Jump to content

www.mobile.de - hotie?


bara_ac

Recommended Posts

Am un prieten ce vrea sa isi cumpere o masina de pe site-ul asta. Stiu ca sunt nemtesti si ca ar trebui sa fie ieftine, dar mi se par prea ieftine.

Masina care o vrea nu e BMW, dar am cautat io BMW. M-am uitat la seriile 3 an de fabricatie intre 98 si 2004. Ieftine! Dar era o problema: in poza de prezentare erau afisate e36, in loc de e46, chiar si pentru cele din 99. Am ingustat cautarea pentru 99-04 si in 2 pagini de rezultate, nu am gasit decat o poza cu e46.

Exista vreo explicatie buna la toate acestea?

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca sunt multe tepe:

 

- daca pretul e suspect de mic aproape sigur e teapa,

- daca nu are numar de telefon si date complete de contact aproape sigur e teapa,

- daca sunt neconcordante intre anunt si poze, la fel

 

multe sunt date de romani, cand am cautat eu o masina mai demult, am dat un mail de proba, mirosea a teapa, ghici de unde mi-a raspuns la mail "neamtul". Din Bucuresti :blink:

Link to comment
Share on other sites

E36 s-a produs in paralel cu e46, cel putin asa stiu eu. Exista chiar din 2000 e36, compact.

 

Si da, pe mobile.de se dau multe tepe. Cauta pe forum, povesti cu masina in

Anglia si volanul pe stanga... :blink:

173619[/snapback]

da! ai dreptate... iar nu m-am documentat inainte sa postez...

Sedans

 

* 316i (1990-1993)

* 316i (1993-1998)

* 318i (1990-1993)

* 318i (1993-1998)

* 318iS (1992-1996)

* 318iS (1996-1998)

* 318tds (1994-1998)

* 320i (1991-1994)

* 320i (1994-1998)

* 323i (1995-1998)

* 325i (1991-1995)

* 325td (1991-1998)

* 325tds (1993-1998)

* 328i (1994-1998)

* M3 (1997-1998)

* M3 Evo (1995-1998)

 

Coupes

 

* 316i (1993-1998)

* 318is (1992-1996)

* 318is (1996-1998)

* 320i (1992) M50B20

* 320i (1992-1998)

* 323is (1995-1999)

* 325is (1992-1995)

* 328i (1995-1998)

* 328is (1995-1999)

* M3 (1992-1995)

 

Convertibles (Cabriolets)

 

* 318ic (1994-1998)

* 320ic (1993-1994)

* 320ic (1994-1998)

* 325ic (1993-1994)

* 328ic (1995-1998)

* M3 (1994-1996)

* M3 (1996-1998)

 

Touring (Wagons)

 

* 316iT (1998)

* 318iT (1995-1998)

* 318tds (1995-1998)

* 320iT (1995-1998)

* 325iT (1996-1998)

* 325tds (1995-1998)

* 328iT (1995-1998)

 

Compact

 

* 316i (1994-1998)

* 318tds (1995-1998)

* 318ti (1994-1996)

* 318ti (1996-1998)

* 323ti (1996-1998)

 

E36/5 compact:

 

* 1994-2001, 316i

* 1995-2000, 316g

* 1994-1995, 318ti

* 1995-1999, 318tds

* 1996-1999, 318ti

* 1998-2001, 323ti

 

insa, topicul e inca deschis pentru ca printre ele nu erau compacte.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea masinilor care sunt de la persoane fizice sunt tepe,cauta in parcuri dar si acolo ai grija sa nu fie park de turci,arabi sau alte natii suspecte iar dak ai gasit o masina uitate la toate masinile din parcul respectiv.

Vezi k multi au masini super ieftine si cand colo in park au doar epave de 100-200 euro.Mai bine apeleaza la cineva care a mai fost ii dai lui un comision si te duci tu cu el dak chiar vrei sa fii sigur ca nui nimica smenuit la masina(km,lovita,pret).

