Jump to content

Parbriz e39! Help me!


dragosvt

Recommended Posts

Am o mare dilema. Am avut proasta idee sa obturez aerisirea din portbagaj, cea din dreptul magaziei de cd-uri si la inchiderea usilor se creea o presiune. Pana sa-mi dau seama ce se intampla am observat cu mi s-a dezlipit parbrizul in partea superioara. El era deja crapat si cu ocazia asta m-am hotarat sa-l schimb. Problema care se pune acum este: se strica chederele din jurul lui in momentul dezlipirii??? Mentionez ca parbrizul nu este cel original. Pentru achizitia de unul nou ma sfatuiti sa iau original sau aftermarket? Cel care e acum pe masina e facut de olimpia din anul 2001 si parca are si niste defecte. Va multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Am o mare dilema. Am avut proasta idee sa obturez aerisirea din portbagaj, cea din dreptul magaziei de cd-uri si la inchiderea usilor se creea o presiune. Pana sa-mi dau seama ce se intampla am observat cu mi s-a dezlipit parbrizul in partea superioara. El era deja crapat si cu ocazia asta m-am hotarat sa-l schimb. Problema care se pune acum este: se strica chederele din jurul lui in momentul dezlipirii??? Mentionez ca parbrizul nu este cel original. Pentru achizitia de unul nou ma sfatuiti sa iau original sau aftermarket? Cel care e acum pe masina e facut de olimpia din anul 2001 si parca are si niste defecte. Va multumesc anticipat.

172002[/snapback]

parbriz e in fata luneta in spate care e pana la urma

Link to comment
Share on other sites

parbriz e in fata luneta in spate care e pana la urma

172034[/snapback]

 

Pai daca spune ca era deja crapat, sunt 99% sanse sa fie parbrizul, nu?

 

 

Cand schimbi parbrizul, obligatoriu se schimba si chederele. Cam 5 milioane un parbriz fara senzor de ploaie si vreo 1.5 milioane un cheder. Manopera cam 800 de mii, depinde la cine mergi. Astea sunt preturile de la Gimarom, au sedii cam prin toata tara.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca spune ca era deja crapat, sunt 99% sanse sa fie parbrizul, nu?

Cand schimbi parbrizul, obligatoriu se schimba si chederele. Cam 5 milioane un parbriz fara senzor de ploaie si vreo 1.5 milioane un cheder. Manopera cam 800 de mii, depinde la cine mergi. Astea sunt preturile de la Gimarom, au sedii cam prin toata tara.

172036[/snapback]

Merci mult WLF pentru informatie. Un parbriz original e cu mult mai scump???

Link to comment
Share on other sites

parbriz e in fata luneta in spate care e pana la urma

172034[/snapback]

Salut. Am scris destul de clar, cred eu. PARBRIZ!!! Este geamul din fata masinii prin care te uiti cand conduci. Scuze daca sunt prea acid, dar cred ca nu ai citit cu atentie ce am scris.

Edited by dragosvt
Link to comment
Share on other sites

Merci mult WLF pentru informatie. Un parbriz original e cu mult mai scump???

172040[/snapback]

 

Sunt mai multe modele de parbrize. Cele simple sunt cele mai ieftine, apoi vine parbrizul care are parasolar, apoi parbrizul care are si parasolar si senzor de ploaie. Evident, mult mai scumpe, poate chiar duble la pret fata de cel simplu.

 

Eu zic ca nu are sens sa te gandesti la unul original, diferenta de pret este foarte mare, iar calitatea este probabil apropiata. De altfel, nici nu cred ca sunt parbrize originale BMW, toate sunt facute de diversi furnizori acceptati de BMW, chiar daca au stantza cu BMW pe ele.

 

 

 

 

Cand spun parasolar ma refer la dunga verde de sus.

Link to comment
Share on other sites

nu se poate schimba parbrizul fara a strica chederul?

adica totusi 150 roni sunt ceva bani care ii dai aproape (daca nu in totalitate) degeaba

172070[/snapback]

 

Pai tu ai vrea sa pui la loc un cheder dat jos? Crezi ca mai etanseaza bine?

 

Gandeste-te ca parbrizul se lipeste cu un silicon puternic, nu e ca la dacie ca il prinzi in cheder si gata. Se taie cu o scula speciala, chederul nu prea supravietuieste.

