Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

am fost azi la baiatul respectiv, a verificat daca ramane curent in bobina, si nu ramane

deci problema este mecanica, a ramas ca maine sa-mi schimbe din nou lupa!

 

intrebare?: exista posibilitatea ca xenonul (becul) care este de 55w sa afecteze arculetu acela, si sa nu mai aibe duritatea necesara?

ma gandesc ca caldura produsa de bec sa-l afecteze?

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spune si autorul, cresc sansele sa nu mai comute pe faza lunga.

La mine arcurile alea sunt destul de slabe si tot n-am probleme.

Artistul de l-ai tot laudat ca se ocupa demult cu asta, de ce nu-si pune mintea la contributie sa rezolve problema odata pentru totdeauna?

Dupa ce a schimbat prima lupa, trebuia s-o ia la purecat pentru a afla motivul blocarii. Nu sa ajunga la a 4-a si problema tot nu-i rezolvata.

 

Iti spun eu, nu-i meserias. El monteaza lupa si gata. Daca iese cu virgula, deja e depasit.

Link to comment
Share on other sites

Daca da jos mecanismul se observa imediat defectul. De obicei nu obturatorul sau arculetul sunt de vina, ci efectiv obturatorul care agata in suport, defect care se poate remedia pe loc daca modifici putin forma acestuia cu cativa mm. Si am patit cu primul set de lupe si s-a rezolvat cum am zis mai sus.

 

Cum spune si Cosmin, mesterul ala nu e prea priceput, mergi la altcineva.

Link to comment
Share on other sites

pai cum sa merg la altcineva, le am deja montate de el, am garantia la el! oricum daca nu se rezolva nici de data asta, o sa ma duc la altcineva.

la noi in oras nu mai monteaza nimeni lupe, e singurul dar cunosc un baiat, care mai toti ce se ocupa cu xenoane colaboreaza cu el, adica cumperi de la ei, si la montaj te trimit la el, chiar azi am facut rost de nr lui, sper sa ma poata ajuta... oricum o sa fiu foarte atent de data asta , am fost si data trecuta. adica am verificat la precedenta care era cauza, si am observat ca daca miscan putin de obturator( banuiesc ca acela ar fi cut off-ul) se vedea clar ca nu mai revine pa pozitia initiala, asa ca ma uitat la cealalta lupa, am miscat-o am zapacito in toate modurile, si totusi revenea perfect la pozitia initiala si arcul chiar dadea semne de duritate, chiar dupa montaj a functionat totul perfect cateva zile.... deci problema apare dupa un timp.

 

prima si prima data am avut probleme la lupa din stanga si decand am schimbato nu au mai aparut probleme deloc!

 

Dupa cum spune si autorul, cresc sansele sa nu mai comute pe faza lunga.

La mine arcurile alea sunt destul de slabe si tot n-am probleme.

Artistul de l-ai tot laudat ca se ocupa demult cu asta, de ce nu-si pune mintea la contributie sa rezolve problema odata pentru totdeauna?

Dupa ce a schimbat prima lupa, trebuia s-o ia la purecat pentru a afla motivul blocarii. Nu sa ajunga la a 4-a si problema tot nu-i rezolvata.

 

Iti spun eu, nu-i meserias. El monteaza lupa si gata. Daca iese cu virgula, deja e depasit.

 

dar ofera si solutia in acest caz

post-54705-0-38798900-1444521153_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

am schimbat lupa, deocamdata nu sunt probleme

 

lupa defecta, m-am uitat la ea, am testato pe direct pe plusul masini, tot se bloca

ce am observat, este ca acea bucata de metal care se trage in jos in bobina, are un invelis aspru care rame agatat, nu culiseaza cum ar fi.

 

acum ramane sa vedem cat ma tin.

Link to comment
Share on other sites

de curiozitate, de unde esti?

 

sa stim si noi de unde sa NU recomandam achizitia de lupe :D

 

Craiova, poate oricine sa aibe ghinionul sa nimereasca lupe defecte, de oriunde ar fi

deaorece problema este comuna, din cate am vazut pe internet,

 

parerea mea este ca uni, care nu au sesizat probleme de genul, din cauza ca nu au observat problema

este aproape insesizabila daca nu ai un ochi antrenat,

este o mica diferenta de cut-off,

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

eu din cate am vazut pe internet , am studiat dupa imagini lupa morimoto, si toate detaliile coincid cu lupele mele

poate sa fie replica, nu stiu...

 

am descoperit care a fost cauza lupelor defecte la mine

nu au fost stranse bine, si de asta s-a deteriorat bobina

 

sunt aproape sigur ca asta a fost problema, deoarece lupa defecta care am avuto ultima data, eu am dat sticla de la far jos (singur) ca sa reglez lupa, adica sa intorc putin de ea , si am putut sa intorc de ea...la asta am facut la fel si este fixa, am incercat sa invart si de lupa din stanga , cea care n-am avut probleme cu ea, este fixa

deci lupa cu problema nu era stransa bine, si de asta cred ca acel mecanism find foarte sensibil , a suportat socuri

 

deocamdata nu mai am probleme cu niciuna din lupe. daca apar probleme pe viitor, inseamna ca sigur am ceva naspet pe masina!

Link to comment
Share on other sites

nu are nicio teaba faptul ca nu ai strans proiectorul bine in far...

 

o bobina si un solenoid nu se ppot defecta de la socurile de care vorbesti tu... sorry, dar prea te increzi in balivernele celui care ti-a vandut/montat lupele... :pardon:

99% lotul de lupe importat de furnizorul tau la "best price" a avut un defect de fabricatie... oricum, a fost baiat bun ca ti-a schimbat de fiecare data proiectorul (ceea ce spune si asta ceva)

 

eu nu am intalnit niciun retur sau defect la Morimoto si cred ca am instalat peste 50 kituri...

Link to comment
Share on other sites

ma rog, oricum nu ma mai duc la el, e singurul din craiova si n-am avut incotro

pe viitor, o sa vin la bucuresti pt montat lupe, defapt asta intentionam sa fac, daca nu era nimeni cu lupe in craiova

 

nu stiu daca e chiar "best price" asa cum ai zis au costat in jur de 350 ron.

 

aaa si cum am zis, defectele au aparut pe parcurs, sa speram ca a fost asa cum ai zis "defect de fabricatie"

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.