Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

E cineva pe aici sau cunoasteti cazuri in care au castigat procesul in urma neplatii taxei?

 

Un prieten cu un e39 525d a vorbit cu un avocat, si contra sumei de 1500 lei avocatul s-a angajat sa castige procesul cu statul, lucru pe care l-a si facut, urmand ca sentinta definitiva sa se dea daca statul nu face recurs in 15 zile de la anuntarea deciziei. Toata treaba a durat pana acum vreo 4 luni, timp in care respectivul s-a folosit constant de masina, e chiar la al patrulea set de numere rosii. Asta inseamna ca ai dreptul la nr. rosii pe toata durata procesului. Asa ca merita, masina nu sta pe dreapta si in final o inmatriculezi fara sa mai platesti taxa.

Link to comment
Share on other sites

Un prieten cu un e39 525d a vorbit cu un avocat, si contra sumei de 1500 lei avocatul s-a angajat sa castige procesul cu statul, lucru pe care l-a si facut, urmand ca sentinta definitiva sa se dea daca statul nu face recurs in 15 zile de la anuntarea deciziei. Toata treaba a durat pana acum vreo 4 luni, timp in care respectivul s-a folosit constant de masina, e chiar la al patrulea set de numere rosii. Asta inseamna ca ai dreptul la nr. rosii pe toata durata procesului. Asa ca merita, masina nu sta pe dreapta si in final o inmatriculezi fara sa mai platesti taxa.

 

 

Ok, ms de info.:thumbsup: Cand voi ajunge acasa, ma interesez sa vad despre ce-i vorba.

Link to comment
Share on other sites

Un prieten cu un e39 525d a vorbit cu un avocat, si contra sumei de 1500 lei avocatul s-a angajat sa castige procesul cu statul, lucru pe care l-a si facut, urmand ca sentinta definitiva sa se dea daca statul nu face recurs in 15 zile de la anuntarea deciziei. Toata treaba a durat pana acum vreo 4 luni, timp in care respectivul s-a folosit constant de masina, e chiar la al patrulea set de numere rosii. Asta inseamna ca ai dreptul la nr. rosii pe toata durata procesului. Asa ca merita, masina nu sta pe dreapta si in final o inmatriculezi fara sa mai platesti taxa.

 

Depinde de oras, la Valcea spre exemplu nu se dau numere rosii pe perioada procesului.

 

Problema este ca daca azi depui actele pentru un proces pe tema asta, ti se da termen in octombrie 2013. Am vrut eu, si am renuntat la idee cand am vazut. Poti sa faci o cerere sa ti se devanseze termenul, dar nu e 100% ca ti se accepta.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de oras, la Valcea spre exemplu nu se dau numere rosii pe perioada procesului.

 

Problema este ca daca azi depui actele pentru un proces pe tema asta, ti se da termen in octombrie 2013. Am vrut eu, si am renuntat la idee cand am vazut. Poti sa faci o cerere sa ti se devanseze termenul, dar nu e 100% ca ti se accepta.

 

 

E valabil si in cazul in care platesti taxa si apoi intentezi proces pt recuperarea ei?

Link to comment
Share on other sites

Procesele alea sigur sunt mai lungi. In SB sunt de la 1 an in sus.

 

 

Pai inseamna ca toata treaba asta e cu schepsis, adica daca faci plata catre stat (astfel incat statul sa se foloseasca ceva timp de banii tai), atunci procesul merge mai repede ca banii tot cand vor ei ti-i da; insa daca tu nu cotizezi cu nimic la stat si-l dai in judecata asa pe de-a moaca, atunci te tine cu procesul ani de zile....miJto :goodjob: .

Link to comment
Share on other sites

Din ce am vorbit cu o avocata chiar azi, la procesul cu inmatriculatul fara taxa, la primul termen iti si da castig de cauza, si mai dureaza cateva saptamani pana cand iti da in scris, iar politia nu mai face recurs.

Iar la celalt proces, dureaza 2-3 termene cel putin, cam 3 luni minim intre ele.

 

Faza e ca de exemplu la Valcea, eu in martie am depus dosarul, si am numarul 2110 si ma uitam azi pe portal.just.ro, s-a ajuns la numarul 8200, deci pana la sfarsitul anului se ajunge la 10 mii sigur (e vorba doar de procese pe taxa).

 

Enorm de multe procese, cate naiba sa faca in 240 de zile lucratoare pe an. Inseamna 50 de procese pe zi ca sa le termini intr-un singur an, si sa ai doar un singur termen per proces, pe langa alte zeci de mii de procese pe alte teme.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Depinde de oras, la Valcea spre exemplu nu se dau numere rosii pe perioada procesului.

 

Problema este ca daca azi depui actele pentru un proces pe tema asta, ti se da termen in octombrie 2013. Am vrut eu, si am renuntat la idee cand am vazut. Poti sa faci o cerere sa ti se devanseze termenul, dar nu e 100% ca ti se accepta.

 

Posibil, ce am povestit eu se intampla la Pitesti si e cat se poate de adevarat.

