Jump to content

BMW Winter Fahrer Training


Romulus

Recommended Posts

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

veniti la Brasov. gasim o partie goala prin imprejurimi. :blink: si ne dam toti. parerea mea ca sunt prea scumpe cursurile respective. pana ajungi sa faci toata seria de cursuri iti poti cumpara linistit inca o masina. dar e frumos si e o experienta interesanta. astept poze.sa faci si ceva gen wallpaper pe acolo. bafta
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se par sincer scumpe, la ce conditii ofera, cu cazare si masa inclusa, la hotel de 5*. Au pista inclusa si tot echipamentul sa o curete... Au masinile lor, nu chinui tu pe a ta. Eu spun ca e absolut rezonabil. Eu ma mir ca le ajung banii sa faca profit.
Link to comment
Share on other sites

Multa bafta. lasand la o parte treaba cu preturile mi e pare o experienta interesanta. inveti sa faci fata unor situatii care pot aparea in viata reala. eu d-abia astept sa ninga sa fug la munte cu masina sa vad ce poate .Nu imi trebuie zapada mare pt ca am doar anv . all season.dar sa vad cum se comporta. Esti norocos ca iei parte la asa ceva.Dar totusi mi se pare scump . sa dau 2000 euro pt 2 zile .daca erau 4-5 :blink: .E drept ca nu conduc un 330i in fiecare zi sau un M.
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se par sincer scumpe, la ce conditii ofera, cu cazare si masa inclusa, la hotel de 5*. Au pista inclusa si tot echipamentul sa o curete... Au masinile lor, nu chinui tu pe a ta. Eu spun ca e absolut rezonabil. Eu ma mir ca le ajung banii sa faca profit.

184849[/snapback]

 

inca o dovada ca BMW-urile sunt masini tapene. Nu cheltuie cu tine decat cazare si mancare :blink:

 

si doar poze vrei sa faci? nu poti filma sedintele?

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns aici. Toate bune si frumoase. In parcare 12 E90 330i, cateva E65, cateva E60 si cateva E85. Vorbesc doar de masinile pentru curs. Am vazut pe aici si doua X5 noi, unul cu volan pe dreapta. Cel cu volan pe dreapta, parea un "test mule", sper sa putem conduce si noi unul.

 

Poze multe nu am, ca era deja inserat, dar maine seara la ora asta, fac cumva sa ajunga si niste poze de aici.

Link to comment
Share on other sites

Daca vreti sa faceti BMW Winter Fahrer Training va recomand o metoda mai ieftina, testata de mine in weekend, pe serpentinele care duc la Balea Cascada, cursul l-am facut fara profesor :) pe "bolidul" meu e36 316i incaltat cu cauciucuri de vara (noi ce-i drept) cu latimea de 225 mm pe un strat consistent de zapada batatorita tocmai buna de facut drifturi :blink: (adrenalina pura).

Dupa 2 zile petrecute la Balea Lac, si dupa ce am reusit cu greu sa coboram cu telecabina din cauza vijeliei, am gasit-o acoperita de zapada (nu am mai avut baterii la aparatul foto :) ).

post-2289-1170090305_thumb.jpg

post-2289-1170090313_thumb.jpg

Edited by intelinside
Link to comment
Share on other sites

OK, prima zi s-a termina. O multime de poze dar acum BMW ne duce la cina undeva in munti.

 

Ne-am jucat 7 ore cu cate o masina 330i super dotate. Printre exercitiile care le-am facut, toate singuri in masina si cu instructiuni radio de la instructori:

 

- slalom DSC on, DTC on, DSC off

- breaking under several settings

- breaking and avoiding with ABS

- understeering in circle

- oversteering in circle

- power drifting

- miniconcurs pe o pista de gheata cu conuri.

 

Am chinuit masinile fara nici o jena, cu incurajarea instructorilor, aproape tot timpul fara DSC.

 

Am si poze. Incredibila experienta.

Link to comment
Share on other sites

OK, prima zi s-a termina. O multime de poze dar acum BMW ne duce la cina undeva in munti.

 

Ne-am jucat 7 ore cu cate o masina 330i super dotate. Printre exercitiile care le-am facut, toate singuri in masina si cu instructiuni radio de la instructori:

 

- slalom DSC on, DTC on, DSC off

- breaking under several settings

- breaking and avoiding with ABS

- understeering in circle

- oversteering in circle

- power drifting

- miniconcurs pe o pista de gheata cu conuri.

 

Am chinuit masinile fara nici o jena, cu incurajarea instructorilor, aproape tot timpul fara DSC.

 

Am si poze. Incredibila experienta.

185994[/snapback]

Ai pierdut aparatul foto in zapada? :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Vin si pozele in noaptea asta. Cel putin cateva. N-am avut nici un moment de respiro.

 

Am mai facut:

 

- Liniute pe zapada

- Intoarcerea 180 din mers cu spatele

- Intoarcerea 180 din mers cu fata

- Power drifting slalom

- 8-uri pe zapada

 

Iar cu masinile (E87 130i, E90 330xi, X3 3.0d, X5 3.0d si E65 740i am facut:

- urcat si coborat in viteza pe un drum foarte abrupt de la 2.200m la 2.900 m altitudine, drum sapat in zapada langa ghetar.

- tehnici de evitare a obstacolelor pe gheata

 

Pe urma cu X3 si X5 am facut:

- un traseu prin zapada, off-road, incredibil de abrupt si alunecos

- traseu pentru experimentarea HDC.

 

Pe scurt incredibil. O experienta MAJORA.

 

Practic am chinuit masinile cum am vrut noi. Am facut drift prin zapada cu toate masinile, incluzand 130i, X3, X5 si 740i cu DSC full off.

 

130i cu M Pack e o jucarie care mi-as lua-o maine pentru un drum de munte. 740i e o masinarie super! Am facut cu ea lucruri de care nu o credeam in stare. X5-ul nu mi-a prea placut. Prea subvirator si cand intra in supravirare e cel mai greu de controlat, probabil din cauza greutatii. X3 in schimb m-a incantat din toate punctele de vedere.

 

Mai multe in curand.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.