Jump to content

vibratii volan la franare


Recommended Posts

Salutare,

 

Dupa schimbarea placutelor si a discurilor, fata si spate, am observat ca la franarea intre 80-120km/h volanul o ia razna. La viteze mici, tragea un pic dreapta, ceea ce se intampla si inainte de schimbarea franelor.

 

Discurile le-am schimbat acum vreo 3000 km, iar marca aleasa este: ATE.

 

Am fost la un service BOSCH unde in urma echilibrarii rotilor vibratiile la franare s-au redus, iar volanul nu mai trage deloc dreapta la franarea la viteze mici.

 

In urma testarii amortizoarelor s-au obtinut urmatoarele valori:

Fata

Stanga Dreapta

78% 73%

 

Spate

Stanga Dreapta

79% 80%

 

La testul de ovalitate a discurilor de pe fata s-au obtinut urmatoarele valori:

Stanga: 19% Dreapta: 17%

 

De vibratii nu am scapat complet, inca se simt, mai putin..dar inca exista. Cei de la service mi-au zis ca bratele inferioare fata + bieletele anti-ruliu sunt uzate si ei recomanda inlocuirea, desi nu pot afirma cu siguranta ca vibratiile sunt cauzate de uzura lor.

 

Ce ar mai fi de verificat? Mentionez ca etrierii nu sunt blocati. M-as baga sa schimb piesele respective, chiar daca nu sunt neaparat vinovate de vibratii, dar vreau si o solutie pt vibratii.

 

Cei de la service mi-au zis ca vor repeta testul de ovalitate daca e cazul. Oare trebuie sa schimb discurile? Asa rapid s-au ovalizat? Le-am tratat cu finete, fara frane bruste, nu am trecut prin baltoace.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
La mine au fost rotile ovalizate. Le-am roluit. Anul trecut am dat 60/roata. Plus ca am schimbat bieletele antiruliu si merge ceas. Discurile au 3 ani pe fata . Si cu ele chair si de ataa timp dupa roluirea rotilor nu simt absolut nimic in volan. Nici la franare la ori ce viteza.. Nici pe perioada de accelerare.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
salutare la toata lumea, am o problema la masina, dupa ce merg cu ea vreo 10-20 de minute in oras sau afara, imi apare o vibratie puternica la volan atunci cand franez si la franari mai line vibreaza (masina este un bmw e39 din 2000, nu o am de mult timp si nu stiu mecanica deloc), stie cineva care ar putea fi cauza? la discuri m-am uitat si sunt destul de groase. mersi mult o zi buna va doresc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.