Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Vezi ca poti sa faci prima decizie definitiva. Eu asa am facut, nu mai astepti sa vina si a 2-a.

 

Stiu, dar n-au trecut inca 15 zile de cand am primit-o. Cand o sa se faca, avocata imi autentifica aia prima care mi-a venit prin posta si gata.

Link to comment
Share on other sites

:frantics: am facut calculul pt a mea, deci e incredibil ce taxa vor sa bage :bashwall: ; parca spuneau ca taxa nu va depasi valoarea masinii, dar mie imi da 4985€ asta de la 3200€ cat era initial.:wacko:

 

Cosmine, cu astfel de sume am curaj sa pariez ca se va castiga in instanta garantat!!!! Sunt sigur de asta, deci n-ai cum sa platesti o asemenea valoare pe o masina de 11-12 ani care nu valoreaza mai mult de 4000 maxim 4500€ asta in cazuri exceptionale.

Se vor deschide procese internationale,o sa vedeti, iar aia nu sunt atat de idioti sa accepte asemenea furaciuni.

Link to comment
Share on other sites

wlf ai dreptate, taxa se poate fenta foarte usor pentru masinile deja inscrise si la care e nevoie sa platesti taxa.

Nu o mai inscrii la politie si mergi pe numerele si actele prop vechi. Ca si cumparator imi convine situatia dar ca vanzator nu mi-ar conveni deloc. Nu ca as plati amenzi si nebunii, ca nu le platesti, dar tot trebuie sa le contesti ba chiar pt roviniete trebuie sa deschizi proces in instanta :(.

Sa nu mai zic ca masina aia probabil o sa ramana toata viata ei pe numele meu....cine stie peste ani si ani la cine ajunge.

 

ar fi bine sa se mai castige in instanta insa marea problema pentru astia e faptul ca vechea taxa s-a recuperat in draci. ma gandesc ca s-au gandit de 1001 ori cand au gandit-o pe asta in ideea sa nu poata fi recuperata.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

@ Calin SL: Hmm, s-ar putea totusi sa ai dreptate.

 

Platesti acum taxa asta, pe legea ilegala cum s-ar spune. Te folosesti de masina un an doi, apoi o vinzi. Si atunci faci procesu ca sa iti recuperezi taxa.

 

Dar il nenorocesti pe ala care o ia de la tine, fara ca el sa stie.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca tu zici ca daca maine merg la avocata sa inscriem masina fara plata taxei,am vreo sansa de castig ?? nu e tarziu ?

 

 

Da ma, intra pe pdf-ul ala si citeste articolul care ti l-am extras de acolo. Spune clar.

 

Dar e si logic, si mie mi-a zis avocata chestia asta cand am facut procesu, ca si mie mi-a fost frica. Si tu practic daca azi faci procesul, pentru tine timpul sta in loc, legea din momentul actual este valabila pana la rezolvarea problemei tale, indiferent ce legi mai inventeaza astia intre timp.

 

aveti tabelele cu noul procent pt diesel? care mi le trimite si mie.

 

 

Vezi pe pagina 77 e linkul. Anexa 1 e pentru benzina, anexa 2 pentru diesel.

Link to comment
Share on other sites

Este si normal sa fie asa.

tie in momentul asta ti se cere o taxa ilegala si de aia nu iti poti inmatricula masina.

Nu ai treaba cu timbrul care o sa intre peste x zile. Ca peste x zile tu trebuia sa ai deja masina inmatriculata si nu te-ar fi afectat cu nimic.

 

dar daca cere inmatricularea fara taxa nu sta o gramada de timp cu masina pe dreapta? Nu mai bine o plateste si apoi o recupereaza?

Link to comment
Share on other sites

Am stat si m-am gandit mai bine, practic astia or sa blocheze de tot piata auto, nu se vor mai vinde masini decat "la negru" adica se va merge pe actele fostului proprietar, si-asa piata e la pamant la ora actuala...sa-l vad pe nenea ala de la dacia cate loganuri o sa mai vanda in romanica... plm, cred ca vor disparea si samsarii cu noua taxa.
Link to comment
Share on other sites

Taxa astora e cea mai a dracu taxa care s-a dat vreodata in tara asta. Ganditi-va. Cand a triplat Tariceanu taxa, macar a spus ca alea noi pana in 2000cm sunt scutite de taxa, si in plus de asta, taxa n-a fost decat pentru cele aduse de dincolo, nu i-a afectat pe posesorii celor din tara.

 

Acum, taxa asta muista, pe langa faptul ca practic s-a dublat in unele cazuri, mai afecteaza si pe absolut toata lumea.

 

Si daca te gandesti, cand a triplat Tariceanu, a fost revolta in toata tara.

 

Ia ganditi-va un pic. Toti avem masini la mana a doua, in vasta majoritate, poate nu suntem toti primul proprietar. Pai ce faci acum daca LEGAL, primul proprietar isi cere taxa inapoi?

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Uite aici:

 

E real. Așa se face acum. Dai declarație pe propria rĂŁspundere cĂŁ plĂŁtești taxa fĂŁrĂŁ sĂŁ ai pretenții ulterioare. Altfel nu primești hârtia. Abuz? Ai libertatea sĂŁ te uiți la mașinĂŁ și sĂŁ te judeci cu statul. Doar cĂŁ e nițel mai complicatĂŁ treaba, pentru cĂŁ nu se mai elibereazĂŁ diverse acte. Eu am rĂŁmas ca prostu azi. Și ĂŽncĂŁ nu știu exact cine ce trebuie sĂŁ cearĂŁ. Mai bagĂŁm mâine o fisĂŁ amândoi.

 

Asta face ca și piața mașinilor noi sĂŁ fie o mare problemĂŁ.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.