Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Corect. Toata lumea vede tot felu de cai de atac, dar nimeni nu stie nici 1% ca se poate castiga, toate sunt supozitii. Si nici o instanta din Romania nu va da bani de la stat pe niste chichite avocatesti. Ati vazut voi vreo miscare serioasa pana nu au venit acele consultari de la curtea europeana?
Link to comment
Share on other sites

Sa speram dar sincer pt oricine a studiat un pic mai profund problema e usor sa isi dea seama ca articolul ala e cam paralel cu realitatea

Pai ei spun in linkul tau ca:

Astfel, argumentele instantei europene nu tin de criteriile folosite de legiuitorul roman pentru determinarea timbrului de mediu pe care le declara corespunzatoare si conforme dreptului comunitar (a se vedea cauza 402/09), ci de efectul descurajant al unei taxe in sine pentru importul autovehiculelor de ocazie.

 

lucru care e total fals. curtea europeana de justitie s-a pronuntat impotriva vechii taxe din cu totul si cu totul alt motiv. S-a mai discutat pe aici de 100 de ori problema asta. Pe topicul asta gasiti sentinta lui WLF care a castigat procesul si scrie atat de clar acolo motivul pt care s-a castigat procesul. Pe motivul ala s-au castigat toate procesele. Ei bine motivul ala nu mai e in picioare. ASta nu inseamna ca nu sunt si alte motive pe care se poate contesta. Poti sa deschizi proces pe orice motiv vede fiecare dar sansele de castig nu le stie absolut nimeni.

 

 

Cred ca ala care a scris articolul s-a referit la faptul ca romanii,prin aceasta taxa/timbru sunt descurajati de a mai aduce masini de ocazie din ue,astfel scazand drastic importul de autovehicule sh, si in acest caz ue se poate sesiza in aceasta privinta. Cel putin asa am dedus eu din articol.

Link to comment
Share on other sites

Povesti. Toti au povesti din astea. Va dura vreo 2-3 ani sa vedem rezultate. In timpu asta se va mai schimba legea de vreo 2-3 ori.

 

 

Pai deja circula voci cum ca s-ar modifica prin iulie taxa asta...bine, vorba ta, deocamdata sunt povesti...cert este un lucru: lumea incet incet plateste si noul timbru de mediu.

Link to comment
Share on other sites

singurl lucru ce il face acest timbru este sa creasca pretul final al masinilor aduse in funtie de grilele lor Astfel un BMW care acum e ieftin la nemti contrar pietii la noi devine mult mai scump

singurul lucru ce-i ramane la roman e sa se orienteze ce masini au taxa de timbru mai mica si in functie de aceasta sa identifice si in germania care dintre aceste masini si le permite si sau doreste

IN CONCLUZIE CUMPARAM CE MASINI VREA STATUL ROMAN SI NU CE VREM NOI

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai deja circula voci cum ca s-ar modifica prin iulie taxa asta...bine, vorba ta, deocamdata sunt povesti...cert este un lucru: lumea incet incet plateste si noul timbru de mediu.

 

Unde ai citit, vazut, auzit?

 

IN CONCLUZIE CUMPARAM CE MASINI VREA STATUL ROMAN SI NU CE VREM NOI

 

Asta e f adevarat. La o masina mai veche e taxa mai mica, la aceeasi norma de poluare, te fac practic sa iei ceva mai vechi (iar la euro 2 deja e mai mica taxa decat la unele euro 3).

Link to comment
Share on other sites

Unde ai citit, vazut, auzit?

 

 

 

Asta e f adevarat. La o masina mai veche e taxa mai mica, la aceeasi norma de poluare, te fac practic sa iei ceva mai vechi (iar la euro 2 deja e mai mica taxa decat la unele euro 3).

 

 

Pe vestitul feisbuc la rubrica "jos timbrul de mediu" si la unii dintre cei ce-au semnat petitia aia... spuneau ceva de genul ca se va schimba/modifica ceva prin vara...

