Jump to content

Recommended Posts

Salut asta e prima data cand postez cu toate ca am tot vizualizat forumul (fiind detinatorul unui e36 pe care intentionez sa il modific) si am fost interesat de discutiile celorlalti membrii si posesori de e36

 

Am deschis acest topic in speranta ca una sau mai multe pareri ma vor ajuta sa fac cateva alegeri bune.

In primul rand vreau sa fac un upgrade la sunetul din masina si imi place sa lucrez eu cu mana mea.

 

A.Vreau sa incep din spate (portbagaj) am un amplificator:

 

Amplificator JBL GTO752 2 canale

 

putere:

4 ohmi: 2 x 75 W RMS

2 ohmi: 2 x 110 W RMS

4 ohmi: 1 x 200 W RMS

crossover electronic variabil

bass boost variabil

raspuns in frecventa: 10Hz - 100kHz (-3dB)

sensibilitate: 108 dBA

THD: 0.07% (in 4 ohms) ≤1% (in mod mono)

 

http://images2.okr.ro/auctions.v3/700_700/2012/04/23/f/d/666830949161603625809452-6005883-700_700.jpg

 

 

si am de ales intre doua variante de subwoofer

 

 

http://www.harmanaudio.com/images/products/front_large/GTO1204BP.jpg

 

1.Subwoofer JBL GTO 1204BP

 

subwoofer in incinta band pass

diametru difuzor: 300 mm

putere: 300 W RMS (1200W max)

SPL: 93dB

raspuns in frecventa: 30Hz - 150Hz

impedanta: 4 ohmi

iluminare cu LED-uri alb

 

 

sau

 

 

2.Subwoofer Magnat Transforce Reference 1000 watt.

 

subwoofer bandpass

diametru difuzor: 30cm

dimensiuni: 68 x 36 x 36cm

putere RMS: 400W

putere Max: 1000W

impedanta: 4 ohmi

raspuns in frecventa: 20 - 500Hz

SPL: 93dB

iluminare cu LED-uri albastre.

 

http://www.pieseauto.ro/poze/magnat-transforce-reference/magnat-transforce-reference-4c58212d6b57870d43-800-600-1-95-1.jpg

 

 

 

Intrebarea mea este urmatoarea CARE CREDETI CA ESTE "IMPERECHEREA" MAI AVANTAJOASA. Parerea mea (le am auzit pe masina pe ambele) este ca varianta 2.(Magnat) este castigatoare. Fiind cutia putin mai mare, rezonanta este alta si mai este un aspect 400w is better than 300w.

 

 

 

 

 

 

 

 

B.Difuzoarele din spate vor fi urmatoarele (cu adaptor din acela aftermarket 6"x9")

 

Difuzoare auto JBL T696 Limited

 

difuzoare coaxiale pe 3 cai

dimensiune: 15 x 24 cm (6"x9")

putere: 150W RMS (450W max)

raspuns in frecventa: 35Hz - 20kHz

Sensibilitate (SPL): 93dB

impedanta: 4 ohmi

 

http://static.cauti.ro/images/merchant_products/5/5739/59964/5996423_1_large.jpg

http://www.caraudioshop.ro/poze/offer_10227_2_ok.jpg

 

 

 

 

C.Difuzoarele din fata de la picioare si de pe usi (am modelul cu inalte si medii pe fiecare usa fata) sunt stock momentan

 

M-am gandit si am cautat ceva tinand cont ca la picioare am nevoie de difuzoare de 13" si astea sunt variantele dar astept si alte pareri:

 

1.Alpine Custom Fit SXE-1350S http://www.motorvip.ro/uploads/photo/image/9884/thumb_Difuzoare_20auto_20Alpine_20Custom_20Fit_20SXE-1350S.jpg?1340755481

 

Boxe auto tip sistem

Dimensiune: 13 cm

Putere MAX: 250W

Raspuns in frecventa: 60Hz-20kHz

Sensibilitate: 90dB/W/m

Magnet tweeter: Neodymium

Tip tweeter: Mylar-Titanium Balanced Dome

Magnet difuzor: Ferrite

Con: Long Fibre Natural Pulp

Margine: High Polymer Foam

 

sau

 

2.Magnat Dark Power 213 http://www.motorvip.ro/uploads/photo/image/11494/thumb_Difuzoare_20auto_20Magnat_20Dark_20Power_20213.jpg?1340755826

 

sistem de difuzoare pe 2 cai

diametru woofer: 13 cm,

putere: 60W RMS (240W max)

SPL: 90 dB

raspuns in frecventa: 45 - 21000 Hz

frecventa crossover: 4000 Hz

impedanta: 4 ohmi

 

 

Si inca o data aceeasi intrebare CARE CREDETI CA E VARIANTA MAI BUNA.

