Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Mai pe scurt, ca cine stie ce idei iti mai vin dupa ce citesti hotararea lui WLF, acum plateste si ala care cumpara din tara si ala care cumpara din afara. Pana acum platea doar ala care cumpara din afara, de aia era discriminare !
Link to comment
Share on other sites

Pai bun, dar nici acum n-o plateste toata lumea, o plateste doar cei ce-si cumpara masini,atat!!! Restul nu!!!

 

se plateste pentru fiecare masina vanduta daca nu a fost platita in prealabil, inainte nu se platea pentru fiecare masina vanduta ci doar pentru alea venite deafara

 

daca nu poti sa pricepi du-te si da statul in judecata atunci si explica-le tu cum sta treaba

Link to comment
Share on other sites

Principiul pe care se castigau taxele pana acum(adica discriminarea unor categorii de masini fata de altele) a fost judecat de curtea europeana de justitie. In toate procesele pe care s-a castigat a fost amintit lucrul asta. Ca s-a judecat deja cazul la curtea europeana si aia au confirmat si au decis ca este discriminare si taxa este ilegala.

Deci inca odata sa ne lamurim singura discriminare care s-a judecat si a fost "acceptata" este cea legata de faptul ca unele masini platesc si altele nu. nu are legatura ca se platea la "prima inmatriculare" ci problema era ca masinile din spatiul UE erau discriminate pe piata din Romania fata de cele deja inscrise la noi. Asta era discriminarea.

 

De aia se si castiga de la primul termen.Pana sa se judece la curtea europeana aduceti-va aminte ca nu se castiga asa usor taxa. Erau mai multe termene unii castigau altii nu. Dar dupa ce a dat curtea sentinta in cazul unei singure persoane, a fost de ajuns doar sa se pomeneasca de acel exemplu. Ca pana la urma era acelasi caz in cazul tuturor masinilor. Cine si-a recuperat vreo taxa poate intelege mai bine despre ce vorbesc.

 

Poate ca exista discriminare si acum dar clar va trece o perioada destul de mare pana se va mai castiga. Daca se va mai castiga. Clar este ca nu mai e in picioare motivul pt care curtea europeana a decis ca taxa era discriminatorie. Nu se mai poate invoca nimic legat de asta.

Absolut nimeni nu are de unde sa stie ce va fi. De aia unii trebuie sa fie mai rezervati atunci cand cumpara o masina fara taxa platita si merg pe ideea lasa domne ca stiu eu ca o sa o recuperez 100%.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

discriminare e cand iti zice unu ca esti negru, evreu, tigan,bulangiu, deastea, ce se intampla in speta cu taxa asta are alta denumire.....in orice caz nu cred ca se numeste discriminare, cred ca este vorba de supraimpozitare si libera circulatie a marfurilor intracomunitare, conflict de interese si monopol, plm un jurist cred ca stie mai bine ce se incalca prin aceasta lege idioata
Link to comment
Share on other sites

Aia e discriminare rasiala. Daca se poate numi asa pentru ca am impresia ca e impropriu zis "rasa tiganilor" :sorcerer:

 

 

Chiar asa se si numeste,discriminare rasiala.

 

@boaska, si aia tot discriminare este:

DISCRIMINĂRE s. f. 1. separare, deosebire, distincție netĂŁ ĂŽntre mai multe elemente. 2. diferențiere restrictivĂŁ de drepturi pentru o parte a populației unei țĂŁri, pentru o organizație sau pentru unele țĂŁri fațĂŁ de altele. (< discrimina)

Sursa: MDN (2000) | AdĂŁugatĂŁ de raduborza | SemnaleazĂŁ o greșealĂŁ| Permalink

2. PoliticĂŁ prin care un stat sau o categorie de cetĂŁțeni ai unui stat sunt lipsiți de anumite drepturi pe baza unor considerente neĂŽntemeiate.

