Jump to content

luminozitate faruri xenon.


Emanuel Pop

Recommended Posts

1. durata de viata este relativa, dar cica ar fi garantate aprox. 10.000 ore de functionare, insa depinde mult de numarul de aprinderi, de numarul de flash-uri date prin becul xenon, umezeala din far (da, exista destul de multa), etc..

 

2. intensitatea luminii nu cred ca o poti masura decat daca dai becul jos si mergi cu el la un laborator specializat (rezultatul este influentat totusi de N factori: starea bateriei, a alternatorului, a balastului, etc)...

 

3. trebuie vazut daca scaderea luminozitatii e cauzata de sistemul electric/electronic, de bec sau de posibile deteriorari ale sistemului de reflexie (oglinzi far, lupe, etc)...

 

abia atunci poti emite pareri, concluzii, si eventual sa gasesti solutii

Link to comment
Share on other sites

1. nu conteaza cate flashuri dai e bi-xenon are ceva switch ca un fel de oglinda becul sta la fel doar ca se modifica una alta prin far.

2. daca au inceput sa se faca rosii sau roz cazul osram sunt obosite.

3. daca sunt matuite farurile de la pietricele trebuie sa le dai un polish dar mergi pe la astia cu folii sa iti puna folie pe ele dupa, daca nu faci asta in 1 luna se fac mai rau decat erau.

4. becurile eu le schimb cam la 2 ani asa preventiv.

Link to comment
Share on other sites

Nu sta bine la capitolul faruri e65 oricum

 

 

Nici e39 nu-i de speriat...si eu am schimbat becurile, am polishat farurile,le-am reglat...:no: ; rezultatul e putin mai bun ca inainte, dar tot nu sunt multumit. Parerea mea e ca daca vrei sa ai lumini bune, faruri noi, becuri noi originale, eventual balasturi noi si asta e; degeaba ne chinuim noi cu polishaturi, becuri,etc....ne cam imbatam cu apa.

Link to comment
Share on other sites

Nici e39 nu-i de speriat...si eu am schimbat becurile, am polishat farurile,le-am reglat...:no: ; rezultatul e putin mai bun ca inainte, dar tot nu sunt multumit. Parerea mea e ca daca vrei sa ai lumini bune, faruri noi, becuri noi originale, eventual balasturi noi si asta e; degeaba ne chinuim noi cu polishaturi, becuri,etc....ne cam imbatam cu apa.

 

am luat si faruri noi cu becuri noi etc, tot nu sta bine la capitolul asta

Link to comment
Share on other sites

Cum arata lupa din farul vostru? Alba/opaca sau sticla transparenta???

 

 

La mine este albicioasa/opaca si ieri am vazut un S Klasse care are lupa/bulbul transparent, sau cel putin NU opac.

 

 

Lupa tre' sa fie transparenta,daca e albicioasa inseamna ca este afumata, caz in care se demonteaza farul si se curata lupa.

Link to comment
Share on other sites

1. nu conteaza cate flashuri dai e bi-xenon are ceva switch ca un fel de oglinda becul sta la fel doar ca se modifica una alta prin far.

 

ba chiar conteaza, daca ai becul rece (adica stins) si dai flash, descarcarea de scurta durata fara a permite incandescenta maxima a gazului rar, chiar scurteaza viata becului...

 

Cum arata lupa din farul vostru? Alba/opaca sau sticla transparenta???

in mod norml tu ai lupa Hella striata (care pare putin translucida)... dar exista si posibilitatea inlocuirii lupei...

 

eu cred ca, daca ai spus ca ai incercat toate solutiile, ai pus si faruri noi si tot ti se pare ca nu lumineaza cat ai vrea tu, ar trebui sa incerci un consult oftalmologic in conditii de lumina redusa (pe bune, chiar nu glumesc!) ... e posibil sa ai probleme cu vederea pe timp de noapte, respectiv cu adaptarea vederii la lumina artificiala pe timp de noapte...

 

no offence ! :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca doar ale mele lupe sunt asa. Tot ce am vazut in ultimele zile sunt transparente/clare.

 

 

Stie cineva cum se curata? Am cautat un pic pe forumuri dar fara succes.

Se pot scoare prin spatele farului afara?

 

Denumirea lor in engleza care este?

 

 

Le cureti cu spirt, altceva nu ai ce sa le faci, nu aceasta este cauza de lumina slaba.

De obicei se duc oglinzile farului si deaia nu se vad bine noaptea, se ard onglinzile(matuiesc) si nu mai reflecta bine lumina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.