Jump to content

Vand BMW E46 320i coupe facelift 170 CP


525RCI

Recommended Posts

Buna seara

 

Sunt in tratative cu un prieten pentru achizitionarea unui E90 330xd. Deorece nu imi pot permite sa procedez ca data trecuta, adica sa imi cumpar ce imi doresc si sa-mi vand ulterior masina, sunt nevoit intai sa vand (sau sa incerc sa vand) ce am acum.

Evolutia masinii din noiembrie 2011, momentul cand am achizitionat-o si pana acum o gasiti pe topicul de prezentare la "Masina mea" http://www.bmwclub.ro/forums/topic/111607-bmw-320-ci-facelift-170-cp-m-paket-ii-on-19-styling-230/page__st__140 .

Pentru cei care nu au rabdare sa citeasca toate paginile o sa fac o scurta descriere :

 

E46 320CI an 2003 facelift, motor 2176 cm3, 170 CP, 126000 km cu urmatoarele dotari:

 

-xenon

-M paket II

-cutie automata

-scaune sport incalzite

-tapiserie piele (teilleder)

-volan M cu comenzi si pilot automat

-CD player OEM Alpine

-climatronic

-4 geamuri electrice

-perdeluta spate electrica

-DSC 3

 

Am adaugat:

 

-jante 19" styling 230

-toba finala HAMANN

-arcuri Eibach Pro Kit

-angel eyes LED

-grile Performance Gloss Black OEM

-shadowline exterior (toate trimurile exterioare, ramele de la oglinzi si difuserul de bara spate vopsite negru lucios)

-stopuri spate led noi OEM

-schimbator OEM nou

-eleron portbagaj model M

-eleron luneta model AC Schnitzer

-trimuri interioare vopsite piano black

-aripile spate roluite

-distantiere 1 cm la rotile spate

 

Am schimbat pe parte mecanica:

 

-valva DISA noua OEM

-bujii NGK

-vas expansiune nou OEM

-termostat apa

-termostat sub vasul de expansiune

-bielete antiruliu

-vascocuplajul

-cureaua de accesorii

-furtunul de la clapeta de acceleratie nou OEM

-garniturile de la capacut de tacheti

 

Ce trebuie mentionat:

 

-masina a fost vopsita integral de mine acum cinci luni (inclusiv jantele au fost reconditionate), poze cu masina inainte de vopsire gasiti pe topicul de prezentare

-nu funtioneaza parktronicul spate, nu a mers niciodata de cand am luat masina, nu l-am trecut la optiuni

-tapiseria pe stalpi este in unele locuri dezlipita (am inteles ca "e boala lor"), se poate lipi, nu am avut timp

-aproximez ca in 3-4 mii km vor trebui schimbate discurile si automat placutele, cel putin eu asa as proceda

-revizia (toate filtrele + ulei) a fost efectuata acum 2 luni

 

Pretul cerut de mine este de 7950 E si este negociabil in anumite limite. Pretul nu reflecta investitiile facute in masina, nici nu am tinut socoteala, ci reprezinta diferenta care imi lipseste pentru achizitionarea masinii de care va vorbeam la inceput. Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie aici sau la 0722919600 Radu. Si poze din acest weekend:

 

..........

 

..........

 

..........

post-252-0-48991200-1351542794_thumb.jpg

post-252-0-20480900-1351542802_thumb.jpg

post-252-0-98255200-1351542855_thumb.jpg

post-252-0-70357800-1351542861_thumb.jpg

post-252-0-96857100-1351542921_thumb.jpg

post-252-0-42078800-1351542928_thumb.jpg

post-252-0-08119500-1351542992_thumb.jpg

post-252-0-38873900-1351542998_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eram ca si convins ca va aparea un topic de genul asta din partea ta :) .

De ce seria 3 x D ? Mai ales ca vi dupa o benzina.

 

p.s. daca nu vrei nu raspunzi, dar mi se pare pacat de munca ta , oricum masina se va vinde destul de repede.

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina. Ma tenteaza foarte tare, mereu mi-am dorit un coupe benzinar.

Intrebare de prost gust: cat iti consuma in oras?

Poate te sun maine sa te mai intreb una alta...si daca e dau o fuga saptamana asta la Bucuresti.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina. Ma tenteaza foarte tare, mereu mi-am dorit un coupe benzinar.

