Jump to content

montare sonda lambda


Recommended Posts

Am achizitionat o sonda lambda universala,cu fire, la care trebuie montata mufa de la vchea sonda. Pe la service mi au spus ca nu au electrician sin nu se baga la montare. Pe unde am fost eu. Ma intereseaza daca este cineva din buc si a mai montat,se pricepe, sa ma poata ajuta.

Contra cost desigur,doar sa fiu impacat ca omul a mai facut lucrul asta si se pricepe. Un nr. te tel, zona....

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu il poate contrazice pe al tau. Eu si multi altii am cumparat universala si ne merge bine masina.

In cutia in care vine sonda "semi"-universala ar trebui sa aibe mentionat modul de conectare al firelor la mufa veche.

Edited by roby_m
Link to comment
Share on other sites

Ii spun semi-universala (e pur exprimarea mea), ca de fapt e o sonda destinata unui anumit tip de sistem de injectie (sau cum s-o numi mai exact). Si cum se regaseste pe mai multe masini, si nu la intramplare, difera in mare parte doar mufa, se poate conecta fara probleme.

 

 

Am cautat pe net cand am avut nevoie sa mi-o schimb pe a mea, pana am inteles care e de fept smecheria cu aceasta sonda, pe care toata lumea o priveste precum faza cu uleiul lifetime din cutii sau diferentiale. Fix chestie de marketing, stupid pt noi. Ca fel ca lucrurile fabricate manual sau produsele bio.

 

Sunt anumite categorii de sonde, cu incalzitor sau nu, tensiuni diferite la incalzitor, etc... Studiind cataloagele de pe net de la Bosch si altii, am ajuns la concluzia clara (pt mine) ca o anume sonda se regaseste la mai multe motorizari/marca/marci, cu diferenta de mufa. Asa au aparut cele pe care eu le numesc semi-universale, care nu au mufa deloc, si care se conecteaza la mufa deja exista de la cea veche (uzata de pe masina).

 

Evident nu orice sonda, nu functioneaza corect sau deloc la orice motor. De asta nu exista de fapt sonda universala. Dar daca sonda e aleasa corect tipului de motor, fie ea fara mufa, e in regula.

 

Nu ma credeti, cautati bine pe net... nu ascultati toti speriatii sau mai stiu eu ce adepti ai marketingului de prost gust pt consumator.

 

Personal am ales Denso. Nicio problema si am consum corect.

Link to comment
Share on other sites

eu vand piese si intradevar pt fiecare masina iti da o anume sonda universala cum zic ei. dar intradevar stiu multe cazuri care au luat sonda universala si bosch si pt masina lui si nu a dat rezultate. ce e dedict e dedicat.parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.