Jump to content

F10 sau f30 ?


stranger

Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

F10 525d (cel de 2.0 bi-turbo) pt impozit si consum, sau F10 535d pt putere/cuplu.

Nu vad de ce ai lua 530d, probabil doar pt pretul de achizitie mai bun la SH, fiindca au fost printre primele F10 si au mai multi km in general.

 

La acelasi stil de condus diferenta de consum intre 530d si 535d e maxim 1 litru.

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ciudat sa intrebi intr-o sectiune dedicata seriei 5, ce sa cumperi, noul seria 3 sau noul seria 5... Nu stiu la ce raspuns te asteptai. :D Eu, unul, votez pentru f10. Pentru spatiu, iar ca motorizare, varianta 525d( un compromis pentru impozitul astronomic la motorul de 3l). Dar, de altfel, daca te gandesti la o masina noua, avand in vedere pretul de achizitie, as opta pentru 530d.
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ciudat sa intrebi intr-o sectiune dedicata seriei 5, ce sa cumperi, noul seria 3 sau noul seria 5... Nu stiu la ce raspuns te asteptai. :D Eu, unul, votez pentru f10. Pentru spatiu, iar ca motorizare, varianta 525d( un compromis pentru impozitul astronomic la motorul de 3l). Dar, de altfel, daca te gandesti la o masina noua, avand in vedere pretul de achizitie, as opta pentru 530d.

 

Astronomic 22 mil , adica nici 500 euro pe an , 40 euro pe luna pentru o masina de minim 30.000 euro sh sau 50.000 euro noua? :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

"F10 sau f30?" cu siguranta F01 !!!:thumbsup: :frantics:

 

lol !

 

 

ce sa faci ma cu baragladina aia, e imensa masina aia ..aia este pt atunci cand stai in spate like a boss si ai sofer

 

 

 

Astronomic 22 mil , adica nici 500 euro pe an , 40 euro pe luna pentru o masina de minim 30.000 euro sh sau 50.000 euro noua? :sorcerer:

pretul de achizitie poate fi identic cu cel de la seria 3..depinde doar de optionale/ motor..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

lol !

 

 

ce sa faci ma cu baragladina aia, e imensa masina aia ..aia este pt atunci cand stai in spate like a boss si ai sofer

 

 

 

 

pretul de achizitie poate fi identic cu cel de la seria 3..depinde doar de optionale/ motor..

 

 

 

 

Pai si nu-i miJto asa :thumbsup: :D ???

 

De ce n-am eu o baragladina deaia cu motor de 6.0 si neaparat pe bulgaria (taxe,taxe,ne omoara taxele,n-ai ce sa-i faci :pardon: ) ???:sleep:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

F10 535d are tot 2993 cmc ca si 530d dar are 313 CP 0-100 5.5s in loc de 258 0-100 6.1s si de consum sa nu mai vorbim consuma si mai putin decat 530d 5,4 vs 5,7.

Consum urban în l/100 km 6.5-6.7

Consum extraurban în l/100 km 4.8-5.0

Consum mixt în l/100 km 5.4-5.6

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

da, este mult mai frumos f10 cu pachet M decat f30 , ma tot uit la f30 prin Bucuresti si ..nu ma atrage deloc

 

 

pai stai ca n-ai vazut f30 cu paket M. f10 mi se pare prea mare.. e aproape cat f01. dar e f frumos, aveti dreptate.

 

eu acum mi-as lua un e90 3.0d m paket etc. si peste 2-3 ani un f30 d-asta. pt ca acum pretul e exagerat de mare pt un seria 3.. parerea mea.

 

 

Daca vrei F30 atunci ia 328i (2.0 turbo 245cp). Dieselul e mic copil pe langa motorul asta si ca sunet si ca tot ce vrei,consumul e ok (~6-7%).

 

 

cum sa fie consumul asa mic? nici aspirat nu consuma 6-7, dapai turbo cu 250 de cai. sa fim seriosi. poate consuma atata la 80 km/h in treapta a8a.. dar cine merge asa?

Edited by andubalauru
Link to comment
Share on other sites

cum sa fie consumul asa mic? nici aspirat nu consuma 6-7, dapai turbo cu 250 de cai. sa fim seriosi. poate consuma atata la 80 km/h in treapta a8a.. dar cine merge asa?

Consumul mixt dat de fabricant e 6.4 parca. Poate la un mers prea sportiv sa sara de 7,8 in afara orasului. Trebuie testat oricum dar probabil ca astea noi cu turbina consuma mai putin decat benzinarele clasice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cum adica dezastru , la ce te referi , detii modelul asta ?

 

pune un F10 si un F30 unul langa altul, deschide capota motor la ambele si admira detaliile, mai departe sunt sigur ca stii la ce ma refer.

Unde mai pui ca F10 este mai bine insonorizat si implicit se aude mai putin zgomot in interior comparativ cu F30

Iar o chestie personala, mie unul mi se pare prea mic F30, iar faptul ca la F10 au preluat platforma de la F01 spune multe. Dar astea sunt detalii care tin mai mult sau mai putin de preferintele persoane, iar eu unul raman fan seria5

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astronomic 22 mil , adica nici 500 euro pe an , 40 euro pe luna pentru o masina de minim 30.000 euro sh sau 50.000 euro noua? :sorcerer:

 

Mi se pare ciudat sa intrebi intr-o sectiune dedicata seriei 5, ce sa cumperi, noul seria 3 sau noul seria 5... Nu stiu la ce raspuns te asteptai. :D Eu, unul, votez pentru f10. Pentru spatiu, iar ca motorizare, varianta 525d( un compromis pentru impozitul astronomic la motorul de 3l). Dar, de altfel, daca te gandesti la o masina noua, avand in vedere pretul de achizitie, as opta pentru 530d.

 

Am specificat clar, daca dispune de bani sa cumpere un F10 nou, eu as alege un 530d( un turbo e mai bun decat 2 :frantics:, mai putina bataie de cap :D ) . :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Mai misto F31 decat F30. Stopurile alea pe spate parca-s prea urate. F31 din spate, arata la fel ca F11.

F31 e break. De carat e bun :)

 

Unii vad ca apreciaza F30 ca fiind mica sau neincapatoare. Nu e chiar asa. Fata de E90 e mai spatioasa plus ca e si mai lata si mai lunga la exterior , scaunele sunt mult mai comfortabile la F30.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.