Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Indiferent ca ai sau nu ai filtru de particule, tot acelasi Co2 scoti pe teava raportat la litrul de combustibil ars. Normele de poluare de fapt filtreaza noxele, adica NOX, oxizii de azot.

 

nu prea e asa, exemplu practic 530i, aceeasi cilindree, motoare diferite, pe E34 scoate 307 CO2, pe E60 228, pe F10 177g...consumurile sunt asemanatoare

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna la tine grad de poluare?

 

Un litru de benzina ars intr-un motor de Mercedes de 6000cmc scoate aceasi cantitate de C02 ca si un motor de Dacie de 1300cmc.

 

Sau un litru de benzina ars intr-un motor Euro4 scoate aceasi cantitate de CO2 ca un motor non-euro.

 

Stiai asta presupun, nu?

Ca un litru de benzina ars in masina mea (2800cmc, carburatie), produce mai multe poluare fata de 1 litru masina ars intr-o masina cu injectie, Euro5 cu sonde lambda, si catalizator.

Amestecul nu e la fel de fin, air-fuel ratio nu e la fel de controlat (altfel de ardere, se produc anumite gaze mai multe sau mai putine, link), si nici catalizator nu am ca sa mai salveaza ceva.

Asta voiam sa spun cu 'grad de poluare'.

Link to comment
Share on other sites

Oare nu le poate da nimeni un sut in anus din fundu` gradinii libidinosilor astora facuti din samanta de dihor aruncata in canal? Vreau si eu sa vad unde se duc toti acesti bani luati pe imbecilitatile de taxe, ca nici macar un pom nu au plantat.

 

Pai imi fac firma in Bg, casa, ma mut cu totul si nu le dau nici o flegma astora.

Link to comment
Share on other sites

La cilindree mai esti taxat odata. Sa fii si a doua oara? Nu cred ca-s atat de cretini.

Una e impozit de lux, alta e taxa de poluare, probabil. Desi in mod normal nu poti considera o masina veche poluanta si o masina de lux.

Edited by bartro2
Link to comment
Share on other sites

nu prea e asa, exemplu practic 530i, aceeasi cilindree, motoare diferite, pe E34 scoate 307 CO2, pe E60 228, pe F10 177g...consumurile sunt asemanatoare

 

Acum ce faci, reinventezi legile fizicii? Un litru de benzinã ars la crematoriu sau Într-un motor scoate tot atâta co2. Sistemele de poluare de pe maºini nu filtreazã co2 si nu Îl reduc. Doar consumul conteazã, pentru se raporteazã la câte grame per km, si evident ca dacã ÎÞi consumã 12%, scoÞi mai multe grame de co2 per km ca o masina care consuma 5%.

 

Nu ĂŽmi spune ca un E34 530i are un consum asemĂŁnĂŁtor cu F10 530i

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum ce faci, reinventezi legile fizicii? Un litru de benzinã ars la crematoriu sau Într-un motor scoate tot atâta co2.

Tocmai fizica (chimie) ne tradeaza aici, pentru ca felul in care arde litru asta de benzina depinde de mai multe factori fizice. Nu numai CO2 conteaza.

Daca era asa simplu, aveam inca carburatoare pe masini.

 

Un quick google:

http://www.sacsaabs.org/emissions.htm

Edited by bartro2
Link to comment
Share on other sites

Vreau si eu sa vad unde se duc toti acesti bani luati pe imbecilitatile de taxe, ca nici macar un pom nu au plantat.

Ideea cu taxa de poluare e pe jumatate aplicata.Poluezi,deci platesti penalizare.Dar de banii aia nu se face nimic pt a combate efectele poluarii.

 

In schimb traim intr-o tara cu ministere ce nu produc nimic dar au nevoie de buget.De unde sa il ia?De la celelalte.

 

 

In majoritatea tarilor unde curge apa calda exista situatia ca un minister sa aibe incasari mari si plati mici,iar excedentul se varsa in celelalte ministere.Insa la noi sunt destule care nu produc nimic sau care au "gauri" mari de acoperit.

 

Daca s-ar inceta incasarile din taxe si impozite si incasarile din taxe auto si taxe carburanti ne-am prabusi complet.Nu stiu daca lucrul asta il stiu multi.

 

Sunt 2 variante posibile:

 

Ideal ar fi ori carburanti la 1.8E litrul din care jumatate sunt taxe dar sa ti-l permiti(salarii "ca in vest") sau carburanti @2lei litrul(din care 1 leu merge la stat) dar oricine sa isi permita orice masina(fie ca e din 1988 cu motor de 4 litrii sau 2010 v8 6000cm3 etc ,fie o fiesta din 98toamna,nu conteaza) si oricine sa isi permita sa dea acei 2 lei pe litrul de carburant.Adica ori consum mic *pret mare,ori consum mare *pret mic ca sa ai acelasi buget tu ca stat sau companie petroliera.