 

Pe masina am si amplificatorul stock care primeste semnal din cele 4 iesiri de la player si trimite mai departe la 8 difuzoare

-in fata la picioare 2 stock

-pe usile fata 4 stock

-in spate la luneta cele doua JBL de la punctul B.

 

Nu sunt multumit de sunetul din masina, oare sa fie din cauza amplificatorului stock (pe viitor intentionez sa il schimb) dar momentan ma gandeam sa il scot din circuit si sa trimit semnal de la player la difuzoare direct.

CE ZICETI SUNT MAI CASTIGAT DECAT ACUM?

 

 

 

 

D.Si nu in cele din urma player-ul care il am momentan este

 

Panasonic CQ-C7301N 4x50W MP3 / WMA Etaj final MOSFET

 

http://osipovichi.com/uploads/board/images/4e1354869cf3b.jpg

 

CD player/receiver cu display matrice de puncte

 

Afisajul in peste 9000 de culori variabile iti permite asortarea playeului la culorile interioare ale masini tale sau, de ce nu, la starea ta de spirit.

Puterea mare de iesire de 4x50W (total 200W), egalizorul cu 7 curbe presetate, redarea multi-format (CD-R/ RW, MP3, WMA), compatibilitatea ID3 Tag si posibilitatile multiple de conectare pentru preamplificator (iesire dubla 5V/60 ohmi) si pentru subwoofer (iesire de 5V) sunt facilitati ce va vor incanta.

Sectiunea Audio

Putere mare de iesire: 4 x 50W

Etaj final MOSFET

SQ 7

Crossover

Mute/Atenuator

SBC-SW

Reglaje separate: Bass, Treble, Balance, Fader

Iesire dubla pentru preamplificator 2.5V/60§Ù

Iesire de 5V pentru subwoofer

Sectiunea Tuner RDS

Posturi presetate: 18FM, 6MW/LW

Sensibilitate AF selectabila

Ajustare automata a sunetului pentru TA

Acord prin cautare cu DX/Comutare locala

Sectiunea CD Payer

Redare CD-R/RW, MP3 si WMA

ID3 Tag

Afisare nume fisiere

Afisare CD text

"Hologram Pick-up" cu trei fascicole

Sectiunea Control Changer

Control CD Changer

Control DVD Changer

Alte Facilitati

Panou frontal motorizat

Afisaj in peste 9000 de culori variabile

Afisaj HD 3DDM cu posibilitate de personalizare

Diminuare luminozitate afisaj

Culoarea tastelor: rosu

Analizor de spectru

Intrare AUX

Compatibilitate AUX/Changer Control

Intrare pentru comanda de la distanta

Design Full-Face

Culoare fata detasabila: argintiu/negru

Panou frontal detasabil

Telecomanda

Conector ISO

 

 

SPECIFICATII TEHNICE

 

Amplificator

Putere de iesire

- Maxima 4 x 50W

- DIN 4 x 22W

Impedanta difuzoare 4 - 8ohm

Nivel iesire preamplificator/

Impedanta (Mod CD Changer) 2.5V / 200 ohm

Iesire subwoofer / Impedanta 2.5V / 200 ohm

Frecventa iesire subwoofer 80 / 120 / 160 Hz

 

CD Player

Raspuns in frecventa (±3dB) 20Hz - 20kHz

Raport semnal/zgomot 96dB

THD (1kHz) 0,01%

 

Tuner

Lungimi de unda FM / MW / LW

 

FM

Gama frecvente 87,5 - 108MHz

Sensibilitate

(75 ohm, semnal / zgomot 30dB) 6dB/ microV

Raport semnal/zgomot (Mono) 62dB

 

MW

Gama frecvente 531kHz - 1602kHz

Sensibilitate

(semnal / zgomot 20dB) 28 dB/ microV

 

LW

Gama frecvente 153kHz - 279kHz

Sensibilitate

(semnal / zgomot 20dB) 32 dB/ microV

 

Generalitati

Sursa de alimentare 12V (11V-16V)

Consum < 2,2A (0,5W)

Dimensiuni (L x I x A) (mm) 178 x 50 x 155

 

 

 

Multumesc anticipat pentru pareri si sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea

 

P.S. Am 2 difuzoare JBL GT 6.0c de 16cm la vanzare pret 150lei sau schimb cu ceva pe 13cm destul de potent sa faca fata la ce am scris mai sus

 

 

 

http://www.4tuning.ro/images/boxe-jbl-gt-6/boxe-jbl-gt-6-8d683f491468c7a10-0-0-0-0-0.jpg

Edited by CostyRDV
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ai uitat sa mai cumperi ceva: Loctite 243 !

