Jump to content

urme lipici pe capota


adi_fox07

Recommended Posts

Salut

 

week-end-ul trecut, cu ocazia unei nunti mi-am impdobit capota cu flori. Florile le-am lipit cu scotch din ala de hartie deoarece am creazut ca nu o sa lase urme( am mai avut lipit si anul trecut in toamna, dar fiind racoare afara, nu a lasat urme)

 

fiind foarte cald afara (40 de grade) mi-au ramas o gramada de urme de lipici care acum s-a intarit.

 

aveti idee cu ce poate fi inlaturat fara sa afecteze vopseaua?

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

week-end-ul trecut, cu ocazia unei nunti mi-am impdobit capota cu flori. Florile le-am lipit cu scotch din ala de hartie deoarece am creazut ca nu o sa lase urme( am mai avut lipit si anul trecut in toamna, dar fiind racoare afara, nu a lasat urme)

 

fiind foarte cald afara (40 de grade) mi-au ramas o gramada de urme de lipici care acum s-a intarit.

 

aveti idee cu ce poate fi inlaturat fara sa afecteze vopseaua?

benzina.sau cred ca merge si cu spirt.

Link to comment
Share on other sites

Solutie de curatat geamuri''fas-fas'',daca nici asa nu iese..cu putina benzina sau diluant nitro.Mai exista o solutie:prima data cand o sa speli masina sa rogi pe baietii de la spalatorie sa iti dea cu putin degresant..care in mod normal se foloseste la toate spalatoriile mai pricopsite.Degresant de caroserie..nu de jante..bineinteles.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu cand am vopsit ceva la masina au spalat-o si dupa au pus plastic pe ea dar nu se uscase bine ,au mai ramas cateva picaturi de apa!

Dupa ce au scos masina de la cuptor au ramas niste urme pe ea care nu se duc,au si polisat masina si dupa cateva spalari reapar urmele,nu se observa tare,doar daca te uiti atent.... vreo idee cum putea sa scap de ele?

Edited by eee
Link to comment
Share on other sites

Salut!Referitor la petele de apa de pe caroserie,daca apar si dupa ce ai polishat masina inseamna ca sunt in profunzimea lacului.Ca sa scapi de ele ar trebui zona ce este afectata sa fie frecata cu apa si hartie abraziva de granulatie 2000,dupa care sa se foloseasca pastele 1,2,3 de la 3M.Trebuieste aceasta operatiune facuta de cineva care are cunostinte si abilitati de profesionist in detailing auto.Eu cu asa ceva ma ocup,au venit si la mine masini cu astfel de probleme .Le-am rezolvat dupa schema de mai sus.Sa sti ca apa daca este sub folie,cauciuc sau frunze si sta mult timp in acel loc are posibilitatea de a intra efectiv in lac.O mica istorioara:a venit cineva cu o masina care de la ventuza statiei de emisie receptie sub care a stat apa au aparut pete de culoare albicioasa pe caroserie in acel loc unde a stat antena(masina este de culoare bleumarin).Omul speriat ca ce s-a intamplat,s-a intamplat exact acel fenomen amintit de mine mai sus,a intrat apa in lac,dupa o sedinta de polish profesional pata a disparut pentru totdeauna.Succes! Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Salut!Referitor la petele de apa de pe caroserie,daca apar si dupa ce ai polishat masina inseamna ca sunt in profunzimea lacului.Ca sa scapi de ele ar trebui zona ce este afectata sa fie frecata cu apa si hartie abraziva de granulatie 2000,dupa care sa se foloseasca pastele 1,2,3 de la 3M.Trebuieste aceasta operatiune facuta de cineva care are cunostinte si abilitati de profesionist in detailing auto.Eu cu asa ceva ma ocup,au venit si la mine masini cu astfel de probleme .Le-am rezolvat dupa schema de mai sus.Sa sti ca apa daca este sub folie,cauciuc sau frunze si sta mult timp in acel loc are posibilitatea de a intra efectiv in lac.O mica istorioara:a venit cineva cu o masina care de la ventuza statiei de emisie receptie sub care a stat apa au aparut pete de culoare albicioasa pe caroserie in acel loc unde a stat antena(masina este de culoare bleumarin).Omul speriat ca ce s-a intamplat,s-a intamplat exact acel fenomen amintit de mine mai sus,a intrat apa in lac,dupa o sedinta de polish profesional pata a disparut pentru totdeauna.Succes!

merci mult,o las asa si cand o sa ajung prin tara o sa iti fac o vizita!

Link to comment
Share on other sites

Oricand esti binevenit.Problema ta este rezolvata gratis,daca suprafata cu defect nu este mai mare decat suprafata unei portiere.Daca este ceva mai mult,sau vrei si altceva de facut la vopsea ,mai vorbim atunci.Pentru urme de lipici poti folosi cu succes un amestec de 50%alcool tehnic(alcool izopropilic) si 50% apa de ploaie sau apa distilata.Pulverizezi pe zona afectata si stergi cu o carpa de microfibra,nu exista riscul de a afecta vopseaua.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.