 

Acest caz din urma e imposibil de realizat in europa "civilizata".Poate doar in Venezuela.

 

Cand statul are nevoie de mai multi bani sau companiile petroliere nu or sa zica:"mariti consumul dragi cetateni" ca sa incasam mai mult.Ci vor mari preturile.Deci ,ne ducem spre varianta 2.Nu ai ce sa faci in multe cazuri,e un "rau" necesar.

 

Si de mergi cu ratb sau autobuze ,tren,tot transportatorii vor folosi motorina la transport rutier,naval sau pe cale ferata deci indirect tot vei fi influentat.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Acum ce faci, reinventezi legile fizicii? Un litru de benzinã ars la crematoriu sau Într-un motor scoate tot atâta co2. Sistemele de poluare de pe maºini nu filtreazã co2 si nu Îl reduc. Doar consumul conteazã, pentru se raporteazã la câte grame per km, si evident ca dacã ÎÞi consumã 12%, scoÞi mai multe grame de co2 per km ca o masina care consuma 5%.

 

Nu ĂŽmi spune ca un E34 530i are un consum asemĂŁnĂŁtor cu F10 530i

 

cu astfel de argumente eu ma retrag din discutie, eu vin cu cifre tu cu vrajeala, pai inseamna ca n-a existat niciun progres tehnologic de la revolutia industriala incoace, toate polueaza la fel..sau o consuma F10 de doua ori mai putin decat E34 si d-aia polueaza cu 40% mai putin

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

Oare sunt eu nebunul si singurul care gandeste ca, atat timp cat la conducerea tarii sunt tigani nenorociti (rromi din tara cu numele Rom-mania) o sa avem parte doar de furaciuni, minciuni, lasitate, prostie, inselatorii si altele caracteristice acestora?

 

Disclaimer: M-am referit doar la tiganii nenorociti nu la toti tiganii, deci comentariul meu nu este nicidecum rasist.

 

 

asta e un mare adevar, insa putini il stiu sau spun. de 20 de ani Romania este tiganita la propriu si la figurat. ma rog, discutia e vasta. mare plus de la Similea, mister CristiS :) (ca si cum ar conta)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va descretesc fruntile cu putin off topic:

 

Un pamflet scris de Constantin Tanase in anul 1939

 

Ne-am trezit din hibernare

Si-am strigat cat am putut:

Sus Cutare! Jos Cutare!?

Si cu asta ce-am facut?

 

Am dorit, cu mic, cu mare,

Si-am luptat, cum am stiut,

S-avem noua guvernare.

Si cu asta ce-am facut?

 

Ca mai bine sa ne fie,

Ne-a crescut salariul brut,

Dar traim in saracie.

Si cu asta ce-am facut?

 

Ia coruptia amploare,

Cum nicicand nu s-a vazut,

Scoatem totul la vanzare.

Si cu asta ce-am facut?

 

Pentru-a castiga o paine,

Multi o iau de la-nceput,

Ratacesc prin tari straine.

Si cu asta ce-am facut?

 

Traversam ani grei cu crize,

Leul iar a decazut,

Cresc intruna taxe-accize.

Si cu asta ce-am facut?

 

Totul este ca-nainte,

De belele n-am trecut,

Se trag sforile, se minte,

Si cu asta ce-am facut?

 

Se urzesc pe-ascuns vendete,

Cum nicicand nu s-a vazut,

Tara-i plina de vedete,

Si cu asta ce-am facut?

 

Pleaca-ai nostri, vin ai nostri!

E sloganul cunoscut;

Iarasi am votat ca prostii,

Si cu asta ce-am facut?

Edited by MihaiMAN
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna la tine grad de poluare?

 

Un litru de benzina ars intr-un motor de Mercedes de 6000cmc scoate aceasi cantitate de C02 ca si un motor de Dacie de 1300cmc.

 

Sau un litru de benzina ars intr-un motor Euro4 scoate aceasi cantitate de CO2 ca un motor non-euro.

 

Stiai asta presupun, nu?

 

 

Da wlf, dar pt a se parcurge 100 km, un mb de 6000cmc arde 15l de carburant pe cand o dacie 1300 arde 7l. De aici si gradul de poluare diferit la cele doua masini, referitor la ce-a spus colegu'.