Lasand gluma la o parte, eu as incerca pentru inceput sa schimb doar boxele din spate si sa adaug subwoofer-ul.

Daca vreau mai mult, schimb si difuzoarele de la picioare cu unele mai puternice si cumpar de la colegul VLAD1 triunghiurile astea pentru inalte.

In usi, ori las difuzoarele originale (dar am grija ce putere bag in ele) ori le inlocuiesc si pe alea cu difuzoare bsw.

Amplificatorul sa aiba 4 canale, pentru boxele din spate si cele din fata, musai cu ceva controale pe el ca sa mai tai din bass! Bass-ul o sa vina de la subwoofer!

Link to comment
Share on other sites

Ai uitat sa mai cumperi ceva: Loctite 243 !

Lasand gluma la o parte, eu as incerca pentru inceput sa schimb doar boxele din spate si sa adaug subwoofer-ul.

Daca vreau mai mult, schimb si difuzoarele de la picioare cu unele mai puternice si cumpar de la colegul VLAD1 triunghiurile astea pentru inalte.

In usi, ori las difuzoarele originale (dar am grija ce putere bag in ele) ori le inlocuiesc si pe alea cu difuzoare bsw.

Amplificatorul sa aiba 4 canale, pentru boxele din spate si cele din fata, musai cu ceva controale pe el ca sa mai tai din bass! Bass-ul o sa vina de la subwoofer!

 

 

Multumesc pt parere, mai ales pt ideea cu triunghiurile foarte interesante si chiar nu stiam de existenta lor. Am fete de usi din acelea cu medii si inalte pe fiecare usa-fata, crezi ca mai am nevoie de inca un set? Momentan am montate niste tweetere cam slabe (nu cele originale) si nu fac altceva decat zgomot (cam multe inalte cum s-ar spune dar deranjante chiar daca playerul este setat pe la 1/4)

Edited by CostyRDV
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare am revenit cu cateva detalii despre modificarile care au urmat la sunetul din masina mea:

Alt Player(calitate superioara fata de primul)

A doua amplificare folosita pentru difuzoarele de pe spate

Si din pacate sau din fericire ceva probleme la difuzorul subwoofer-ului care a fost schimbat

Edited by CostyRDV
Link to comment
Share on other sites

La recomandarea mai multor prieteni prima schimbare a fost a player-ului. Moment in care am cautat ceva serios si cred k alegerea mea a fost buna sau cel putin sunt foarte multumit si anume:

 

ALPINE CDA-9887R

 

Audyssey MultEQ XT

procesor IMPRINT incorporat (necesita KTX-100EQ pentru calibrare MultEQ)

Bass Engine Pro

conexiune full-speed pentru iPod

compatibil: CD-R/RW, MP3, WMA, AAC, ID3-tag, CD-text

convertor DAC 24 biti

muting pe 0 biti

control magazie CD/MP3

compatibil comenzi pe volan (necesita adaptor)

compatibil cu display-ul masinii (necesita adaptor)

bluetooth ready (necesita adaptor)

AUX-in ready (necesita cablu adaptor)

putere MAX: 4x60W

3 perechi de preout-uri (4V)

display Biolite

iluminare taste: verde/rosu (selectabil din meniu)

posibilitate de functionare 3-way sau 2-way (crossovere active)

Time Correction pentru 6 canale

egalizator grafic cu 7 canale

egalizator parametric cu 5 canale

Media Xpander (MX)

tuner radio MaxTune

telecomanda inclusa

panou frontal detasabil

post-59327-0-59538600-1368992053_thumb.jpg

Edited by CostyRDV
Link to comment
Share on other sites

Sperand ca acest player cu putere MAX: 4x60W va fi suficient pentru difuzoarele din masina am fost foarte dezamagit si am apelat la cele 3 perechi de preout-uri (4V).

Prima era pentru subwoofer (care are volum separat din meniu)

Ce-a de a doua am folosit-o pentru noua achizitie:

 

Soundstream Picasso PX4.580

 

Picasso Series 4-Channel Class AB Car Amplifier

RMS Power Rating:

4 ohms: 100 watts x 4 chan.

