Jump to content

Cum tragem fire de semnal pentru semnalizari in oglinzi e46 2d


Recommended Posts

Va salut! Ma intereseaza cea mai simpla metoda de a aduce fire de semnal pana la oglinzi! stanga/dreapta . Am achizitionat un set de oglinzi sport care vin cu astfel de optiuni dar fara instructiuni :(.. Odata ce veniti cu aceste informatii sigur se va dovdi a fi un DIY folositor.

 

Multumesc,

 

Alex

 

 

Link to comment
Share on other sites

?

 

de la panoul de sigurante? unde e?...care ar fi pinii?

 

eceva de munca daca nu le ai unpic cu partile electrice mai bine nu te apuca ...am si eu pe un e 36 tot cu semnalizare eu le am legate de semnalizarile laterale dar e de munca trebuie trase fire prin usi si trebuie sa sti sa le tragi ca se nu le agate geamul si tot asa nu e o munca tocmai usoara daca nu ai idee cat de cat....cu partea electrica nu i de joaca asa ca eu zic mai bine cauta un electrician e mai sigur.. sa cineva care a mai pus ca asa e destul de scris ca sa ti zic eu acum ce operati ai de facut ca sunt destule bafta....

Link to comment
Share on other sites

Eu am e36 cu oglinzi de M si semnalizare in ele. Din cate am observat firele care duc la semnalele din fata se impart in doua si anume un fir se duce la semnalul din fata si unul la oglinda. Din cate stiu metoda asta a fost folosita de catre un neamt pentru ca el le-a montat, masina venind din Germania cu aceste oglinzi. Succes.
Link to comment
Share on other sites

1. demontezi compartimentul de manusi de sub LCM.

2. demontezi LCM-ul, identifici firele care alimenteaza semnalizarea fata stg/dr.

3. dai fata de usa jos pt a trece cu firele pe un traseu ferit de socuri.

4. treci cu firele de la oglinzi catre habitaclu prin mansonul de cauciuc de la articulatia usilor.

5. le ascunzi frumos pe langa/sub plasticele de la bord, si le scoti la LCM

6. faci legaturile si probe

7. bei o bere :cheers:

 

:excl: e important ca oglinzile tale sa fie cu LED (asa si cred ca sunt ;) ) altfel, creste consumul instant pe semnalizare si e posibil sa ti se arda siguranta (cam rar, dar nu se stie.)

Link to comment
Share on other sites

la fel, te legi de firele de la semnal ori vii cu firele pana la LCM

 

doar ca, la trecerea prin stalpi, trebuie sa desfaci conectorii aceia cu o tubulara... apoi corect ar fi sa bagi pini mama/tata sa treci prin conectori... daca treci firul cu totul poti risca sa faca scurt de la dezizolarea accidentala (asa ca poti izola suplimentar zona de contact cu metalul cu un tub termocontractibil)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Daca oglinzile au led-uri si deci fiind un consum foarte mic este mult mai simlu sa tragi fir de la lucas. Gandeste-te cat ai de mers cu firul de la LCM si pana la oglinda din dreapta.Daca firul este izolat foarte bine si trecut cu atentie prin locuri unde s-ar putea reteza, e cea mai simpla solutie.....si sigura.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.