Link to comment
Share on other sites

stiu cum este prins, zilele trecute am pus cu amicul meu parbrizul la e39 (cel cu scrumiera :blink: )

si sincer am folosit chederul vechi

apoi am lasat siliconul la uscat mai mult decat a fost nevoie (peste noapte) apoi a 2a zi am profitat de vremea de afara, ploua foarte tare, si am lasat masina afara sa vedem ce treaba am facut, vreau sa iti zic ca nu a curs nici macar un strop de apa inauntru, nici macar o tentativa de umezeala nu am gasit

 

deci nu stiu cum s-ar pune problema cu chederul vechi

Link to comment
Share on other sites

si la mine e fisurat pe partea soferului si ma deranjeaza la culme.

 

Am fost sa ii dea gaurica sa nu fuga fisura ca nu vreu sa il schimb iarna ca nu e bine.....

 

si da e cu senzor de ploaie si cu parasolar :)

 

o sa imi bag mana pana la cot in buzunar la schimbare dar ce sa ii faci asta e Romania...:).... si drumurile ei.......:)

 

60 euro ii siliconul de parbriz (asta la reprezentanta TM) + geam full option + chedere + manopera = :blink:

Link to comment
Share on other sites

Parca parbrizul nu are cheder. Este lipit. Exista doar un ornament.

172100[/snapback]

 

Da, asa este, e un cheder metalic care nu vine de jur imprejur ca unul de cauciuc, doar sus si pe laterale. Se schimba o data cu parbrizu, parbrizu se lipeste cu silicon. Am incercat sa refolosesc un cheder din acela, nu s-a putut. Cand iti da jos parbrizul, ti-l face praf, nu il poate scoate usor.

 

Reformulez: exista posibilitatea ca la un parbriz schimbat, meseriasul sa monteze chederul acela imediat dupa ce a pus parbrizul, iar siliconul sa prinda si un pic din cheder, astfel facandu-l greu de scos. Asta a fost cazul meu, poate ca la cele originale sa mearga dat jos usor.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

eu am avut 3 bmw uri e 39 life style din 2002 si am schimbat parbrizul pentru ca se sabla in 2 - 3 luni de mers in RO . ( unul l am cumparat zgaraiat din germania si a trebuit sa l schimb.) am pus numai original bmw // costa 14 milioane lei vechi sau 1400 ron ... e o mare diferenta( FOARTE MARE DIFERENTA ) INTRE OLIMPIA ... PILKINGTON , alte marci ( turkish) si cel original.... IN primul rand e heliomatic ... 2 .. are proprietatea de a reflecta lumina noaptea si nu te deranjeaza farurile ..3 are optiunea klima confort ...4 daca ai senzor ploaie faci o mare tiganie cand dezlipesti si lipesti senzorul .. si asa mai departe

chederul de care vb voi e de fapt un ornament care se poate refolosi si se poate pune si ulterior .. asa ca nu are nici o legatura cu etansietatea ..

Link to comment
Share on other sites

doar senzorul de ploaie .. fara oglinda

eu aveam si senzorul de lumini si de ploaie .. acum depinde de dotarile masinii

daca incerci sa dezlipesti si apoi sa lipesti pe un parbriz nou acest senzor .. se va vedea foarte urat dupa un timp ... intra aer in siliconul transparent folosit si pe margini folosesti un lipici tare metal-sticla .. oricum e o tiganie se vede urat .si ai si sansa sa functioneze aiurea senzorul de ploaie + lumini

daca nu ai senzor e doar calitatea sticlei folosite de producator in comparatie cu restul

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
era oferta la Pilkington cu 250 lei parbriz de e39:)

 

Am sunat in bucuresti ....costa 930 cu cheder ... ca ei sunt singurii care spun ca nu se recupereaza!

 

0722396335 - mihai

de fel are de toate

da-i un telefon

 

Merci ... am sa-l sun!

 

unde gasesc un parbriz nou ...ieftin pt e39 cu senzor de ploaie si lumini!?

820lei,transport gratuit la bucuresti/saint gobain

 

La http://www.unilot.ro/ am gasit cu 390 cu montaj inclus!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.