Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Pai daca se pune deacord cu cumparatorul ca sa-l plateasca,unde ar fi problema?

de parca te-ai putea baza pe 2 vorbe intr-un contract , daca e pe numele tau numai belele ai , gen amenzi si alte prostii. Cand vor sa cumpere sunt baieti seriosi , se jura si promit cate in stele , apoi dzeu cu mila . Eu nu m-as complica , mai bine negociez cat pot si duca-se cu tot cu masina pe numele lui .

Link to comment
Share on other sites

conform noii legi daca va face figuri cu plata impozitului o scoti de la impozit, o radiezi si sanatate..

iti zic eu c o sa o plateasca..

si vorbim oricum de masini de 2-3k euro aici.. ca astea se tranzactioneaza cel mai mult..restul tot pe BG o sa se duca..

Link to comment
Share on other sites

Pana una alta, poate s-o adopta proiectul ala de lege propus de senatorii aia 2....

Sa vedeti atunci motoare de 4000 benzina.... poate s-o adopta, ca s-o inscriu si eu p-a mea grin.pngca m-a rupt asigurarea la astia aici, doar ce-am platit 870€ pe 6 luni.bashwall.gif

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Mda, si primele incasari din timbrul de mediu http://www.capital.r...ru-din-201.html ...inseamna ca lumea chiar plateste, deci e bine totusi..

 

Edit: si aici spune ca incasarile din timbrul de mediu au crescut de 5 ori fata de vechea taxa, deci e bine!!!goodjob.gif

 

e vrajeala ieftina de 2 lei si 50 de bani; dupa cum vezi, ministerul mediului a incasat mai multi bani pt ca de fapt acum se duc toti (100%) banii incasati la ministerul mediului; inainte se duceau 15% din taxa la ministerul mediului. In concluzie s-a platit mai putin iar aceste plati cuprind 2 categorii:

1. masini noi si masini aduse de afara

2. masini inmatriculate in romania si revandute

 

cu alte cuvinte 15% X5 = 75% din taxele care sa plateau pana la 1 ian 2013/15martie 2013, asta luand in calcul ca se adauga si categoria 2 de mai sus.

sper ca intelegi la ce m-am referit.

 

Prosteala si propaganda mincinoasa pt fraieri...

 

In alta ordine de idei, daca va aduceti aminte ce am scris in urma cu vreo 20 de pagini (violarea dr. de proprietate), se regaseste si aici :

http://www.coltuc.ro/blog/model-cerere-evitare-timbru-de-mediu-2013.shtml

 

sunt chiar curios ce o sa iasa..

Edited by asterix___
Link to comment
Share on other sites

e vrajeala ieftina de 2 lei si 50 de bani; dupa cum vezi, ministerul mediului a incasat mai multi bani pt ca de fapt acum se duc toti (100%) banii incasati la ministerul mediului; inainte se duceau 15% din taxa la ministerul mediului. In concluzie s-a platit mai putin iar aceste plati cuprind 2 categorii:

1. masini noi si masini aduse de afara

2. masini inmatriculate in romania si revandute

 

cu alte cuvinte 15% X5 = 75% din taxele care sa plateau pana la 1 ian 2013/15martie 2013, asta luand in calcul ca se adauga si categoria 2 de mai sus.

sper ca intelegi la ce m-am referit.

 

Prosteala si propaganda mincinoasa pt fraieri...

 

In alta ordine de idei, daca va aduceti aminte ce am scris in urma cu vreo 20 de pagini (violarea dr. de proprietate), se regaseste si aici :

http://www.coltuc.ro...ediu-2013.shtml

 

sunt chiar curios ce o sa iasa..

 

Pai link-ul cre l-ai pus tu, e acelasi cu link-ul pus de mine la pagina precedenta, si este vorba de avocatul coltuc care afirma faptul ca se poate ataca in instanta si acest timbru de mediu, insa problema este ca nu am vazut pana acum nici macar un proces pe rol pe aceasta tema, ca sa nu mai zic de vreo sentinta.

