Jump to content

Fara DPF si Catalizator,mai e masina Euro 4 ?


Recommended Posts

Caline, ai luat turbina? Sa nu fi ramas ceva prin evacuare, la ce sunet are.....

 

@ allex_nastase.. ai si resoftat masina ? am inteles ca ai dat filtru jos fizic si din soft.. ai umblat si la "caluti"? La fel face si la mine, scoate fum doar de la 3500-4000 rpm..

Link to comment
Share on other sites

Caline, ai luat turbina? Sa nu fi ramas ceva prin evacuare, la ce sunet are.....

 

nu man,nu am luat nimic.Nu vezi ce fum scoate ????? cred ca la turbina e buba.Ce zici ? si cu sunetul ala,sigur am ceva prin tevile alea de sub masina :unsure:

 

Nu stiu cum vine teava din motor la e60, dar daca e dubla poate fi obturata una chiar de la resturile alea...

asa am zis si eu

Link to comment
Share on other sites

Fumul ala asa alb, de la turbina cred ca vine, la ulei te-ai uitat? "suge" uleiu? La mine cand s-a dus, mi-a tras si ulei.Cand m-am uitat la ulei, era sub minim deja.. Si tot asa, fum ca la tine.

Da jos evacuarea, si vezi daca nu ai ceva ramasite pe acolo... Foarte ciudat sunetu ala.

Link to comment
Share on other sites

Daca suge ulei ? man parca esti pe alta lume :Devil: ....nu suge uleiul,il bea cu nemiluita !

La un drum de 600 de km Deva-Pitesti-Deva,a mancat peste un litru :Devil:

 

La un drum de 600km..., la mine in 2 km a mancat peste 1 litru.. :Devil:

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Caline, ai luat turbina? Sa nu fi ramas ceva prin evacuare, la ce sunet are.....

 

@ allex_nastase.. ai si resoftat masina ? am inteles ca ai dat filtru jos fizic si din soft.. ai umblat si la "caluti"? La fel face si la mine, scoate fum doar de la 3500-4000 rpm..

 

Nu am resoftat masina, doar anulare din soft a dpf-ului, atat...

Link to comment
Share on other sites

Filtru epurator l-ai schimbat? ... daca nici dupa schimbarea lui nu dispare fumul, atunci sa te gandesti la simeringurile de la supape (daca zici ca turbina nu are nimic)

epuratorul nu e de ala care se schimba,e modelul fara pasla in el.

masina are 150 de mii de km

nu am zis ca nu are nimic turbina,am zis ca nu stiu sigur,colegul de mai sus a spus ca i-a mancat un litru de ulei in 2 km

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

cei care ati scos si dpf si catalizatorul. aveti presiune mai mica pe evacuare si turbina o sa pice, fiindca "prinde"

turatie mai mare decat e normal.

catalizatorul trebuie lasat la locul lui.

probabil fumul este de ulei ars.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca ai gresit cand ai scos catalizatorul

pai nu ai cum sa dai jos dpf si sa lasi catalizatorul (fizic) pt ca este unul si acelasi

imi cer scuze ca nu am citit tot topicul dar cand faci itp si nu ai dpf si catalizator pe masina (fizic)tot euro 4 iese ca ei au o marja de tolerare cum dracu s_o numi,eu am trecut itp pe bune fara dpf si calalizator si a iesit bine

in privinta turbinei ea o sa cada froarte repede daca nu are catalizatorul

si daca vreti sa eliminati pdf solutia cea mai buna este sa puneti un catalizator simplu fara pdf

in cazul acesta scapati si de fum si de stricarea turbinei prematur

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

pai nu ai cum sa dai jos dpf si sa lasi catalizatorul (fizic) pt ca este unul si acelasi

 

 

Ba ai cum! Si nu este unul si acelasi... Chiar daca fac corp comun, dpf e separat de catalizator si se poate scoate fara sa te atingi de catalizator :thumbsup:

Edited by Alex Nastase
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.