Eu asa as face :blink:

Link to comment
Share on other sites

raspuns la intrebare - nu , mobile.de nu e hotie

e un site care functioneaza de multi ani, posibil de vreo 10.

chiar daca pot fi trase si tepe. nu e vina celor de la mobile.de

173663[/snapback]

 

absolut de acord, cu ajutorul mobile.de am cumparat pt mine si fam mea vreo 4 masini si toate in stare excelenta cu care n-am avut probleme insa suntem fiinte inteligente si ne dam seama ca un golf 5 de ex nu poate costa 5600 euro cand de la anuntul 3 in jos pretul sare direct peste sa zicem 10 k , nici nu ma uit la poze ce sa mai vb.

plus de asta am un preiten de fam care e mecanic in deutch si ma ajutat la achizitionarea masinilor , chestie pe care o recomand :blink:

Link to comment
Share on other sites

raspuns la intrebare - nu , mobile.de nu e hotie

e un site care functioneaza de multi ani, posibil de vreo 10.

chiar daca pot fi trase si tepe. nu e vina celor de la mobile.de

173663[/snapback]

la fel e si ebay... site serios, dar cu o groaza de romani care intra in afaceri cu spalatorii auto dupa ce trag cateva tepe la cateva persoane... probabil ca nu m-am facut inteles. din punctul ala de vedere m-am referit.

Link to comment
Share on other sites

1. nu te uiti la masinile mult sub pret, e clar ca e ceva cu ele

 

2. adresa celui are vinde sa fie competa, nu doat un nr de tel, un mail sau un oras

 

3. cere pe mail codul VIN si verifica daca masina corespunde cu cea din anunt. sau mai bine vorbeste cu vanzatorul la tel si spune-i ca ai nevoie de o copie a brief-ului pt a te interesa la RAR in ce norme de poluare se incadreaza. intreaba de certificat eur 1.

 

daca poate sa faca aceste lucruri atunci 99% este o persoana care chiar vrea sa vanda masina si nu sa traga o teapa.

 

desi personal nu prea vad cum ai putea lua teapa daca esti macar pe jumatate cu ochii deschisi.

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

1. nu te uiti la masinile mult sub pret, e clar ca e ceva cu ele

 

2. adresa celui are vinde sa fie competa, nu doat un nr de tel, un mail sau un oras

 

3. cere pe mail codul VIN si verifica daca masina corespunde cu cea din anunt. sau mai bine vorbeste cu vanzatorul la tel si spune-i ca ai nevoie de o copie a brief-ului pt a te interesa la RAR in ce norme de poluare se incadreaza. intreaba de certificat eur 1.

 

daca poate sa faca aceste lucruri atunci 99% este o persoana care chiar vrea sa vanda masina si nu sa traga o teapa.

 

desi personal nu prea vad cum ai putea lua teapa daca esti macar pe jumatate cu ochii deschisi.

173772[/snapback]

:blink:

Link to comment
Share on other sites

la ce va referiti cand spuneti "tepe"? daca iei masina de la un dealer acesta iti va da si o foaie cu dscrierea masinii. daca dupa ce o cumperi constati ca nu e corecta evaluarea masinii ( a avu accidente care nu sunt mentionate, a fost revopsita, km sun modificati ) poti fi sigur ca dealerul respectiv si-o ia tare de tot. legea in Germania e putin diferita de ce e la noi.
Link to comment
Share on other sites

dar persoanele fizice? sau tepele date celor mai slabi de minte carora le sunt cerute avansuri? sau ca pur si simplu te imbarliga sa-i suni si defapt sunt adevarate afaceri cu numere gen 89 89 si nu iti dai seama fiind in alta tara :blink: te tine 15 minute la telefon si platesti 30 de euro.
Link to comment
Share on other sites

dar persoanele fizice? sau tepele date celor mai slabi de minte carora le sunt cerute avansuri? sau ca pur si simplu te imbarliga sa-i suni si defapt sunt adevarate afaceri cu numere gen 89 89 si nu iti dai seama fiind in alta tara :) te tine 15 minute la telefon si platesti 30 de euro.

173821[/snapback]

:)

treaba se adanceste :blink:

Link to comment
Share on other sites

de asta spueam ca daca ai macar pe jumatate ochii deschisi e greu sa iti traga teapa.

 

oricum, bine ca ai mentionat telefoanele astea, uitasem de ele :blink: sunt usor de

recunoscut.

 

nu pot sa cred ca sunt persoane normale care trimit bani in avans pt o masina. de altfel acest lucru este specificat clar pe site. nu se trimit bani si nu se fac plati aiurea.