 

 

Edit: si asta spune ca se modifica http://www.gandul.info/gandul-live/gandul-live-15-martie-totul-despre-noul-timbru-de-mediu-invitat-special-presedintele-fondului-de-mediu-adrian-gearap-cum-a-cazut-steaua-la-londra-aventuri-in-lumea-vinului-10670587 :wacko: . Pfffff in ce hal vorbeste...:bash:

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

216 milioane taxa pentru o Dacia Solenza 2003. Cred ca nici noua nu a valorat atata:

 

 

 

 

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/482154_571479559553124_15847286_n.jpg

jur ca asta e cel mai tare act ce l-am vazut in ultima vreme

e aberant de caraghios

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, nu vi se pare incredibil si strigator la cer sa intentezi proces pe 23.11, sa ai termen de judecata pe 29.01 si sa astepti pana in ziua de astazi sa se redacteze hotararea judecatoreasca si tot sa nu fie gata, cu tot cu cererea pe care am depus-o acum 2 saptamani la sectia contencios administrativ la judecatoria ploiesti? Eu nu stiu ce sa mai fac, simt ca o iau razna cand vad cu cata nepasare trateaza "doamnele" grefiere subiectul cand ma duc sa intreb daca se redacteaza si cat de zeflemiste sunt. Ma gandeam sa cer audienta la judecator si sa ii explic tipului ca imi expira Certificatul de autenticitate si ca la dosar au fost depuse niste documente care dovedesc ca proprietarul masinii a suferit o interventie chirurgicala si ca are nevoie de masina pentru a se deplasa la diverse controale. oare merge sa fac asa ceva, o sa aiba oare impact? nu stiu cum sa mai porcedez, au trecut peste 2 luni de cand am avut termenul si nimic Edited by Undercover
Link to comment
Share on other sites

Zicea cineva pe un alt forum ca incepand de ieri ca sa scoti hartia aia de la anaf ca taxa e platita si nerecuperata pe langa cerere plus celelalte acte trebuie sa depui si copie dupa chitanta.

Daca chiar e asa, e o prostie cel putin la fel de mare precum taxa. Sunt masini la al 7lea proprietar de la primul care a platit taxa si majoritatea nu cred ca au vreo copie dupa chitanta.

Link to comment
Share on other sites

ca sa scoti hartia aia de la anaf ca taxa e platita si nerecuperata pe langa cerere plus celelalte acte trebuie sa depui si copie dupa chitanta.

Da, asa se intampla. Ei nu sunt in stare sa caute in baza de date decat dupa numarul de chitanta. Traim in evul mediu, calculatoarele sunt pentru inventar.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

cu chitanta au dreptate colegii si eu am cerut un duplicat dupa o chitanta deasta de taxa sa o pot recupera si surpriza au zis ca le trebuie nr de chitanta la ei "CNP nu este buna si este si degeaba"

 

AM UN ANUNT

 

dupa cum v-am promis ca va voi anunta: AM castigat procesul IERI pe 1 apr 2013 la tribunalul ALBA pe dosar inceput in 11 dec 2012(at am depus cerere de inmatric fara taxa la pol)

 

de acum timpul sper ca va rezolva si comunicarea sa nu patesc ca si colegii de mai sus

 

o seara placuta tuturor

Link to comment
Share on other sites

In cazul meu taxa a scazut de la 1100 euro la 670. Am platit si inmatriculat masina sapt. trecuta. A durat 4-5 zile lucratoare decizia. Nu ma declar multumit ca la 123g/km cat scot eu pe teava ar trebui sa platesc max. 50 euro. 318d fiind una din cele mai putin poluante masini. 670 euro mi se pare enorm pentru o masina 2008 cu DPF si cu noxe de Smart.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://ziarobiectiv.ro/index.php/administratie/grupul-dacia-renault-si-a-premiat-cele-mai-bune-angajate.html

 

"InvitatĂŁ de marcĂŁ a evenimentului a fost Rovana Plumb, ministrul Mediului, care a plecat spre Uzina de la Mioveni la volanul unui Renault Fluence ZE, o mașinĂŁ electricĂŁ"

 

Asta ca sa nu mai fie nici o urma de indoiala, taxa de protectie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mda, cica incep sa se miste lucrurile cu privire al timbrul de mediu http://www.curierulnational.ro/Eveniment/2013-04-08/Romanii+contesta+in+instanta+timbrul+de+mediu#.UWJ2XPgrsDs.farcebook iar asta este cererea de evitare a platii timbrului de mediu http://www.coltuc.ro/blog/model-cerere-evitare-timbru-de-mediu-2013.shtml .

Sunt curios, poate va afisa cineva in jurul datei de 15 aprilie (la o luna de la intrarea in vigoare a timbrului) un articol ceva cu incasarile guvernului din acest timbru de mediu, as vrea sa vad si eu ce mare branza a facut cu taxa asta, eventual un tabel cu incasarile dar si cu restituirile vechii taxe...un bilant al acestor taxe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.