P.S. Ce reprezinta acel "5" in ecuatia aceea?

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

" X 5" reprezinta "inmultit" cu 5; deci m. mediului incasa 15% din taxa de poluare (taxa doar pt masinile aduse de afara sau noi) pana in dec 2012.

acum incaseaza 100% si se lauda ca au incasat de 5 ori mai multi bani.

deci, cu alte cuvinte, inainte incasau 15%, acum se lauda ca au incasat de 5 orimai multi adica 15% X 5, adica doar 75% din incasarile totale de taxa de poluare, asta in varianta in care acum toti platesc acea taxa. Deci incasarile din aceasta taxa in realitate au scazut cu 25% pe o plaja mult extinsa de colectare a taxei de poluare. acum ai inteles?

Edited by asterix___
Link to comment
Share on other sites

" X 5" reprezinta "inmultit" cu 5; deci m. mediului incasa 15% din taxa de poluare (taxa doar pt masinile aduse de afara sau noi) pana in dec 2012.

acum incaseaza 100% si se lauda ca au incasat de 5 ori mai multi bani.

deci, cu alte cuvinte, inainte incasau 15%, acum se lauda ca au incasat de 5 orimai multi adica 15% X 5, adica doar 75% din incasarile totale de taxa de poluare, asta in varianta in care acum toti platesc acea taxa. Deci incasarile din aceasta taxa in realitate au scazut cu 25% pe o plaja mult extinsa de colectare a taxei de poluare. acum ai inteles?

 

Aha, ok ok, am inteles acumthumbsup.png, stiam ca X reprezinta "inmultit", ce nu am inteles eu prima data era 5-ul acela, iar acum am inteles. sorcerer.png

Link to comment
Share on other sites

cica poanta a nuntat ca nu e buna taxa asta si ca nu ar fi prea legala si acum deja se gandesc sa o modifice cum e posibil sa-si bata joc in halul asta de oameni sa te tot joci cu legile care afecteaza atat de mult proprietatea noastra a cetatenilor?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cica poanta a nuntat ca nu e buna taxa asta si ca nu ar fi prea legala si acum deja se gandesc sa o modifice cum e posibil sa-si bata joc in halul asta de oameni sa te tot joci cu legile care afecteaza atat de mult proprietatea noastra a cetatenilor?

 

Stai linistit, ca ei stiau de la bun inceput ca nu e buna taxa, dar "au aruncat papusa" in speranta c-o sa faca matu' gros de pe urma ei. Ei bine, se pare ca nu prea le-a iesit pasenta cand au facut calculele si si-au numarat cascavalul, iar acum se gandesc la o alta varianta. Vedem ce-or mai inventa.

Link to comment
Share on other sites

daca o pun in carburant automat trebuie sa dea inapoi tate sumele ce s-au platit sub forma de taxa de poluare pt ca aceea era gandita ca platesti pentru ce vei polua ori de cate ori tot platesti

o alta varianta de care ma tem eu de mult sa nu faca o taxa anuala legata de impozit ca at suntem mancati

Link to comment
Share on other sites

daca o pun in carburant automat trebuie sa dea inapoi tate sumele ce s-au platit sub forma de taxa de poluare pt ca aceea era gandita ca platesti pentru ce vei polua ori de cate ori tot platesti

o alta varianta de care ma tem eu de mult sa nu faca o taxa anuala legata de impozit ca at suntem mancati

 

Pai din partea mea sa plateasca cu varf si indesat, sa plateasca si din banii lor ca asa merita, pt ca nu au fost in stare din 2007 si pana acum sa faca o taxa modica si echitabila si sa fie suportabila de catre tot omul de rand; in 6 ani de zile daca o gandeau, cred ca ministerul mediului era organul cu cei mai multi bani incasati...dar na, ce sa-i faci, asa e cand vrei sa faci pl mare peste noapte au crezut c-o pleznesc....tipic mioritic.

