Jump to content

E90 330d LCI vs E60 530d LCI


buldy

Recommended Posts

Intr-o dilema similara am fost si eu insa cautam unul cu motor de 2litri. Am ales e90 dupa aproxmativ 9 luni de documentare( am trecut de la vw la bmw). Am mers si cu e 60 si este f.comfortabil, totusi vorbim de o masina din clasa superioara, insa mi s-a parut mult mai instabila pe viraje. E90 mult mai sportiv, mult mai sigur. Eu am trecut de la Vw Passat la Bmw E90 si am simtit minusul de spatiu insa eram constient de asta plus ca nu am nevoie de extra spatiu.Eu am steptronic si este o cutie foarte misto. Iti invata stilul de condus si este foarte fiabila. Ca si greutate 5-arul este cu aprox.100km in plus, deci nu cred ca este mult mai lent.

 

Alege e90 :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La seria 5 imi place faptul ca este confortabila la drumuri lungi dar nu prea gasesc cu cutie automata care sa fie euro 5 si sa se incadreze in bugetul si optiunile dorite. La seria 3 ma incanta motorul cel nou despre care am citit numai de bine(pana sa aud de problema cu distributia), cutia automata, faptul ca masina din link vine cu doua randuri de jante cu cauciucuri de vara si de iarna.
Link to comment
Share on other sites

Intr-o dilema similara am fost si eu insa cautam unul cu motor de 2litri. Am ales e90 dupa aproxmativ 9 luni de documentare( am trecut de la vw la bmw). Am mers si cu e 60 si este f.comfortabil, totusi vorbim de o masina din clasa superioara, insa mi s-a parut mult mai instabila pe viraje. E90 mult mai sportiv, mult mai sigur. Eu am trecut de la Vw Passat la Bmw E90 si am simtit minusul de spatiu insa eram constient de asta plus ca nu am nevoie de extra spatiu.Eu am steptronic si este o cutie foarte misto. Iti invata stilul de condus si este foarte fiabila. Ca si greutate 5-arul este cu aprox.100km in plus, deci nu cred ca este mult mai lent.

 

Alege e90 :thumbsup:

 

 

Este mai spatios passat-ul decat seria 3? se simte mult diferenta intre cele doua?

 

La seria 5 imi place faptul ca este confortabila la drumuri lungi dar nu prea gasesc cu cutie automata care sa fie euro 5 si sa se incadreze in bugetul si optiunile dorite. La seria 3 ma incanta motorul cel nou despre care am citit numai de bine(pana sa aud de problema cu distributia), cutia automata, faptul ca masina din link vine cu doua randuri de jante cu cauciucuri de vara si de iarna.

 

 

Pe afara majoritatea 5-urilor sunt cu cutie automata...

Link to comment
Share on other sites

Daca iti place mai mult seria 5 cred ca merita sa mai astepti pana apare o masina care sa te multumeasca. Pentru mine cel putin spatiul conteaza foarte mult cand aleg o masina.

 

Offtopic: Stai cumva la Quadra? Imi pare cunoscut numarul. Stiu ca vedeam mai mereu un E46 touring albastru cu suporti de numere bmwclub.

Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

De ce? E greu sa apesi ambreiajul? ;)

 

Pentru cine merge mai mult in oras o fi buna. Dar la drum lung nu prea isi are rostul.

 

Da... mi-e greu sa apas ambreiajul... Si asta cu pentru cine merge mai mult in oras ii o prostie, eu merg mai mult la drum lung, si tot nu as vrea manuala, imi place automata...

Poate pentru tine nu isi are rostul, dar pentru mine da, automata + un motor mare cum isi cauta cel care a deschis topicul este alegerea ideala.

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

3000cmc nu mi se pare asa "mare". :)

Mai degraba un >4000.

 

Si o cutie manuala iti ofera mult mai multa siguranta decat o automata, asta e clar.

 

In Buc intradevar e buna automata daca o freci zilnic zeci de km.

 

Si p-aici ai ajuns sa debitezi?

 

Nu ti se pare un motor mare asta de 3000 cmc? deaia platesti 25 de milioane impozit la stat, ca nu e mare,nu? deaia se pot scoate lejer 3-400 de cai din el, ca nu e mare, nu? deaia majoritatea oamenilor umbla cu masini preponderent cu motoare de 1.6 maxim 2.0, ca nu e mare, nu?

Link to comment
Share on other sites

Siguranta pe timp de iarna iti spune si tie ceva? Daca tot te bagi iar unde nu te pricepi.

 

KIP asta stie numai sa ma intarate mereu :)

 

Pe zapada e super cutia automata. E cea mai buna,no comment :)

 

Ai avut cutie automata ca vorbesti asa fara tine? chiar nu am avut probleme iarna cu masina, cutie automata! Tu vorbesti doar din auzite se pare.. Probleme poti avea si cu , cutie manuala daca nu stii sa conduci! Daca nu "bruschezi" masina, nu ai nici o problema.. Si bineinteles, sa ai cauciucuri bune , nu ciurucuri.

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Si o cutie manuala iti ofera mult mai multa siguranta decat o automata, asta e clar.

 

singura posibilitate eventuala in care o manuala ar fi mai sigura ar fi cea de la frana de motor. nu si daca automata e in programul sport.

 

deci nu are cum sa fie mai sigura :)

Link to comment
Share on other sites

singura posibilitate eventuala in care o manuala ar fi mai sigura ar fi cea de la frana de motor. nu si daca automata e in programul sport.

 

deci nu are cum sa fie mai sigura :)

 

Pe sport, dar mai degraba pe modul manual, o cutie automata e la fel de sigura ca una manuala pe zapada

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Probleme iarna la o cutie automata ar fi plecarea dintr un loc inghetat sau inzapezit. Nu poti face celebrul "balans". Sunt patit de anul trecut

Sau nu chiar. Cutia automata reuseste o plecare mult mai lina decat una manuala, cu care ai reusii usor sa patinezi pe gheata. Iar balans se poate face si cu cutia automata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.