Jump to content

E92 325i


ZyZ

Recommended Posts

Multumesc. Nu sunt adeptul foliei, in ideea in care nu pot pune folie cu aceeasi transparenta fata-spate. Altfel, sunt convins ca ar schimba fata masinii. In privinta distantierelor, tot zic ca o sa caut un set de distantiere, si tot ma iau cu altele si uit.
Link to comment
Share on other sites

E un adaptor care inlocuieste trapa de la bricheta, de sub consola centrala. Vine in pachet cu Dynavinul. E in aceeasi culoare cu trimurile masinii. Acolo vin relocate butoanele care erau sub clima.
Link to comment
Share on other sites

mda , mie-mi pare ciudat cum vine acolo , adica e o improvizatie oricum o dai ,nu e ca la E46 e fix o copie dupa original dar mult imbunatatita . Daca tu esti ok cu asta e bine :) Eu nu as suferi retrofitul asta . Nu e de acolo game over ma zgarie pe creieri . Njoy . Si folie as pune fara discutii , cum sa stai cu ceafa la soare :) Nu simti cum iti vine caldura din spate cand conduci ? Nu mai spun de o minima intimitate :)
Link to comment
Share on other sites

Da,asa este,dar personal vorbind,eu am fixurile mele :laugh: .La modelele e90 nu suport stopurile alea si nici nu ma omor cu modelul in sine (nevorbind despre modelul mai nou ce are botul identic cu e92 de care vorbeam eu :) ) Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

Nu e o solutie OEM, dar e departe de a fi o improvizatie. Am preferat Dynavin versus OEM, din mai multe considerente, cea mai importanta fiind ca prefer look-ul asta, cocoasei suplimentare care pentru mine strica linia frumoasa a bordului. Plus controlul mult mai facil si faptul ca face cam tot ce poate face sistemul multimedia OEM, si inca ceva. Integrarea butoanelor pentru incalzirea in scaune nici nu se prea vede din pozele alea. De aproape arata ok. La E46 sunt diferente foarte mici fata de OEM, aici sunt vizibile. La un moment data, daca o sa consider ca ma deranjeaza, pot cumpara un panou de control clima cu butoanele pentru incalzirea in scaune incluse, si am rezolvat foarte simplu problema asta. Per total, ma declar multumit ca am optat pentru o masina fara navi OEM. In privinta foliei, prefer un aspect uniform, mai ales la un coupe cu suprafata vitrata mai mica, decat aspectul de duba, cu folie doar pe spate. Cat despre intimitate, nu vad legatura, atata timp cat oricum in fata nu pot face nimic. Iar soarele se simte de departe mult mai puternic in fata, pe partea stanga. Nici nu ar avea cum sa vina din spate, doar nu e Smart Fortwo...Am observat trendul de a inegri cat de mult se poate o masina neagra (grile negre, jante cu miez negru, sau negre total, folie, shadowblack). Prefer contrastele. Inteleg asta pe o masina de orice alta culoare (sau nonculoare) decat negru, dar asa mi se pare ca ajunge o bucata de sapun si nu se mai desprinde nici o trasatura de design. Ma opresc aici, pentru ca stiu ca multi sunt adepti ai acestui curent flowers.png
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Displayul navigatiei e la nivelul la care era OEM la e46, e39, etc. E mult mai jos decat cel oem de e90, care din punctul meu de vedere e putin incomod noaptea. Displayul e prea jos daca vrei sa faci chestii laborioase (sms, cautat adresa navi, net, etc.) dar la utilizare normala ca sistem multimedia e foarte intuitiv, plus ca functioneaza toate comenzile de pe volan, deci nu esti nevoit sa cobori privirea. Ca sistem multimedia e specific lucrurilor chinezesti: face de toate, dar nu le face pe toate bine. In sine aparatul are doua sectiuni distincte: sistemul multimedia si partea de Android/Win CE. Se poate folosi USB, SD, interfata ipod, muzica prin BT sau Android, dvd, tv (cu modul separat) cu mentiunea ca in Android nu merg comenzile de pe volan. Am ales interfata cu Android pentru conectivitate cu telefonul si pentru cateva aplicatii (poti citi un mail sau vedea o prognoza meteo cat timp astepti pe cineva), si mai ales pentru faptul ca iGO are cea mai completa harta pentru RO si e foarte usor de updatat. Meniul pe partea de multimedia e usor de folosit si suficient de rapid, iar Androidul e un ROM stoc, fara artificii. Viteza sistemului Android e comparabila cu un Samsung Galaxy S1. Se pot folosi concomitent, iar la interventii din Android volumul de multimedia faca un fade-out - fade-in, cum ar si trebui. Trecerea de la multimedia la Android se face printr-un buton dedicat si e destul de rapida. Camera de marsarier se activeaza automat, si face mute sistemului audio, pentru semnalul de la senzorii de parcare. Un downside e ca displayul e rezistiv, si nu capacitiv. Apoi faptul ca butonul de telefon de pe volan nu initiaza/inchide convorbirea, ci doar cheama meniul de telefon. Mi-ar fi placut ca butonul de source de pe volan sa invoce meniul de source, si nu sa schimbe printre sursele disponibile, ca in cazul OEM, pentru simplul fapt ca sursele disponibile sunt mult mai multe.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Jurnal de bord: 107k km. Al doilea schimb de ulei de cand am masina, de data asta cu Castrol. Sunt uimit de cat de diferita e platforma E9x fata de E46 in privinta fiabilitatii trenului de rulare, in sensul ca E46 era mult mai predispus la uzura bucselor de brat si pivotilor.
Link to comment
Share on other sites

