Jump to content

EGR DEMONTARE CURATARE


Recommended Posts

Pai, iti trebuie un set de imbusuri si ceva capete de surubelnita. Daca te pricepi catusi de putin, adica atat cat sa localizezi egr-ul pe motor, sa-ti dai seama care e si unde e, o sa-ti dai seama, mai mult ca sigur ce suruburi trebuie sa desfaci. Dupa ce-l dai jos, sa ai o pensula si o surubelnita mai rea, sa-l faci ca nou.
Link to comment
Share on other sites

si benzina sau diluant. si o perie mai tare, eventual. plus o curte, pentru ca o sa te ingrozesti de ce mizerie o sa iasa odata ce pui benzina.

pe de alta parte, a arunca reziduurile alea la chiuveta sau canalizare reprezinta contraventie, o suta de meleoane amenda.

 

eu zic sa te duci totusi la un service. de ce vrei sa faci aceasta operatiune?

 

suntem aici pentru a te ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Salut am un E60 2007 520d si vreau sa stiu si eu daca e posibil sa dau jos EGR sa il curat acasa ( sunt novice la reparati masini ) . Vreau sa stiu ce scule imi trebuie si un video ceva sau explicatii mai detaliate . Multumesc !

 

Ce motor ai?: De 163 sau 177cp ? Si cati km?

 

A fost un coleg care a demontat EGR-ul la motorul de 177cp si era destul de curat. Uite aici:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/111464-bmw-520d-e60/page__pid__1818034__st__160#entry1818034

Link to comment
Share on other sites

MI se intrerupe intre 1000 si 2000 de ture nu mereu si daca accelerez dispare acelerez mai tare dispare simtoma ... si am vazut ca cam toti care au avut simtoma asta de la EGR a fost si mi-au zis si cei de la BMW anul trecut cum ca as avea ceva probleme la electrovalva EGR. PS multumesc ca ati fost asa de promti !
Link to comment
Share on other sites

Totusi, ce motor ai? Si cati km?

 

La cel de 177, actuatorul de la turbina agata. E ceva defect de proiectare. La mine a fost schimbat pe garantie.

 

La mine se manifesta cand si cand. Plecam de la un semafor OK, la urmatorul plecam ca un autobuz. Apoi mergea OK. Apoi peste cateva zile iarasi mai facea odata.

 

P.S. A iesit pe tester eroarea respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Pai, iti trebuie un set de imbusuri si ceva capete de surubelnita. Daca te pricepi catusi de putin, adica atat cat sa localizezi egr-ul pe motor, sa-ti dai seama care e si unde e, o sa-ti dai seama, mai mult ca sigur ce suruburi trebuie sa desfaci. Dupa ce-l dai jos, sa ai o pensula si o surubelnita mai rea, sa-l faci ca nou.

Multumesc mi-am cumparat un sprei valvoline special pentru curatat de stiut stiu unde e dar nu am ce sa stric la ea nu ? :D

Link to comment
Share on other sites

Totusi, ce motor ai? Si cati km?

 

La cel de 177, actuatorul de la turbina agata. E ceva defect de proiectare. La mine a fost schimbat pe garantie.

 

La mine se manifesta cand si cand. Plecam de la un semafor OK, la urmatorul plecam ca un autobuz. Apoi mergea OK. Apoi peste cateva zile iarasi mai facea odata.

 

P.S. A iesit pe tester eroarea respectiva.

Am 200000km motor de 1995cmc 163 cp

Link to comment
Share on other sites

post-48055-0-53997500-1348320190_thumb.jpgSalut mai am si eu doua intrebari in primul rand va multumesc incaodata pentru tot ajutorul !!!! . IN poza ce e incercuit cu rosu e EGR nu? si ce e cu verde chestia de plastic nu stiu cum se scoate sa nu o rup ? daca ma puteti ajuta. App EGR meu e plin de ulei deci cred ca e infundat sau cam asa ceva . Astept raspunsurile voastre multumesc !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.