timp cit nici voi nu generalizati.  Limita e cam fina ..nu? Si pt unii si pt ceilalti...

19341[/snapback]

 

ca tot ai adus vorba...tu ai mers pe 4 roti ?

Link to comment
Share on other sites

Nu te speria (cine pana mea?!?) si nici nu te bucura prea mult k mergem in gaska la pirnaie  ...k tot nu o sa sara nimeni cu bita(sau nu asa des)...desi multi ar  merita-o! Dar ...toti avem sentimentul k ti-ar placea sa le dai vreo doua, doar pt k te-au speriat sau ti-au pus viatza in pericol.

 

In rest...revin la ideea k atita timp cit nu ai mers pe doua roti, nu ai cum sa stii cum e si nici sa faci aprecieri obiective, doar prin prisma observatorului.

Inca o data, nu generalizez ...atita timp cit nici voi nu generalizati.  Limita e cam fina ..nu? Si pt unii si pt ceilalti...

19341[/snapback]

 

sa-ti mai povestesc din trafic. sint foarte multe cazurile in care un sofer/motociclist/biciclist/pieton face o greseala grava, care ma pune in pericol intr-un fel oarecare, si ma opresc; uneori doar sa-l injur, alteori sa-l intreb pur si simplu de ce nu sare in fata trenului, ca e mai sigur atit pentru el cit si pentru mine. in majoritatea cazurilor, cel care a gresit ori incepe EL sa urle, ori sare la bataie, ori alte reactii similare.

 

in putine din cazuri omul recunoaste ca a gresit, si in si mai putine isi cere scuze. in acel moment pur si simplu imi trece cheful sa urlu sau sa-l umplu de singe, si plec cu gindul ca, poate, omul a inteles si nu o sa mai repete greseala.

 

raspunsurile pe care le-am primit pe acest topic intra, din pacate, in prima categorie. toti cei care mi-au raspuns gasesc motivatii care mai de care mai interesante pentru a-si permite sa incalce flagrant legea. din acest motiv eu unul renunt acum la a mai dezbate aceasta problema, si imi orientez neuronii spre probleme cu sanse de reusita. e treaba voastra cum vreti sa va incheiati viata, dar asa cum pretindeti ca ati avea vreun DREPT sa calcati un pieton care traverseaza neregulamentar, la fel de bine sint convine ca pretind si soferii care "nu va protejeaza" cind incalcati legea. sint absolut sigur ca t@#*itul (eh, am si eu voie, nu ?) cu motocicleta verde care a trecut pe linga moarte inainte sa deschid topicul povesteste acum tututor ca un sofer iresponsabil nu l-a PROTEJAT si nu i-a dat voie sa se desfasoare, si ca ce dobitoci sint soferii astia, nu percuteaza deloc la faze lungi, tobe urlatoare si demaraje ... nu mai am adjectiv.

 

EOT.

Edited by zixx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.