Jump to content

Probleme serie motor


Guest404

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am un prieten care si-a pus pe cobra din 80 motor 300td dupa ochios din 97 cu tot tot . l-a facut ochios in caroserie de cobra. a platit 700 la rar si a avut ceva devize si facturi de la un service autorizat rar .

 

 

 

contract de vanzare cumparare ai? daca da , tu esti proprietarul.

 

am contract,dar actele daca le fac,cum le ridic?nu le trimite la proprietar?

Link to comment
Share on other sites

Ce ar putea insemna seria de pe oala din stanga(partea volanului)

Are fix 8 cifre ca seria motorului .

are FIX 7 cifre si se numeste "Personal Kraftfahrzeugnummer"... impreuna cu VIN-ul masinii stabilesc identitatea completa a masinii, chiar si in caz de accident sau distrugere a unuia dintre ele.

 

cu alte cuvinte, daca VIN-ul este CNP-ul masinii, PKN-ul este seria de buletin :)

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, daca la itp nu iti poate citi seria, te trimite la rar sa vada si aia ca nu se poate citi, si daca intr-adevar e asa iti mentioneaza pe carte ca nu se mai poate citi.

Dar e posibil ca cei de la RAR sa isi dea seama ca tu ai alt motor pe masina si tot nu e bine.

 

Te complici degeaba, sunt o gramada de statii itp care iti fac itp-ul si asa. Intr-adevar pt o spaga mai maricica (cateva sute de lei- 150-200).

Link to comment
Share on other sites

daca stiti o astfel de statie,unde chiar as putea sa ma duc..dar sa fie sigur,nu e problema ca dau bacsis 200-250 de lei pe langa costul itp ului,spuneti mi unde as putea sa ma duc ..chestia e ca evit rar_ul ca masina e foarte joasa si imi este ca ma pune sa schimb barile si toba,si nu am pe nimeni sa ma ajute,o poza cu masina cum arata

post-51947-0-60301800-1354010516_thumb.jpg

Edited by alexiguana
Link to comment
Share on other sites

Eu personal nu stiu nicio statie, poate stie vreun coleg si iti da un PM ceva. Dar poti sa te duci sa intrebi, la cele prin orase mai micute din zona ta.

Iti dau totusi o informatie pe pm, despre cineva din zona ta, iti explic acolo mai multe.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Sterge-o de tot, sa nu mai poata fi citita. In felul asta nu se mai trece pe civ, din cate stiu.

 

daca o stergi de tot trebuie sa mergi la notar sa dai o declaratie pe propria raspundere ca ai cumparat masina cu seria motor polizata;) si asa scapi. numai sa nu fi fost deja la rar si aia sa stie ca aveai o alta sreie pe motor

-de cand ai cumparat masina!!

Link to comment
Share on other sites

Bai omule, seria motorului e trecuta pe motor, uundeva in partea de jos. La e90 nu mi-au gasit-o la rar decat cu o camera video. N-ai nicio problema cu seria motor tu. Nu mai bate campii.

Exact seria la motor o vede cu o camera,pe mine m-au pus sa ma murdaresc eu in locul lor,imi zicea inginerul ala,misca stanga,acum dreapta :LMAO: Cu seria motorului se rezolva intrucat motorul mai nou e piesa de schimb, trebuie sa platesti in plus..mai grav e daca masina a fost dauna totala si sunt alte oale sudate sau doua caroserii imbinate si alte magarii..in rest,spaga..si se rezolva orice la RAR..doar sa nu fie penal,atunci nu are rost sa te incurci.

