Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Eu m-am referit in felul urmator: am cumparat masina am platit taxa, intre timp dau statul in judecata recuperez taxa si la un moment dat ma decid s-o vand; urmatorul va plati si el taxa (ca doar eu am recuperat-o) dupa care la randul lui va da statul in judecata isi va recupera si el banii, si dup-aia o vinde si el la randul lui...si urmatorul va face acelasi lucru si tot asa.:sorcerer:

 

Pai n-auzi ca te pune sa semnezi cum ca nu mai dai statul in judecata?

Link to comment
Share on other sites

Bun, sa zicem ca la euro 3 vor fi ditamai taxele, eu automat ma gandesc sa-mi iau euro 2, raman cu jumate din bani in buzunar- pretul de achizitie mai mic, taxa la cu 50-75% mai mica. Ce idioti, innoirea parcului pe naiba.

 

Oricum, daca as cumpara acum o masina inmatriculata, as cere si foaia de la finante vanzatorului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dar daca fac asa :

merg peste cateva zile,platesc taxa (dupa rit vechi)

si dupa cateva zile o dau in judecata ? pt recuperare ? Ma rog,blochez iar niste bani o vreme,dar...

nu e mai ok miscarea asta ?

nu de alta,dar nu mai am drept de circulatie,masina e din septembrie in tara !

 

 

Pai daca tot nu mai ai drept de circulatie, de ce nu-i dai injudecata fara sa platesti taxa? de ce sa tii banii blocati in taxa?

Link to comment
Share on other sites

Bun, sa zicem ca la euro 3 vor fi ditamai taxele, eu automat ma gandesc sa-mi iau euro 2, raman cu jumate din bani in buzunar- pretul de achizitie mai mic, taxa la cu 50-75% mai mica. Ce idioti, innoirea parcului pe naiba.

 

Oricum, daca as cumpara acum o masina inmatriculata, as cere si foaia de la finante vanzatorului.

 

Care dracu taxe mai mici? Nu mai e 10 mii de euro taxa ca inainte, e "doar" 2 mii.

 

"80% reducere", esti multumit?

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Pai daca tot nu mai ai drept de circulatie, de ce nu-i dai injudecata fara sa platesti taxa? de ce sa tii banii blocati in taxa?

pai cine stie cat sta masina pe dreapta in cazul asta ? poate imi da termen peste un an.Ce fac fara masina ? circul cu pejou lui nevasta-mea ? o sa mi-o ia si nevasta-mea,ca nu-i convine :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Bai nene si cand te gandesti cat de simplu e la bulgari. Aia nu se mai complica cu toate kkturile de hartii, o bagi pe o parte si o scoti pe cealalta cu numere puse de ei, toate intr-o singura zi, intr-un singur loc! Mai castiga si de pe urma romanilor care se freaca in dos cu taxa. Edited by Laur R.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai si atunci nu iti da decizia de calcul. Ce faci, ca n-ai cum sa platesti.

 

 

In cazul asta ori semnez si-i dau dup-aia in judecata :naughty: (santaj, ce pizda masii..) sau nu semnez nimic si-i dau in judecata fara sa platesc nimic.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Care dracu taxe mai mici? Nu mai e 10 mii de euro taxa ca inainte, e "doar" 2 mii.

 

"80% reducere", esti multumit?

 

Nu m-am uitat peste calcule dar parca ziceau ca la euro 1 si 2 scade mult, adica de la 1500 cat era pt un e36 sa fie 500.

 

@restul Tot bulgaria ramane o solutie excelenta, fara batai de cap, mai ales ca itp-ul se poate face si in tara, si asigurarea o primesti prin curierat.

Link to comment
Share on other sites

Bai nene si cand te gandesti cat de simplu e la bulgari. Aia nu se mai complica cu toate kkturile de hartii, o bagi pe o parte si o scoti pe cealalta cu numere puse de ei, toate intr-o singura zi, intr-un singur loc! Mai castiga si de pe urma romanilor care se freaca in dos cu taxa.

 

 

Nu ne-or cuceri bulgarii??:worthy:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-as agita deloc cu hartia aia!

Nu cred eu ca o semnatura pe hartie imi poate lua dreptul de a actiona in instanta. Poate eu maine semnez dar peste 5 luni ma gandesc mai bine si vreau sa imi caut DREPTATEA in instanta. Dreptul de a da in judecata cred ca e garantat prin constitutie nu ti-l poti ingradi prin semnarea unei harti.

Nu cunosc ce te pune sa semnezi acolo dar indiferent ce ar fi eu cred ca asa stau lucrurile. o fi vreo metoda sa ii mai sperie pe unii.

Link to comment
Share on other sites

Tie ti se pare normal ca o masina cu DPF sa plateasca aceasi suma cu una fara DPF? Cand acel dispozitiv costa intre 1500-2000 euro? Acel dispozitiv pe langa ca reduce noxele mai are rolul de a distruge acele particule despre care tot Rovana Plumb spune ca sunt foarte nocive, cancerigene etc. Oricum JOS TAXA!

 

 

 

 

las ca si navi tot atata costa si d-aia tot atat platesc taxa si cei fara navi... :))

 

 

 

nu mai e vorba de poluare...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-as agita deloc cu hartia aia!

Nu cred eu ca o semnatura pe hartie imi poate lua dreptul de a actiona in instanta. Poate eu maine semnez dar peste 5 luni ma gandesc mai bine si vreau sa imi caut DREPTATEA in instanta. Dreptul de a da in judecata cred ca e garantat prin constitutie nu ti-l poti ingradi prin semnarea unei harti.

Nu cunosc ce te pune sa semnezi acolo dar indiferent ce ar fi eu cred ca asa stau lucrurile. o fi vreo metoda sa ii mai sperie pe unii.

da cosmin de constitutie e garantat si un bun personal pe care vrei sa l instrainezi oricand,nu sa platesti vreo taxa si aia pusa retroactiv.si tot nu i intereseaza pe jegosi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.