Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Si eu daca am in acte o singura persoana pe care este inmatriculata masina in BG nu pot sa beneficiez de partaj, nu? :turned:

 

Acum m-am prins, pe langa mine in CV mai trebuia sa fie trecuta o persoana (exemplu, tata) dupa care mergeam la notar si el imi ceda mie masina.

Edited by Billy e36
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare si va rog sa ma lamuriti: pt a se putea face partajul, trebuie ca bunul (masina in cauza) sa fie trecut pe numele ambilor membri? (soti,concubini,frati,etc)

De ex daca masina este doar pe numele sotiei mele nelegitime (concubinei mai bine spus), nu se poate face partaj intre ea si mine, adica sa-mi cedeze masina?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare si va rog sa ma lamuriti: pt a se putea face partajul, trebuie ca bunul (masina in cauza) sa fie trecut pe numele ambilor membri? (soti,concubini,frati,etc)

De ex daca masina este doar pe numele sotiei mele nelegitime (concubinei mai bine spus), nu se poate face partaj intre ea si mine, adica sa-mi cedeze masina?

 

Cel mai ieftin si simplu iesi cu contract de vanzare-cumparare .

Link to comment
Share on other sites

N-o sa mai tina manevra cu partajul, a fost ieri sedinta cu notarii si s-a spus clar ca legea se refera la partajul succesoral, nu voluntar. Deci pana acum s-au inmatriculat pe baza unor greseli ale notarilor care nu cred ca vor mai continua. Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

N-o sa mai tina manevra cu partajul, a fost ieri sedinta cu notarii si s-a spus clar ca legea se refera la partajul succesoral, nu voluntar. Deci pana acum s-au inmatriculat pe baza unor greseli ale notarilor care nu cred ca vor mai continua.

 

da' ce, sunt specimene care apeleaza la divort cu partaj pentru a fenta taxa de inmatriculare?

 

pai ca sa o inmatriculeze in romania masina trebuie sa fie radiata din bulgaria. si pentru aia ai nevoie de bulgar, nu cred ca-ti radiaza aia masina in baza unui contract de vanzare/cumparare, ar fi absurd sa o faca

 

Din cate cunosc eu, inainte se puteau inmatricula masinile fara a fi radiate din tara de provenienta.

Te prezentai la politie cu contract de v-c, actele masinii si numerele straine.

In prezent ... masina trebuie neaparat radiata?

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

masina asta de am luat-o acum 520 d am luat-o cu dovada anaf sect 2 cum ca taxa nu a fost restituita !! Ma duc azi la sect 6 sa scot si eu alta adev ala ca sa vedem ca nu se stie , ca anumite masini au fost scutite in 2008 mai sa-i sparg capul . Pai ce vrea sa spuna acum ca cei de la sect 2 o gasesc ca nerecuperata si ei ar putea gasi altceva ?? Mi-a dat emotii pt urmatoarele 5 zile Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

in cazul asta nu cred sa fie recuperata. Am auzit pe la diversi cum ca unii scot adeverinta si apoi o recupereaza dar in asa timp scurt nu cred ca e posibil.

bafta!

 

inteleg asta , ca e prera scurt dar nu inteleg ce abera ala , e posibil masina sa fi fost scutita de taxa si atunci pe ce baza s-a emis adeverinta de la sect 2 ? Ma aburise functionarul ca sunt masini E4 la care in 2008 nu se platea taxa , asta e inscrisa in tara in 11/2009 , ma intrebase daca am vreo copie chitanta ceva nici nu a vrut sa vada adev de la sect2 cu scarba tipica pt functionarul roman care-si uraste viata si ti-o arata. Asta ca sa stau putin stresat cele cateva zile cat verifica ei <_< <_<

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

inteleg asta , ca e prera scurt dar nu inteleg ce abera ala , e posibil masina sa fi fost scutita de taxa si atunci pe ce baza s-a emis adeverinta de la sect 2 ? Ma aburise functionarul ca sunt masini E4 la care in 2008 nu se platea taxa , asta e inscrisa in tara in 11/2009 , ma intrebase daca am vreo copie chitanta ceva nici nu a vrut sa vada adev de la sect2 cu scarba tipica pt functionarul roman care-si uraste viata si ti-o arata. Asta ca sa stau putin stresat cele cateva zile cat verifica ei <_< <_<

 

Nu te-a aburit , chiar au fost scutite masinile noi euro 4 pana in 2000 cmc.Ca nu e cazul masinii tale asta e altceva.

 

Luni, 15 Februarie 2010 este ultima zi in care persoanele care au achizitionat autoturisme noi Euro 4, cu o capacitate cilindrica de pana la 2.000 cmc, isi pot inmatricula masinile fara a achita taxa pe poluare.

 

Scutirea de la plata taxei a fost introdusa in luna decembrie 2008 in cazul autovehiculelor Euro 4 a caror capacitate nu depaseste valoarea mentionata.

 

Termenul expira initial la 31 decembrie 2009. Guvernul a decis insa la finele anului trecut ca proprietarii care nu au apucat sa-si in registreze autoturismele sa poata beneficia de inca 45 de zile ca lendaristice, incepand cu 1 ianuarie 2010

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.