Edited by Bmw32oCi
Link to comment
Share on other sites

eu am trecut prin rar acum 4 luni si au zis aia ca motoru nu este considerata piesa de schimb in totalitate :) asa ca am vb cu un sef de-al lor si ala a zis asa: ba pustiu daca nu ai bani sa pansonezi seria pe motor de duci la un notar public dai o declaratie ca asa ai cumparat masina cu seria polizata si vi inapoi cu declaratia. Apoi iei iti pun pe carte doua stampile: 1 seria motor nu poate fi citita. 2 seria motor nu poate fi pansonata. ma costat 34 lei la notar si un plic de cafea la sefu:))

acum problema ar fi si de cand ai masina. Adica u daca ai masina de 3 ani nu poti declara ca asa ai cumparat-o (dupa 3 ani) :))

si daca ai alte caracteristici la motor e problema ca isi dau aia la rar seama imediat!

 

faza naspa e ca daca vrei sa pilizezi seria de la motor trebuie sa dai motorul jos:( alta posibilitate nu prea as vedea:( cel putin la mn la 318 asa e!

Link to comment
Share on other sites

aici se poate,masina azi am facut o saptamana si o zi de cand o am,chestia e urmatoarea,seria la asta e langa radiator in locul unde se imbina cu cutia de viteze,dar daca ma duc la notar,pot face oriunde itp ul sau doar la RAR?,iar cu masina doar intr un loc am fost si mi au zis ca e seria schimbata,cei de la rar nu stiu Edited by alexiguana
Link to comment
Share on other sites

daca nu vrei sa treci masina pe numele tau atunci pica faza cu notaru!!

- ia o sticla de whisky, cauta o statie itp mai la marginea orasului si mergi acolo fara programare gaseste un inginer de pe acolo ial deoparte spunei situatia si gata iti da itp-ul imediat. Acum ai grija mare pe cine gasesti :) ca poate te vedem la stirea de la ora 5 pt "dare de mita" :) spor la treaba!!

Link to comment
Share on other sites

sa rezolvat dar am facut altceva:))..care aveti idee ce se poate intampla daca eram cu un baiat si ne cam intreceam,iar din fata parcati,erau mcv_ul si ne au oprit.Ne-au luat actele la control si mie si lui si ne-au zis ca de ce mergem cu 140 prin oras,ceea ce nu era adevarat iar eu m am luat in gura cu unul din ei ca nu are cum,eu acum cred ca aveam mazim 80 si ceva,dar numai ca se auzea ambalata ca eram cu a 2 si eu si el..dupa sau dus in masina si scriau amenzi,cand m-am dus la ei incepusera ca ne da cu 99,ca asa a luat radarul si pe mine si pe el,dar el mergea ceva mai tare,ca se ducea,in fine chestia este ca au cam dat-o aiurea,ba 140,ba 99 si dupa ca ne baga ca faceam liniute ilegale si ne deschide dosar..eu m am luat in gura cu ei si celalalt,nu cel care ne-a oprit si cerut actele,colegul lui imi scria mie amenda,nu prea ma suportat ca tipa la mine si insulta ca nu ziceam ca el,pana la urma au venit cu amenzile ne-au dat actele,vreo 315ron in 48 de ore,dar ei iar m am luat in gura cu el ,ala sa enervat si a plecat in masina fara semnez amenda si fara sa mi-o dea,iar pe prietenul acesta l-a aburit ala ca cica ma faci sa imi para rau ca nu ti-am luat permisul si lalala..abureli,pana la urma el a semnat,chestia este ca atunci cand le-am zis sa ne arate cum ne-au luat pe camera,au dat-o ocolita si nu prea vroiau,si plus ca 99 amandoi nu cred ca se nimereste sa ne de-a amenda..cat noroc avem sa ne ia radarul pe amandoi cu 99,poate diferenta daca era il credeam adica de exemplu 91 eu iar el 97 ,dar nu stiu..parca era prea de tot..in cazul asta daca eu nu am primit nimic..apare de luni la primarie?sau nu poate sa mi-o dea?ei au plecat de acolo dupa din cauza mea si eu ii asteptam sa vina la masina..am mai stat cred ca inca 15 min pe acolo..au trecut pe langa noi dar nu ne au bagat in seama..ce se poate intampla?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.