Jump to content

Sfat achizitionare e36 318i, 318is sau 320i


sosocj

Recommended Posts

Am M44 cu diferential normal...care e si pe 316i.

Tineti cont ca sonda lambda e schimbata anul trecut in Mai.....am pus NGK.

E un lucru important cand vorbim despre consum.

Valva DISA e si aia aproape noua....nu stiu daca are importanta, dar avand in vedere ca vorbim de mers in jurul 4000rpm....

Edited by Cristi B
Link to comment
Share on other sites

Cam greu asta cu consumul. La 320i, roti pe 17 am scos cel mai putin 7.1 extraurban, mers leguma, fara bruscari si fara depasiri, iar viteza maxima nu cred ca a depasit 90. Mers normal, 120-130, cu reprize de depasiri extraurban, trafic redus, undeva intre 9 si 10. In oras e alta poveste. Imi ia de la 12 la 17, in functie de cum o calc. Un prieten care a resetat BC si s-a plimbat cu ea prin oras a scos putin peste 10, nu stiu cum insa. Eu unul nu prea am cum sa merg linistit ca nu se aude motorul, suna prea frumos pentru a ma gandi la economie. Am venit de la Bucuresti pana la Suceava cu playerul oprit si nu m-a deranjat. Intre 318is si 320i eu zic sa mergi pe 320, am un vecin care are un is si sincer din ce imi spune el nici la el nu scade consumul sub 12-13 in oras, si asta la roti de 15, iar ce m-a surprins placut la 320i, pe langa galagia placuta, este elasticitatea motorului, poti rula cu 40 kmh in treapta a 5 a si masina nu tremura, nu se ineaca. Insa daca te gandesti la consum ar trebui sa iei in calcul si alte marci, in anii 90 se punea pret pe performanta si mai putin pe consum.
Link to comment
Share on other sites

am si eu un is ...fac drumul danemarca/romania cam de 2 ua ori pe an cu jante pe 18 la 120-140 consuma 9,5-10 la peste 140 deja e groapa acum sti cum e ai bmw mergi nu stai..ca daca vrei consum cu pipeta ia ti altceva......la mersul meu in oras ia peste 12% chiar si 17%asta e vrei bmw sa consume putin pune i motor de tico.....bafta la cumparat.....:popcorn:
Link to comment
Share on other sites

am si eu un is ...fac drumul danemarca/romania cam de 2 ua ori pe an cu jante pe 18 la 120-140 consuma 9,5-10 la peste 140 deja e groapa acum sti cum e ai bmw mergi nu stai..ca daca vrei consum cu pipeta ia ti altceva......la mersul meu in oras ia peste 12% chiar si 17%asta e vrei bmw sa consume putin pune i motor de tico.....bafta la cumparat.....:popcorn:

17% ?? wtf :)) intre 13 si 15% aveam eu consum la 325 si tu ai 17% la 318 :)).. exagerezi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.