Jump to content

Intervale service e90


Cristi_S

Recommended Posts

Am descis acest topic in ideea ca ar fi util pt toti posesorii de BMW e90.

 

Intrebarea principala este legata de reviziile masinilor noastre si anume cand se fac ele si ce piese se schimba (nr de km, timp, etc)?

Stiu ca scrie in carte, insa a mea este in germana si nu inteleg nimic.

 

Multumesc pt informatii!

Link to comment
Share on other sites

uleiul din diferential si cutie de viteze cica e lifetime, deci nu se schimba decat la interventii asupra acestor ansamble. Nu am auzit la nimeni sa schimbe uleiul in cutii manuale sau in diferential. La cutii automate, e alta poveste, pe care nu o cunosc.

 

In ceea ce priveste consumabilele uzuale, eu faceam revizia la vreo 12k km.

 

filtrul de aer eu il schimbam la revizie si intre revizii, cam la 6k km.

 

filtrul de combustibil (motorina in cazul meu), l-am schimbat cand am luat masina si atat. nu cred ca ar strica daca s-ar schimba si filtrul de motorina la fiecare 3 sau 4 revizii.

 

filtre de polen, la revizie.

 

lichidul de frana, o data la doi ani. apare indicator in bord, sub forma unui ceas incadrat intr-un patrat.

 

lichidul de racire l-am schimbat inainte de prima iarna, in anul in care am luat masina, si apoi, daca nu sunt interventii care necesita schimbare sau completare, la 2 ani.

 

edit:

mi-am adus aminte. A schimbat cineva, acum multi ani, uleiul in diferential la un e12 (pentru cei care nu stiu, e12 este primul model de seria 5). Masina respectiva era din 1976. Uleiul din diferential a iesit afara galben si curat. Practic, schimbarea uleiului a fost un moft.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Pt europa de vest,bmw recomanda urmatoarele lucrari:

Service ulei de motor Motor benzinĂŁ max. 25.000 km/ 2 ani

Service ulei de motor Motor diesel max. 30.000 km/ 2 ani

Filtru de combustibil - ĂŽnlocuire (Schimbarea uleiului de motor la fiecare 3.)

Filtru de aer - ĂŽnlocuire (Schimbarea uleiului de motor la fiecare 3.)

Filtru de particule - ĂŽnlocuire (Service conform indicatorului de perioadĂŁ)

Lichid de frânã - Înlocuire (pânã la 2011/02 la fiecare 2 ani; de la 2011/03 mai Întâi dupã 3 ani, apoi odatã la 2 ani)

Service la frâne faÞã toate 40.000 km

Service la frâne spate toate 50.000 km

**CitiĂži poziĂžiile de service

CuplaĂži aprinderea.

ĂineĂži apĂŁsat butonul contorului de distanÞã pentru aproximativ 10 secunde. (1)

Se afiÂşeazĂŁ poziĂžia primului service. (2)

(vezi figura 1)

1 Buton - contor porĂžiune de drum 2 Indicator de ĂŽntreĂžinere 3 AfiÂşaj parcurs rĂŁmas datĂŁ expirare

** SelectaĂži poziĂžia de ĂŽntreĂžinere doritĂŁ prin intermediul butonului basculant de pe comutatorului de direcĂžie. (2)

(vezi figura2)

1 ĂntrerupĂŁtor luminĂŁ de semnalizare combinaĂžie 2 Buton basculant 3 Tasta-computer bord

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.