Jump to content

BMW e91 320d nu face drituri


Cristi_S

Recommended Posts

Salut Cristi,

 

O sa incerc sa fac un DIY pentru drifturi si cerculete.. principiul este acelasi..

 

1. Studiaza filmuletul urmator (sari direct la minutul 1:43):

 

http://www.youtube.com/watch?v=KQzkUpwCEOs&feature=player_detailpage#t=103s

 

ATENTIE! Nu am depturi de autor pentru filmulet!. Este al unui coleg de pe forum!

 

Observi cum face acel pasionat burnout cu botul infipt in gard? Daca da, treci la pasul 2.

 

2. In cazul tau (daca vrei sa faci cerculete) trebuie sa modifici putin ce ai vazut mai sus. Si anume:

 

- legi roata fata de un stalp

- accelerezi puternic pana cand masina incepe sa se roteasca in jurul stalpului formand astfel un cerculet perfect. Prietenii vor muri de invidie, trust me!

 

Odata ce stapanesti aceasta technica esti liber sa devii creativ.. de exemplu, in timp ce te invarti, poti lega un topor de bara spate!

 

Bafta!

 

Sa ne spui daca ai reusit. Eventual sa te filmezi.

Edited by rashpy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e clona 100%

Clona??? Mi-ai facut ziua.

 

Ca sa nu mai fac si alte posturi inutile ideea care reiese din posturile catorva cunoscatori, este ca masina nu e tocmai cea mai potrivita pentru drifturi in adevaratul sens al cuvantului, cel putin nu in conditii de aderenta buna. Lucrul pe care-l banuiam si eu. Oricum cand o sa am pofta de drifturi o sa incerc pe cat posibil sa le fac folosind flick-uri si nu clutch-dump, clutch-kick, shift-lock... asta pt cei carora le pasa de distributie.

 

Inca odata multumesc.

Link to comment
Share on other sites

daca e ud/zapada ai sanse maxime sa faci ceea ce zici tu acolo.Altfel fa vant la ghena aia de E91 si cauta ceva cu LSD E36/E30/E34 si ramai si cu ceva bani in plus :)

PS:de la E46 incoace mai toate BMW-urile sunt gandite din fabrica sa fie subviratoare.

Ca masina de zi cu zi e f buna, iar pentru distractie chiar ma gandeam sa imi iau un e36, singura problema e ca au cam inceput sa rugineasca.

Multzam ca mi-ai confirmat tendinta subviratorie a noilor modele, credeam ca are masina ceva sau poate eu.

 

 

de 5100 kW.

gata, e ok, suntem prea paranoici...

Nu e clona, foarte frumos ca stie sa foloseasca forumul! :thumbsup:

Mai nou astea romanesti au 6000KW putere nominala si 6600 in regim uniorar.

 

Ti s-a tot spus.

LSD (google it) si faci cate drifturi vrei.

Dar la masina ta costa mai mult decat te va bucura un cerc amarat dupa care te va plictisi de moarte.

Da si nu mai pui faptul ca trebuie sa-l dai pe al tau la schimb. Oricum nu cred ca e o idee prea buna, pt ca daca montez LSD pe ea o sa distrug planetarele, cardanul si ambreiajul pt ca cuplul rezistent va creste.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Da si nu mai pui faptul ca trebuie sa-l dai pe al tau la schimb. Oricum nu cred ca e o idee prea buna, pt ca daca montez LSD pe ea o sa distrug planetarele, cardanul si ambreiajul pt ca cuplul rezistent va creste.

Asa te intorci la sfatul multimii ca masina ta nu e de drift.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.