Link to comment
Share on other sites

Bãi nebunilor, ia cãutaÞi pe prietenul vostru goagal si vedeÞi câte grame de co2 ies dintr-un litru de benzinã. Va las sa Îl ardeti si la brichetã dacã vreÞi. O sa vedeÞi ca este un raport fix legat de densitatea benzinei, undeva la 2.23 ceva de genul. Sistemele de poluare nu restricÞioneaza co2, doar noxe. Goagal repede va rog. Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata este valabila taxa de inmatriculare cea veche. Adica orice masina trebuie sa aiba taxa platita. Masina fiind achizitionata din Romania ai de plata destul la ea, fiind eur3 (cred).

Daca o inmatriculai pana la 31 decembrie, pt cele deja inscrise nu plateai nimic, a fost suspendata 1 an. Dar de la 1 a intrat iar in vigoare.

Acum se discuta taxa asta noua, cica timbru de mediu dar inca nu se stie nimic despre ea. Cert e ca in 2-3 sapt maxim(cat o dura sa o puna la punct si sa o aprobe) se va schimba legea.

 

http://www.gandul.info/news/taxa-auto-2013-se-transforma-in-timbru-de-mediu-ponta-pentru-masinile-noi-va-fi-mic-sau-chiar-deloc-10427687

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva ce taxa se mai plateste pentru inmatricularea unei masini ( Renault 1.5dci) avand in vedere ca masina este inmatriculata pe Romania ( 2005) in afara de taxa de talon si carte?

 

Am fost si la taxe si impozite si cei de acolo nu stiu de existenta unei taxe de inmatriculare sau altceva.

 

962 euro

Link to comment
Share on other sites

Robert, daca ti-aa completat vanzatorul pe talon rubrica <instrainat catre xx la data de > poti circula legal doar 30 de zile. Dupa esti pasibil sa iti ia talonul pt ca nu ai inmatriculat masina in termenul legal.

 

Daca nu e completata rubrica respectiva nu stie nici naiba ca masina si-a schimbat proprietarul si poti merge lejer ani de zile :)

Radiata nu are cum sa fie. Nu mai are cum sa o radieze vanzatorul de la politie decat daca o da la rabla sau o scoate din circulatie. cand se vinde o masina se radiaza doar de la primarie ( sa nu mai platesti impozit).

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

doar noxe. Goagal repede va rog.

De 'noxe' vorbesc si eu. Nu am sustinut ca doar cantitate de co2 emisa este corect pentru a stabili cat de poluant este o masina.

Doar C02 ar inseamna ca ai ardere perfecta, which is never the case.

noxe, hc, co, de asta vorbeam eu. Si acolo chiar exista diferente in functie de motor si starea motorului.

 

Observ ca, daca scriu mai mult decat 2 linii de text la un raspuns, chiar nu le mai citeste nimeni :)

 

Beton, pentru un cazan de Kangoo sa platim 962euro. E mai mult decat am dat pe masina :))

La a mea parca e in jur de 18.000 de Euro, taxa, in varianta acutala. Adica, la un BMW E12, e un pic exagerat.

Link to comment
Share on other sites

De 'noxe' vorbesc si eu. Nu am sustinut ca doar cantitate de co2 emisa este corect pentru a stabili cat de poluant este o masina.

Doar C02 ar inseamna ca ai ardere perfecta, which is never the case.

noxe, hc, co, de asta vorbeam eu. Si acolo chiar exista diferente in functie de motor si starea motorului.

 

Observ ca, daca scriu mai mult decat 2 linii de text la un raspuns, chiar nu le mai citeste nimeni :)

 

 

La a mea parca e in jur de 18.000 de Euro, taxa, in varianta acutala. Adica, la un BMW E12, e un pic exagerat.

 

 

LOOOOOOOL!!!!!:o :LMAO:

 

La faza asta e bine sa te duci cu masina la ponta la guvern si sa-i spui: "ba idiotule, tu ai da 18000 de € sa inscrii asa ceva??? "

Link to comment
Share on other sites

Bãi nebunilor, ia cãutaÞi pe prietenul vostru goagal si vedeÞi câte grame de co2 ies dintr-un litru de benzinã. Va las sa Îl ardeti si la brichetã dacã vreÞi. O sa vedeÞi ca este un raport fix legat de densitatea benzinei, undeva la 2.23 ceva de genul. Sistemele de poluare nu restricÞioneaza co2, doar noxe. Goagal repede va rog.

 

Asta-i ca si aia cu 'Ce-i mai greu. un kg de plumb sau un kg de pene'

Edited by Calin78
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pt scenariul urmator se mai plateste taxa de prima inmatriculare?

 

-masina inmatriculata in 2008 cu taxa de inmatriculare platita.

-in 2012 s-a demarat actiunea de recuperare a taxei

- la o posibila revanzare se plateste din nou taxa, daca ea a fost recuperata intr-un proces?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.