Jump to content

Scartait volan


Recommended Posts

De cand am luat masina imi tot scartaie volanul cand invart de el. Am incercat sa dau cu un fel de ulei fin pe langa garnitura aia sau ce e dar scartaie mai rau. :twoup: Cred ca stiti despre ce vorbesc, nu prea as crede ca sunt singurul cu problema asta.

Vreo rezolvare?

 

 

pune lichid de servo exacvt asa pateam si eu ai impresia ca iti scartaie inauntru dar nu e asa de la lichidul de servo este sau celputine asa a fost la mine

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 6 years later...
  • 2 years later...

BunĂŁ. Observ cĂŁ am aceeași problemĂŁ cu scârțâitul volanului cĂŁ mulți alții. Citind acest forum am concluzionat cĂŁ problema mașinii mele este datĂŁ de acea bucșĂŁ cu strat de teflon din spatele volanului.

RugĂŁmintea mea este dacĂŁ ĂŽmi puteți trimite o fotografie sau un cod cu acea piesĂŁ?

Link to comment
Share on other sites

si la mine s-a intamplat asta si a fost din cauza unui pivot spart. si a trebuit sa cumpar tot bratul. acum este ok. Insa si eu puteam sa jur ca este din volan in interior, dar s-a divedit a fi pivotul (burduful spart).

Si eu patisem la fel. Am scĂŁpat de scartait volan cu inlocuirea basculei cu pivot. DacĂŁ tot eram acolo, am pus și cap de bara nou, bieleta de direcție si burduf nou.

Link to comment
Share on other sites

BunĂŁ. Observ cĂŁ am aceeași problemĂŁ cu scârțâitul volanului cĂŁ mulți alții. Citind acest forum am concluzionat cĂŁ problema mașinii mele este datĂŁ de acea bucșĂŁ cu strat de teflon din spatele volanului.

RugĂŁmintea mea este dacĂŁ ĂŽmi puteți trimite o fotografie sau un cod cu acea piesĂŁ?

Vezi ca e de la flansa de la amortizor cu rulmentul de sarcina

Asa arata la E87 https://m.autopieseonline24.ro/skf/1363720?gclsrc=aw.ds&&gshp=1&gclid=CjwKCAiA_MPuBRB5EiwAHTTvMawzTBR0K92b14vMfp6ypSUkMYURRGccUqPrBh8aUHOuNLoXK-wlhhoCkFYQAvD_BwE

SĂŁnĂŁtate!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Revin cu intrebarea daca a rezolvat cineva cu scartaitul. Eu am un X3 F25 din 2015 - 0m006677. Deci nu are lichid de servo. Este un scartait, nu pocnitura nu roncanit si se aude exact in zona volanului ,in habitaclu, la viraje. Initial se auzea din cand in cand doar cand roteam maxim dreapta, dat acum se aude si cand rotesc spre stanga. Pe loc nu se aude momentan cand rotesc volanul.

Am gasit niste tutoriale de demontare a partii acelea cu coloana de directie, daca decuplez airbagul, ramane eroare? Sau tb decuplata bateria, parca stiam ca nu e indicat. As incerca sa ung anumite zone de frecare. Poate scartai oare de la banda volanului?

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.