Jump to content

Problema bmw 318d lci


Recommended Posts

si oare asta sa fie rezolvarea?

Eu am schimbat senzorul de care ti-am zis si am curatat debitmetrul cu spray CRC si am scapat de intreruperi. Aveam intreruperi cand scoteam masina din curte ca era rampa si mai aveam intreruperi si in mers constant cu acceleratia putin apasata. Intrerupea intre 1500 si 2000 de rpm.

Poti sa incerci si tu sa faci acelasi lucru de l-am facut eu, ca nu costa foarte mult.

 

Nu e cel din poza, are o singura ureche de prindere si e mai mic. Este situat pe galeria de admisie, dai jos capacul de pe motor si-l vezi sigur, are un cablu cu clema alba si e prins cu un surub de 10.

Arata asa:

post-58392-0-72857800-1366885085_thumb.jpg

 

La masina ta are codul: 13627804742 conform http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=PN11&mospid=51026&btnr=11_4102&hg=11&fg=40

Edited by Cristi_S
Link to comment
Share on other sites

cand ies din subsol de la munca tot rampa este si ma inebuneste, parca nu are putere sa urce si tremura toata.

 

El are la plecarea de pe loc trepidat specific volantei. Nu are treaba cu ce zici tu.

@sorin Vezi ca incalzitorul ala se schimba. E inaintea filtrului de motorina, practic filtrul intra in el.

 

Daca te rog frumos imi dai si mie codul lui sa il comand ca daca ma bazez pe astia de la noi de la servis imi aduc altceva, in sfarsit am rezolvat una din probleme enervante si acum daca tot imi comand asta trebuie sa imi comand si pompa suplimentara de recirculare sau ceva de genu ca si aia este defecta de vreo 2 ani.

VJ91566 astea sunt ultimele 7 din serie daca ai nevoie si ma poti ajuta

Link to comment
Share on other sites

cand ies din subsol de la munca tot rampa este si ma inebuneste, parca nu are putere sa urce si tremura toata.

 

 

 

Daca te rog frumos imi dai si mie codul lui sa il comand ca daca ma bazez pe astia de la noi de la servis imi aduc altceva, in sfarsit am rezolvat una din probleme enervante si acum daca tot imi comand asta trebuie sa imi comand si pompa suplimentara de recirculare sau ceva de genu ca si aia este defecta de vreo 2 ani.

VJ91566 astea sunt ultimele 7 din serie daca ai nevoie si ma poti ajuta

Pompa aia ajuta motorul sa se incalzeasca mai repede daca nu ma insel eu, mergand asa motorul tau se incalzeste mai greu deci noxele sunt mai mari.. lucru care-ti poate infunda si catalizatorul si DPF-ul. Daca ai si bujii arse exista posibilitatea sa fi micsorat viata catalizatorului si a filtrului de particule.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat senzorul de care ti-am zis si am curatat debitmetrul cu spray CRC si am scapat de intreruperi. Aveam intreruperi cand scoteam masina din curte ca era rampa si mai aveam intreruperi si in mers constant cu acceleratia putin apasata. Intrerupea intre 1500 si 2000 de rpm.

Poti sa incerci si tu sa faci acelasi lucru de l-am facut eu, ca nu costa foarte mult.

 

Nu e cel din poza, are o singura ureche de prindere si e mai mic. Este situat pe galeria de admisie, dai jos capacul de pe motor si-l vezi sigur, are un cablu cu clema alba si e prins cu un surub de 10.

Arata asa:

post-58392-0-72857800-1366885085_thumb.jpg

 

La masina ta are codul: 13627804742 conform http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=PN11&mospid=51026&btnr=11_4102&hg=11&fg=40

Am fost la servis si am curatat acest senzor(era dublu la grosime si gaura era plina cu ceva negreala) urmeaza sa il schimb dar dupa ce ma duc la bimmer sa il curete galeria si egr-ul

 

13327810133 Sa le spui sa ti-o aduca separat, fara filtru, daca deja l-ai schimbat.

multumesc mult, l-am comandat(cam scump pt rolul lui (700 cu filtru) dar sa scap odata si de eroarea asta)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.