Au rezolvat unele probleme de la e46, dar au aparut altele specifice :) Trebuie sa existe un echilibru nu?

 

Sunt tare curios cand se vor inmulti F30-urile, cam ce probleme de fiabilitate o sa aiba...

 

Da, se cam compenseaza, ai tu dreptate. Macar la E46 te cam bazai pe toate motorizarile. Pe platforma E9x tot ai ba probleme cu distributia la N47 si chiar N57, ba probleme cu HPFP la N54/N55, ba probleme cu chiulasa la N52B30, nu mai zic nici de N46 de pe 320i. Macar trenul de rulare sa fie ok :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut comentariul la folie , mereu ma uit la cei care nu au , din spate te uiti fix in masina lor ,in ceafa , imi pare ciudat la asta m-am referit cu intimitatea, ii vad cum se scarpina in cap , mai baga un deget in ureche :))), isi mangaie consoarta , ii mai dau un pupic , vb la telefon . La partea cu caldura ...vine tot din experienta cand am mers si cu folie si fara si am vazut clar diferenta ,mai ales daca ai un personaj in spate aka copil in cazul meu daca merge 200 km pana la mare cu soarele in cap il fac terci pana ajung , deci nu e vreo fita , nici un trend , nici o dorinta de a face o aroganta ca montezi o simpla folie neagra pt protectie solara . Plus ca se intampla sa mai las o tableta , un laptop , lui junior ii cade mereu telefonul , asta e deci are si un rol de protectie vizuala , la impact tot geamul ala s-ar putea sa sara tandari prin masina , la folie e o alta rezistenta si sunt destule video pe net ca sa dovedeasca asta . Am vrut sa fie clar de ce prefer eu folia , imi pare pueril sa spui ca innegrim masina prin foliere in ideea vreunui trend .Atat timp cat in Ro e permis montajul pe spate l-as face oricand pt cel putin cateva motive pertinente . :thumbsup: In rest masina e beton :p Edited by Myx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ai evacuarea schimbata ? Mi s-a parut ca se aude mai infundat.

 

Da, asa e. Finala a fost schimbata de fostul proprietar. Initial eram fixat sa o schimb cu cea OEM, dar m-am obisnuit cu ea si acum imi place, mai ales cand raguseste in frana de motor, sunet care-mi aduce aminte de cand era Scirocco aspirat. Cand ne mai vedem in trafic, ridica o spranceana. Chiar si galbena flowers.png

 

 

Multumesc. Sunt constient ca e strict o problema de gusturi, eu ma bazez pe faptul ca daca ma vede cineva cu degetele in urechi, o vede si pe nevasta-mea langa si uita repede pardon.gif

 

Ce tare-i Scirocco..

si mie imi cam umbla capul dupa un Corrado in mintile lui.

 

 

Mersi. E greu sa gasesti masini vechi in stare buna, mai ales la noi. Romanii inca n-au deprins cultura masinii vechi, de-aici si numarul mic de masini vechi ingrijite. Daca te pot ajuta cu vreun sfat in legatura cu un Corrado, mi-ar face placere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.