 

 

Link to comment
Share on other sites

am fost la finante sa imi calculeze si mie ''oficial'' taxa sa vad cat e. ghici ce: nu mi-o pot calcula pt ca nu am actele masinii de cand a fost ea inmatriculata in germania (briefu mare sau mic, nu stiu care din astea e). ca tre sa stie cand a fost prima data inmatriculata. problema e ca masina e deja inmatric in 2006 in tara. La politie unde a fost inmatric prima data in tara, nu mai au dosaru masinii pt ca dupa 5 ani se distrug arhivele. Deci nu mai exista briefu masinii.... Fostii propietari nu mai au niimic din actele alea, am vb deja cu ei. Ce e de facut, ca astia dau din umeri: ei o tin pe a lor: domne tre sa ne aduci certificatu de inmatriculare nemtesc.......care nu mai exista nicaieri.... ce sa fac in cazu asta? ca vine timbru de mediu si atunci chiar nu stiu cum o sa mai mearga cu datu in judecata. acum poate mai am o sansa..... s-a mai lovit cineva de situatia asta ?
Link to comment
Share on other sites

Uita-te pe talon nu ai scris pe el data primei inmatriculari?

Eu am o masina inscrisa in 2004 in tara si pe carte nu scria data primei inmatriculari (pozitia 19 din carte). Dar in talon scria.

 

Pe de alta parte in lege scrie foarte clar ca daca nu se poate stabili data exacta a primei inmatriculari atunci se ia ca referinta 1 ianuarie acel an.

 

Uita-te pe talon nu ai scris pe el data primei inmatriculari?

Eu am o masina inscrisa in 2004 in tara si pe carte nu scria data primei inmatriculari (pozitia 19 din carte). Dar in talon scria.

 

Pe de alta parte in lege scrie foarte clar ca daca nu se poate stabili data exacta a primei inmatriculari atunci se ia ca referinta 1 ianuarie acel an.

Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte in lege scrie foarte clar ca daca nu se poate stabili data exacta a primei inmatriculari atunci se ia ca referinta 1 ianuarie acel an.

 

te referi la anul de fabricatie ? sau anul in care a fost adusa masina in tara ?

 

Eu nu am gasit chestia asta prin lege, cred ca mi-a scapat. daca as sti ca e 100 % scris in lege m-as duce peste ei ei sa le dau la nas....

Edited by rachiu_03
Link to comment
Share on other sites

Daca ai talon de tipul "nou", eliberat dupa 2008 sau nu stiu exact de cand, uita-te la pozitia B. La mine acolo e trecuta, 1.06. 1999 cazul meu.

Iti dau imediat si paragraful din lege care reglementeaza cazul in care nu se mai poate afla data exacta a primei inmatriculari.

 

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/Norme_pol_2012.pdf

 

Cauta la Capitolul 4, articolul 5 litera d.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

am gasit ceva dar se refera la masinile inmatric pt prima data in romania, zice ca daca nu se poate stabili exact data priemi inmatriculari se considera 1 ianuarie a anului de fabricatie. dar chestia asta e trecuta la masinile care sunt aduse din strainatate, nu zice nimic cu referire exacta la masinile deja inmatriculate.
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca normele respective au fost redactate inainte ca taxa sa se plateasca si pt masinile inmatriculate si de asta exista acea forumulare.

 

totusi uita-te pe talon si eu am fost in aceeasi situatie dar e scris pe talon. La litera B din talon este rubrica "data primei inmatriculari". la tine e goala? sau e doar anul?

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Ciudat, si la mine talonul era scos in 2010 dar la rubrica B am trecuta ce trebuie adica data primei inmatriculari, adica 1.06.1999. Sincer sa fiu chiar am fost foarte mirat sa gasesc pe talon data aia. De unde naiba or fi stiut ei cand a fost inmatriculata masina ca era deja la al 3-lea proprietar pe Romania din 2004 incoace.

 

La tine or fi trecut prostii data la care s-a eliberat talonul la rubrica aia.

Du-te la ANAF si cere o audienta ceva. Trebuie sa exista o rezolvare.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Asta e o buna intrebare, dar cine crezi ca iti poate da raspunsul exact?

 

Si procesele astea care se castiga inca la ora asta, cu inmatriculatul fara taxa, sunt procese incepute in 2012, deci cand articolul ala cu platitul si pentru cele dinainte de 2007 era suspendat.

 

Cred ca la ora actuala nu exista nici un proces terminat, care sa fi fost inceput in 2013, ca sa stim cum sta treaba.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.