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

ce sa zic, nu stiu cum sta treaba, am auzit pe unii ca au facut afacere buna cu masina de pe siteul asta mobile.de iar pe altii ca si-au luat tzeapa vietii lor... eu vreau masina noua si ma bate gandul sa merg in Germania sa o iau dar in acelasi timp nu stiu ce gasesc acolo, comercianti sunt si aia si astia de la noi, interes au si unii si altii, chestia e ca daca iau masina de acolo si am o problema aici... nu pot sa ma duc acolo sa-i dau lu' ala cu masina in cap dar aici... de ce nu :blink:
Link to comment
Share on other sites

nu pot sa cred ca sunt persoane normale care trimit bani in avans pt o masina. de altfel acest lucru este specificat clar pe site. nu se trimit bani si nu se fac plati aiurea.

173827[/snapback]

tipul asta care cumpara masina (stiti! asta de la inceputul topicului) i-a cerut vanzatorului cum poate sa arate ca e serios. iar ala a dat cea mai buna varianta de asigurare: cumparatorul pune la western union suma de bani si o trimite in orasul vanzatorului, dar pe numele cumparatorului; face copie (o scaneaza) si o trimite prin email. vanzatorul o primeste si isi trimite si el datele de pe actele masinii si buletinul lui...

tare, nu???

Link to comment
Share on other sites

http://www.autohus.de/ - ca sa stati linistiti :blink:

 

de la particulari poti lua o masina buna la un pret mai mic decat de la dealer. atentie la carnetul de service. daca e de buna credinta va merge cu voi la BMW pt un test si pt a confirma datele masinii.

masina mea este luata de pe mobile, de la privat. 71 000 km , din 2001, cu verificare la BMW.

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

prieenul tau ar trebui sa faca o sesizare la administratorii site-ului.

173843[/snapback]

iar nu m-am facut inteles...

cumparatorul pune la western union suma de bani si o trimite in orasul vanzatorului, dar pe numele cumparatorului; face copie (o scaneaza) si o trimite prin email. vanzatorul o primeste si isi trimite si el datele de pe actele masinii si buletinul lui...

tare, nu???

deci prietenul asta al meu isi trimite lui (siesi, lui insusi, etc) bani in germania. iar aluia ii trimite copia dupa factura pu|ii. cand ajunge in germania, el, prietenul meu, ridica banii de la o sucursala western union. ala, in schimb, trimite copii dupa actele lui.

got it?

Link to comment
Share on other sites

io iti zic sa ai grija ca sunt foarte multe tepe,de ex acum 3 ani am plecat cu 4 prieteni sa ne luam masini si unul din ei a vazut o masina pe mobile a facut rezervare si cand a ajuns acolo i-au pus pistolu la cap si i-au luat ce'i 15.000 de euro pt masina si au fugit noi in germania ne-am despartit toti si fiecare ce isi gasea pleca singur acasa.
Link to comment
Share on other sites

iar nu m-am facut inteles...

 

deci prietenul asta al meu isi trimite lui (siesi, lui insusi, etc) bani in germania. iar aluia ii trimite copia dupa factura pu|ii. cand ajunge in germania, el, prietenul meu, ridica banii de la o sucursala western union. ala, in schimb, trimite copii dupa actele lui.

got it?

173872[/snapback]

 

E jenent de simplu de pacalit Western. Chiar daca iti trimiti TIE bani, la o anumite sucursala din Germania, tot vei ramane fara ei. Pt ca omu va sti numele tau si numarul tranzactiei. Obligativitatea prezentarii actului de identitate e relativa si tine de spaga la functionar, iar CNP-ul nu e un secret :), mai ales cel romanesc.

 

Mai este o chestie. Nu sunt lacomi smecherii.. Pt. buna credinta iti cer transfer de WU intre 2 si 5 mii de euro, nu tot pretul mashinii, pt. ca sa nu fie rentabil pt. tine sa mergi in Germ-Anglia, sa te apuci de scandaluri, etc. Sa ii treci la pierderi si sa mergi mai departe :)

 

L-am salvat pe un coleg entuziasmat de un TT din Anglia de 6000EU, full options :D

Stiti voi, student german, la studii in Anglia, mashina cu volan pe stanga. :)

 

PS - Chiar "copia dupa factura pu|ii" e amanuntul esential, pt. ca ii va da toate datele necesare pt ridicarea banilor. :blink: Deci ori intelegi ca e teapa, ori lasa-l pe amic sa faca treaba, si ne spui dupa aceea cu cat a fost pacalit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.