Jump to content

E92 325i


ZyZ

Recommended Posts

negru lucios nu e black piano ... nici ce a facut colegu de pe forum cu ele vopsite nu e black piano :rolleyes:

 

tu vorbesti de high-gloss black care nu e acelasi lucru .

 

stie cineva ce cod este la black piano ? eu nu am gasit nici un black piano ...

 

Eu vorbesc de Diamantschwarz. Pe LCI nu mai exista Piano Black :)

 

O caruta de bani trimurile alea. Le scoti si le faci cu folie de care vrei(carbon 3M,lucioasa,mata etc). Doar nu esti nebun sa dai 1800$ cat erau pe ebay noi.

Du-te la unul care se pricepe la colantari si te scoti ieftin. Sau daca esti in stare atunci desfa-le singur.

 

Alea la 280euro nu-s originale.

 

Cum sa nu fie originale? :mellow:

Astia de la BMW fac si trimuri care nu sunt originale? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

pentru e92:

 

http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=Bmw+E90+Interieurleisten&_osacat=0&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=Bmw+E92+Interieurleisten&_sacat=0&_from=R40

 

In alta ordine de idei, as vrea sa merg pe varianta OE pentru conexiunea USB la sistemul audio (6FL). A mai facut cineva asta? Am primit raspunsuri impartite (ca se poate, ca nu...).

 

Te pot ajuta cu retrofit de 6FL pentru masina ta, am nevoie de ultimele 7 caractere de la seria de sasiu si iti pot da o oferta.

Link to comment
Share on other sites

Iti pot oferi 2 variante:

 

- conexiune iPod/iPhone pentru muzica, OEM, integrata in Radio Professional, se controleaza din comenzile de la Radio sau de pe volan, afiseaza titlurile melodiilor si playlistele pe ecranul din bord la 288 euro + tva cu manopera de instalare si codare pe masina incluse in pret.

 

- optiunea 6FL+644 care inseamna port USB in cotiera si BLUETOOTH car kit, OEM, la 650 euro + tva - manopera de instalare si codare inclusa.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu fie originale? :mellow:

Astia de la BMW fac si trimuri care nu sunt originale? :rolleyes:

Pai nu le face BMW pe alea. La cati producatori de tot felul de piese sunt in lumea asta...crezi ca le era greu sa faca niste trimuri? :)

 

Sunt niste plastice ieftine care daca tragi mai tare de ele se sparg imediat.

Link to comment
Share on other sites

Iti pot oferi 2 variante:

 

- conexiune iPod/iPhone pentru muzica, OEM, integrata in Radio Professional, se controleaza din comenzile de la Radio sau de pe volan, afiseaza titlurile melodiilor si playlistele pe ecranul din bord la 288 euro + tva cu manopera de instalare si codare pe masina incluse in pret.

 

- optiunea 6FL+644 care inseamna port USB in cotiera si BLUETOOTH car kit, OEM, la 650 euro + tva - manopera de instalare si codare inclusa.

 

Multumesc pentru oferta. Preturile sunt cam cele la care ma asteptam. Mi se pare totusi mai viabila alternativa unui adaptor XCARLINK sau a unui sistem Dynavin, desi mi-ar fi placut sa fac totul OEM.

Edited by ZyZ
Link to comment
Share on other sites

 

Mersi, am vazut si eu pe ebay, n-am apucat totusi sa ma interesez daca am nevoie doar de modul (si codare) sau mai trebuie ceva.

 

Cum se razbuna putin vremea o sa urc pozele cu front lip-ul pe care le-am promis. Si da, pe ordinea de zi acum sunt trim-urile :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

In varianta 2 ti-am oferit MULF de fapt, diferenta intre pretul meu si ce zice Inside de 200 euro provine din:]

- mulf-ul este nou cu garantie 2 ani

- microfon

- cablajul pentru microfon

- fibra optica

- antena de bluetooth

- cablajul pentru antena de bluetooth

- conectorul USB din cotiera si cablajul aferent

- suportul de la MULF din portbagaj pe care se monteaza

 

Tu ai Radio Professional si singura versiune de MULF2 care se potriveste este Mulf2Basis SVS. Celelalte versiuni care apar in link-ul oferit de colegul Inside sunt pentru masini cu Navigatie M-ASK sau CCC.

Link to comment
Share on other sites

Mersi, am vazut si eu pe ebay, n-am apucat totusi sa ma interesez daca am nevoie doar de modul (si codare) sau mai trebuie ceva.

 

Cum se razbuna putin vremea o sa urc pozele cu front lip-ul pe care le-am promis. Si da, pe ordinea de zi acum sunt trim-urile :)

 

Daca vrei doar USB , ai nevoie de modul si de cablu care vine in cotiera.