Intrebare de prost gust: cat iti consuma in oras?

Poate te sun maine sa te mai intreb una alta...si daca e dau o fuga saptamana asta la Bucuresti.

 

in jur de 13-15 ma astept , mie-mi place masina .

Link to comment
Share on other sites

O alta intrebare de user care n-a avut bmw benzinar: ce benzina ii pui? La cifra octanica ma refer...gen merge si cu 95?

 

 

Eu numai cu Mol Evo alimentez.In cartea tehnica a masinii se precizeaza ca pt. motoarele M54 se poate alimenta cu benzina de la cifra octanica 92 pana la 98,dar totusi se recomanda 98.

Link to comment
Share on other sites

@mdln - multumesc frumos

 

@B-490-RZV - sper sa ai dreptate, multumesc pentru incurajare si pentru raspunsurile date colegilor

 

@Krebs - de-a lungul timpului am mers si cu 330xd si cu 330d. am ramas impresionat de raportul putere/greutate iar acum va fi xD pentru ca asa s-a nimerit sa fie masina prietenului meu, nu tineam neaparat. as fi luat-o si daca era 330d, conteaza ca stiu masina iar pretul este foarte bun. nu sunt un "petrol head", am avut si diesel, doar s-a nimerit ca de 3 ani sa am numai 2.2i

 

@Cristian.O - multumesc, asa cum am spus si in post-ul initial, pretul cerut reprezinta diferenta de care am nevoie pentru achizitionarea E90-ului

 

@andubalauru - regim extraurban intre 8 si 9.5 % dar cu 4 persoane, AC si viteze relativ mari unde se poate. cutia este in 5 trepte.

 

@IulianC - noi ne-am vazut astazi, am raspuns la toate intrebarile :), dar o sa raspund oricum: consumul urban este intre 13 si 14 % poate un pic mai mult iarna, consum obtinut alimentand aproape de fiecare data plin pe plin. la coupe am alimentat numai cu 95 pentru ca nu am simtit nici o diferenta fata de 98 ba chiar consuma mai bine cu 95 (am observat asta la limuzina). uleiul la cutie nu l-am schimbat la recomandarea celor de la BMW care mi-au spus ca daca nu prezinta nici un simptom (gen socuri la schimbarea vitezelor) mai bine nu umblam.

Link to comment
Share on other sites

bafta la vanzare , masina arata bine , mare lucru in vremurile actuale sa obtii o asemenea suma pentru un E46 , referitor la benzina eu la 325i simt o diferenta si de la Petrom 99 la OMV 100 , cu 95 cred ca am mers doar de nevoie o data si nu mi-a placut deloc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bafta la vanzare , masina arata bine , mare lucru in vremurile actuale sa obtii o asemenea suma pentru un E46 , referitor la benzina eu la 325i simt o diferenta si de la Petrom 99 la OMV 100 , cu 95 cred ca am mers doar de nevoie o data si nu mi-a placut deloc

masina merita mai mult, eu am dat acum o luna de zile un e46 320D Full cu 7000 de euro si nu a fost un pret bun din punctul meu de vedere stiind cum a fost intretinuta masina si cum mergea!

Link to comment
Share on other sites

Am fost luni sa vad masina, mi-a placut, insa m-am razgandit si am ales sa nu mai cumpar nicio masina momentan.

Am conectat laptopul cu INPA la masina si nu avea erori, injectoarele aveau corectii foarte apropiate de 0, iar toate celelalte valori (sonda lambda, vanos, etc.) erau in parametri.

Am si mers putin cu masina prin Bucuresti, chiar mi-a placut.

Spor la vanzare!

Link to comment
Share on other sites

Uleiul la cutie trebuie schimbat daca vrei sa mentii statutul de masina ingrijita pe forum asta unde toti stim ce inseamna recomandarile bmw in ce priveste uleiul cutie. S-a discutat prea mult pe tema asta ca cineva sa mai aiba vreun dubiu ca uleiul se schimba la 50k km. Cand ai socuri e mult prea tarziu sa faci un schimb ulei si sa spui ca ai rezolvat problema. E in jur de 600 ron schimb la E46
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.