Link to comment
Share on other sites

1.n-am auzit niciunde pe teritoriul Romaniei sa se dea mai mult de trei randuri de numere rosii.Dupa aia se sta cu masina pe dreapta pana la solutionarea cauzei.O fi,nu contest,dar eu n-am auzit !

2.sunt mari diferente intre Bucuresti,si orasele mari si cele mici din provincie.Pe-aici e la noi,Deva-Hunedoara-Alba Iulia,in 3-4 luni se inmatriculeaza masina fara plata taxei.Totul e in functie de cat de incarcate (cu dosare) sunt instantele.

Link to comment
Share on other sites

Sa va aduc cateva lamuriri suplimentare.

1. Urata treaba asta cu returnarea banilor in cazul in care ai platit deja taxa. Sub aspect temporal va dura mult mai mult pana vei primi banii efectiv. Daca pana acum puteai cere prin instanta taxa, acum potrivit noului proiect legislativ, cererea devine inadmisibila, in cazul celor care au platit taxa pe legea anterioara legii 9/2012. Pentru ca cei care au platit taxa dupa 01.01.2012 pentru masini cumparate din UE, cererea trebuie in continuare facuta.

Pe scurt, ANAF se obliga fata de cel ce a platit taxa, sa o restituie in termenul de prescriptie, care daca nu ma insel in materie fiscala este de 5 ani, pe langa asta cel indreptatit sa primeasca banii de taxa nu va mai primi si dobanda legala in materie fiscala care se acorda de catre instanta. ( am platitin 2010spre ex. si mi-a fost restituita integral in 2013, pa langa banii de taxa trebuie sa primesc si bobanda la aceasta suma pe perioada 2010-2013).

Prin intermediul instantei sa spunem ca in provincie un astfel de proces dura in medie 6 luni iar in Bucuresti 1 an, la care se adauga si perioada de 6 luni in care nu poti face poprire pe conturile debitorului potrivit O 22/2002 ( deci in provincie primeai bani in 14 luni sa spunem iar in Bucuresti in 20 luni). IN Aceasta ecuatie nu mai iau in calcul recursul, pentru ca hotararea de fond devine executorie.....

Prin noul proiect legislativ primirea banilor probabil ca se va intinde pe 5 ani si fara dobanda.

 

2. Inmatricularea fara plata taxei se poate cere si cu obligarea paratului de a emite numere provizorii pana la definitivarea litigiului irevocabil. Unele instante admit, aceasta chestiune, iar dupa ce se da pronuntarea in fond de catre tribunal, se scoate certificat de grefa fara a se mai astepta redactarea hotararii si se merge cu miloaga la parat in vederea atribuirii unui set de nr. provizorii. Nu toate instantele admit aceasta chestiune, referitor la numerele provizorii, fie ea ceruta prin cererea de imatriculare fara plata taxei ori separat pe calea ordonantei presedintiale...

Oricum, cererea ce imatriculare fara plata taxei isi are rostul doar in orasele mai mici, unde numaru litigiilor nu este atat de mare, pentru a se putea obtine o solutie in fond, in termenul de 3 luni.

Se pot face anumite artificii si pentru a obtine acest drept in fata instantelor aglomerate, care solutioneaza un astfel de caz intr-un an. Se introduce cererea de inmatriculare pe calea ordonantei presedintiale motivat in drept pe 518 c.p.c iar dupa inregistrarea cererii se precizeaza/se schimba temeiul de drept. intr-o actiune/cerere de drept comun. ( si se obtine un termen mai scurt de judecata ). Insa unele instante, in cazul in care procedezi astfel, la primul termen de judecata acorda termen, amana cauza din oficiu, pentru a comunica paratului cererea precizatoare...si astfel ajungi de unde ai plecat la un termen la fel de mare.... ( depinde si cine iti sustine cererea si de cum pune problema juridic vb)

 

( Fara a fi rautacios, cererea de a emite nr. provizorii, dupa ce ai beneficiat de 3 seturi de astfel de numere, este inadmisibila din pcdv juridic, dar se pare ca totusi unele instante admit, la greu astfel de cereri)

Link to comment
Share on other sites

asta ce mai e ????? alta fumigena? moortii mamii lor

http://www.evz.ro/detalii/stiri/Taxa-auto-a-fost-suspendat-Statul-trebuie-s-restituie-400-de-milioane-de-euro-1007194.html

"Președintele Traian BĂŁsescu a promulgat legea care prevede suspendarea taxei auto. Astfel, cei care vor cumpĂŁra mașini nu vor mai fi nevoiți sĂŁ achite taxa de primĂŁ ĂŽnmatriculare pânĂŁ ĂŽn ianuarie 2013. PânĂŁ ĂŽn prezent, mii de români au câștigat ĂŽn instanțĂŁ anularea taxei auto, iar alte câteva milioane au achitat taxa.

Taxa auto a creat probleme României, aducându-ne În trecut la procedura de infringement din partea Comisiei Europene

 

Taxa de mediu, așa cum se va numi noua mĂŁsurĂŁ fiscalĂŁ care va intra ĂŽn vigoare de anul viitor, va fi colectatĂŁ de cĂŁtre Administrația Fondului pentru Mediu și va avea valoarea mai micĂŁ, potrivit unor surse din cadrul Ministerului Mediului."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.