Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

[...]sa nu aibă aștept țărănesc, și sa nu se lege politia de mine.

[...]am faruri normale de fabrica

Pt asa ceva (far fara lupa) nu iti recomand niciun fel de xenon... cel mult un halogen mai puternic (gen Osram Nightbreaker)

 

poti face un upgrade la faruri cu lupa, iar atunci se schimba situatia...

Link to comment
Share on other sites

@Mihaitza, mai pe scurt, fii atent aici: montajul proiectoarelor Morimoto H1 Mini nu este chiar plug&play, desi asa pare in tutorialele de pe internet... totusi nu este nici de nota 10 la dificultate, asa ca o sa te descurci.

 

daca stii cum sa demontezi farurile de pe masina, la interior o sa te descurci cu siguranta... ce nu o sa vezi pe tutorialele video de pe youtube este ca firele de la bixenon trebuie scoase prin oglinda farului, printr-un mic orificiu pe care trebuie sa il faci tu... in rest o sa reusesti cu siguranta daca ai cel putin o mana dreapta :rolleyes:

 

ca sursa pentru proiectoare poti alege si Romania, de exemplu, daca citesti pe www.performanceauto.ro, oamenii de acolo trimit si in strainatate cu plata prin Paypal... si nu mai platesti nicio taxa vamala ca la cele din China sau USA

Link to comment
Share on other sites

Am vĂŁzut ca sunt 250ron kitul de proiectoare, dar kit xenon nu am gĂŁsit. Sunt de calitate? Nu vreau sa ard blocul de lumini sau altceva. Kit de xenon de unde cumpĂŁr?

 

Tot de la www.performanceauto.ro . Vorbeste cu ei la telefon, sunt baieti de treaba. Au kit-uri bune de xenon.

Link to comment
Share on other sites

kit xenon Canbus Pro 35w 5000k sau 4300k: 260 lei

 

Poti sa pui si becuri 6000K pentru look. Nu sunt asa eficiente ca cele 4300K dar sunt la limita bunului simt. Arata mai bine dupa parerea mea. Iti recomand sa faci o proba inainte sa vezi cum iti place mai mult. Eu doar incerc sa iti arat variantele. Spor!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

salut baieti, vreau in scurt timp sa trec si eu la lupe, pe un e46 FL ,

dar vreau sa pun xenon de 55w, credeti ca afecteaza cu ceva ?

 

am vazut lupe morimoto pe un e46 de 35w, si nu se vedea prea bine , plus ca faza lunga e aproape inexistenta, de asta vreau de 55w

Link to comment
Share on other sites

salut baieti, vreau in scurt timp sa trec si eu la lupe, pe un e46 FL ,

dar vreau sa pun xenon de 55w, credeti ca afecteaza cu ceva ?

 

am vazut lupe morimoto pe un e46 de 35w, si nu se vedea prea bine , plus ca faza lunga e aproape inexistenta, de asta vreau de 55w

Sa nu iti imaginezi ca daca pui de 55W ai lumina aproape dublu. Nu de acolo vine problema. Probabil nu au fost montate cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

@Radu

 

Daca pui xenon de 6000k, pui degeaba. Pe un drum intunecat, fara alta metoda de iluminare nu o sa vezi mai nimic iar pe ploaie va fi zero barat, lasa 6000k, pune maxim de 5000k. Sau nah, daca e masina de oras doar ca sa iesi la o samanta cu baietii, merge si 6000k.

 

@BMW3er

 

Nu stiu ce Morimoto ai vazut, eu am montat si sustin kitul de 35w, se vede foarte bine. Mai depinde si cum sunt reglate lupele, ce tip de bec pui, de unde iei lupele. Ca daca iei niste Morimoto replici vai de ele, xenon cu 90 lei, normal ca o sa se vada prost. Daca xenonul ala de 90 lei mai e si de 6000k e cum e mai rau :)

 

 

PS: Ar mai fi o chestie: pot fi reglate prost, mult prea sus si atunci evident ca nu mai vezi diferenta dintre lunga si scurta.

Iar daca pui 55w pe Morimoto, in cateva luni le distrugi pt ca sunt prea mici fizic, prin constructie nu suporta caldura emanata de becurile de 55w.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Ori cumperi de la performance auto ori originale de pe theretrofitsource.com

 

Ai nevoie de urmatoarele: lupe Morimoto H1 3" 250lei, ornamente pt lupe pt e46: 70 lei, kit xenon Canbus Pro 35w 5000k sau 4300k: 260 lei

 

vreau original , deci o sa incerc pe site.ul care mi le ai dat. In legatura cu xenonul , de care sa iau 5000k sau 4300k ? ma intereseaza sa se vada cat mai bine, sa nu dauneze cu nimic , si sa nu se ia politia de mine. Eu sunt genul care merge legal.

 

Si va multumesc tuturor pentru sfaturi !!!

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

Daca iei de pe theretrofitsource.com, cumpara XB35 de 5500k , sunt copie 1:1 dupa Osram CBI, au defapt acea lumina alb pur cum e la noile modele de BMW-uri.

 

Daca iei de la performanceauto, cumpara de 4300k. Au cea mai buna luminozitate ;)

 

 

ok mersi mult , inca o intrebare , am in aproapriere un dezmembrari bmw si gasesc tot ce vreau si ce nu vreau , daca iau lupele originale dupa un bmw , si le montez pe farurile mele , si dupaia imi cumpar separat xenon fac treaba mai buna ? sau lupele morimoto sunt mai bune decat cele oem ?

intrebarea este daca se si merita , pentru ca nu stiu cat o sa coste lupele oem second

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

ok mersi mult , inca o intrebare , am in aproapriere un dezmembrari bmw si gasesc tot ce vreau si ce nu vreau , daca iau lupele originale dupa un bmw , si le montez pe farurile mele , si dupaia imi cumpar separat xenon fac treaba mai buna ? sau lupele morimoto sunt mai bune decat cele oem ?

intrebarea este daca se si merita , pentru ca nu stiu cat o sa coste lupele oem second

 

Lupele morimoto sunt cele mai ok. Si nici nu sunt asa scumpe fata de cele oem. Si nu cred ca o sa prea gasesti asa usor la dez sa-ti dea doar lupele ,nu prea descompleteaza ei farurile . Morimoto de 3'' si xenon de 4300 k =cea mai buna lumina !

Edited by SB25GAS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.