Link to comment
Share on other sites

cica poanta a nuntat ca nu e buna taxa asta si ca nu ar fi prea legala si acum deja se gandesc sa o modifice cum e posibil sa-si bata joc in halul asta de oameni sa te tot joci cu legile care afecteaza atat de mult proprietatea noastra a cetatenilor?

 

era clar ca timbrul asta nou nu va fi ceva care sa tina, l-au schimbat mai mult pentru ca pierdeau procese in prostie asa ca au bagat prostia asta de timbru pana nascocesc ceva mai normal

 

ca va fi bagata in benzina ca va fi bagata in impozit tot va fi mai bine

Link to comment
Share on other sites

eu pe 27 am castigat procesul intentat anul trecut la tribunalul constanta privind taxa platita anul trecut.

intrebare: cate zile trebuie sa astept sa faca / sa nu faca recurs?

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

eu pe 27 am castigat procesul intentat anul trecut la tribunalul constanta privind taxa platita anul trecut.

intrebare: cate zile trebuie sa astept sa faca / sa nu faca recurs?

 

trebuie mai intai sa astepti pentru redactarea hotararii judecatoresti, comunicarea acesteia prin posta si abia dupa ce ai primit-o mai astepti inca 15-17 zile dupa care te poti duce sa-ti iei banii.

Link to comment
Share on other sites

era clar ca timbrul asta nou nu va fi ceva care sa tina, l-au schimbat mai mult pentru ca pierdeau procese in prostie asa ca au bagat prostia asta de timbru pana nascocesc ceva mai normal

 

ca va fi bagata in benzina ca va fi bagata in impozit tot va fi mai bine

daca o baga la impozit va fi nasol ca-s nesimtiti si sigur va avea valori mari si daca ai o masina e ok dar daca ai mai multe nu e ok pt ca principiul poluatorul plateste e contrazis din nou pt ca eu spre exemplu am 4 masini dar nu circul numai cu cate una pt ca nu pot sa conduc doua masini deodata

sau de fapt doua pt ca zilnic o masina o ia sotia si merge la munca

Link to comment
Share on other sites

Mie sincer mi se par corecte impozitele din germania (desi nu avem veniturile lor).

 

Mai exact, daca in momentul de fata, impozitele de la 2.5 in sus sunt egale sau mai mici decat impozitele din Ro, la motoarele mici (sub 2.0, mai ales sub 1.6) in Romania sunt prea mici. Adica hai sa plateasca si ala cu motor de 1.2 un 3-400 ron, nu doar ala cu motor 2.5, 900 ron.

Si atunci ar putea scoate orice aberatie de taxa.

 

Dar bineinteles ca nemernicii o sa gaseasca o metoda nedreapta sa aplice eventualele impozite diferentiate de norma de poluare, astfel incat sa fie toata lumea nemultumita (ceva de genul la 2.5 platesti 2000 ron, la 1.2-1.4 aprox 1000ron).

Edited by P.I.M.P.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E ceva nou, cel putin aici in Bucuresti. Chiar statea sotia mea azi la coada sa-si depune dosar pentru masina si sa-si ia numere noi (fostul proprietar vrea sa-si pastreaza numerele) cand s-a convocat o sedinta in care s-au dat directivele astea. A plecat ea suparata de acolo fara sa mai depune nici un dosar, ca sa mai avem masina zilele astea cu numerele actuale.

 

Aparent procedurile se mai si inventeaza si se aplica pe loc :p

 

Ma gandeam, o fi fost cazuri cu frauda si acuma verific una-alta?

 

Cu dovada de la fisc a fost alta distractie - masina a fost inmatriculata in 2010, e Euro5, am cerut dovada, au cautat vreo 2 saptamani dupa care in paralel (noi si cei de la fisc) ca in 2010 masinile euro5 erau scutite de taxa de mediu, si ca trebuie platite acuma la revanzarea.

Edited by bartro2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.