Link to comment
Share on other sites

Nu are bluettoth, asta e configuratia masinii, iar pentru cic trebuie sa schimbe plansa de bord, deci mult mai multe sute.

 

 

Vehicle information

VIN WBAWB31020PS93148

Type code WB31

Type 325I OL (EUR)

E series E92 ()

Series 3

Type COUPE

Steering LL

Doors 2

Engine N52K

Displacement 2.50

Power 160

Drive HECK

Transmission MECH

Colour BLACK SAPPHIRE METALLIC (475)

Upholstery STOFF FLUID/ANTHRAZIT (ALAT)

Prod.date 2006-09-11

 

S1CAA SELEKTION COP RELEVANTER FAHRZEUGE Selection of COP-relevant vehicles

S226A SPORTLICHE FAHRWERKSABSTIMMUNG Sports suspension settings

S249A MULITFUNKTION FUER LENKRAD Multifunction f steering wheel

S470A KINDERSITZBEFESTIGUNG ISOFIX Isofix-System

S493A ABLAGENPAKET Storage compartment package

S494A SITZHEIZUNG FUER FAHRER/BEIFAHRER Seat heating driver/passenger

S521A REGENSENSOR Rain sensor

S534A KLIMAAUTOMATIK Automatic air conditioning

S544A GESCHWINDIGKEITSREGEL. MIT BREMSF. Cruise control with brake function

S663A RADIO BMW PROFESSIONAL Radio BMW Professional

S775A INDIVIDUAL DACHHIMMEL ANTHRAZIT Headlining anthracite

S842A KALTLAND-AUSFUEHRUNG Cold-climate version

S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Dealer List Europe

S888A DAENISCH / BORDLITERATUR On-board literature, Danish

S8SPA COP STEUERUNG Control unit COP

S255A SPORT-LEDERLENKRAD Sports leather steering wheel

S2C4A LM RAEDER STERNSPEICHE 157 BMW light alloy wheel, spider spoke 157

S4BZA INTERIEURLEISTEN TITAN HELL Interior trim finishers Titanium light

S4UAA SITZVERSTELLUNG TEILELEKTRISCH F/B Partially electric seat adjustment

S502A SCHEINWERFER-WASCHANLAGE Headlight cleaning system

S520A NEBELSCHEINWERFER Fog lights

S522A XENON-LICHT Xenon Light

S548A KILOMETERTACHO Kilometre speedo

S851A SPRACHVERSION DEUTSCH Language version German

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

Da normal, dar atunci are si navi si usb :laugh:

 

Auzi zi-mi si mie e vreo diferenta la CIC/CCC daca vrei sa faci upgrade la Logic7/Individual ? Tre sa pui amplificator de LCI ? ca parca am vazut la Logic7 ca specifica sa ai CIC pe realoem, insa la Individual nu am vazut nimic.

Link to comment
Share on other sites

Merge orice fel de amplificator, daca e mai vechi se face update de ilevel. Pentru cic trebuie sa fie ilevel 38 sau mai mare.

Am pus cic pe e90 din 2005 cu prologic 7 de fabrica, am pus si pe e60 din 2006 cu individual.

Merge fara probleme, trebuie facut upgrade de ilevel la amp si codat.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

ilevel este versiunea de soft generala a masinii.

La fiecare 3-4 luni, BMW scoate cate un pachet de update de firmware care contine versiuni noi pentru unele sau pentru toate calculatoarele din masina. Cand se face update la toata masinia folosind un astfel de pachet, chiar daca unele module nu au update disponibil, se scrie noul ilevel.

 

In felul acesta ISTA stie la ce nivel de soft sunt modulele de pe masina si poate verifica daca exista noi update-uri pentru ele.

iLevel-ul actual este 47.

Pe la iLevel 38 care a aparut pe la sfarsitul lui 2009, sunt referinte despre CIC.

 

Iti dau un exemplu concret.

Daca ei un modul MULF1 (doar bluetooth) de pe o masina fabricata in 2007 (inainte de CIC) si il instalezi pe o masina cu CIC, acesta va merge foarte prost sau deloc daca nu a fost updatat niciodata.

Motivul e ca atunci cand il codezi si trebuie sa-i definesti protocolul de comunicare cu HeadUnit, ai ca optiuni doar Radio Business, Radio Pro, M-ASK (navigatie business) si CCC PRO.

CIC are un protocol putin diferit fata de CCC.

Din experienta iti spun ca un MULF 1 va merge pe CIC chiar cu o versiune veche de ilevel, dar nu iti arata nivelul de semnal de la tel, nu iti arata operatorul, importa agenda telefonica partial sau deloc (functie si de telefon), etc.

 

Ca sa il faci sa mearga trebuie sa il aduci la minim ilevel 38 pentru ca atunci in lista de optiuni vei avea si CIC si v-a sti sa comunice corect cu head-unit-ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.