2 ohms: 145 watts x 4 chan.

Bridged, 4 ohms: 290 watts x 2 chan.

Fully regulated Pulse Width Modulated (PWM) MOSFET power supply

LED power (green) and protection (red) indicators

Selectable bass boost (0, 6, 12 dB at 45 Hz)

Soft start turn-on

4/3/2 Channel operation

Speaker-level inputs with signal sensing for automatic turn-on

Tri-Guard amplifier protection circuitry (thermal, overload, and speaker short protection)

Heavy duty aluminum alloy heatsink for excellent heat dissipation

Platinum-plated RCA level inputs

Platinum-plated screw terminals

Input sensitivity:

Low level: .2V

High level: 6V

Variable high-pass filter

Channels 1&2: (50-4,000 Hz)

Channels 3&4: (15-500 Hz)

Variable low-pass filter (50-4,000 Hz)

Damping factor: >163

Frequency response: 10-20,000 Hz

Dimensions: 15-3/4"L x 9-5/8"W x 2-1/4"H

4-gauge power and ground wiring is required for installation. Contact us for information regarding a discount on select amplifier kits when purchased together with this amplifier.

Authorized Internet Dealer

1-year Manufacturer's warranty

post-59327-0-91917100-1368993347_thumb.jpg

post-59327-0-13696800-1368993363_thumb.jpg

Edited by CostyRDV
Link to comment
Share on other sites

Momentan pe noul amplificator am pus doar difuzoarele spate care ma incanta foarte tare de cate ori le aud pentru ca acum se aud la adevarata lor valoare. In foarte scurt timp vreau sa schimb fetele de usi sa trec la unele cu un singur difuzor, sa pun medii acolo si sa achizitionez doua triunghiuri din acelea cum mi-a recomandat SlowDeath pentru inalte.
Link to comment
Share on other sites

Si nu in ultimul rand problema de la difuzorul de la subwoofer-ul Magnat care a inceput sa sune slab si urmatorul pas a fost sa se blocheze. Momentul acela a fost foarte neplacut pt ca finantele erau directionate in alta parte si am fost nevoit sa merg aproape o luna de zile cu masina fara bass in portbagaj. Dar dupa toate astea am decis ca nu merita sa achizitionez un alt difuzor la fel ca cel original (400W RMS) si l-am luat pe acesta:

 

 

Mac Audio STX 12

 

difuzor de subwoofer

diametru 30cm

putere nominala - 500W RMS

putere maxima - 1000W

impedanta - 4ohmi

raspuns in frecventa - 20-500Hz

bobina de 2.5" cu cablaj japonez TOTOKU si ventilatie suplimentara

magnet de 50oz

terminale push cromate

sasiu metalic cromat

post-59327-0-87492400-1368995117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Iti zic eu , suna ca un "c*r" din orice punct de vedere ! cu exceptia playerului nu a ales nimic bun la masina pentru un setup de SQ ! Tipul inca nu e constient ca orice player din comert la ora actuala nu are mai mult de 30 de watti rms , oricat de performant ar fi! Il inca se mai uita la puterea maxima a unui player :)

 

PS : pana si un ford focus mk1 cu un clarion nx302e si difuzoare dieci DCX pe el suna mai clar. Iar investitia este si cu mult mai mica !

Edited by DEVIL's Style
Link to comment
Share on other sites

Iti zic eu , suna ca un "c*r" din orice punct de vedere ! cu exceptia playerului nu a ales nimic bun la masina pentru un setup de SQ !

 

PS : pana si un ford focus mk1 cu un clarion nx302e si difuzoare dieci DCX pe el suna mai clar. Iar investitia este si cu mult mai mica !

+1

 

Playerul e ok, dar daca vrei sa obtii un sunet SQ iti trebuie ceva difuzoare mai ok gen DLS, Focal, Helix. La fel si la amplificatoare.

Subwoofer, daca vrei SQ cel mai ok ar fi JL W6 intr-o incinta sealed.

Difuzoarele ar trebui montate pe inele din MDF si usile sa fie bine insonorizate, si nu ar strica nici o insonorizare a portbagajului.

Link to comment
Share on other sites

Da...si cica subwoofer magnat pentru SQ si nici macar o insonorizare minima, pe langa asta si difuzoare montate direct pe tabla sau pe fata de usa stock, unde vibreaza difuzorul cu tot cu usa cat vrea el :o

 

Si ca o paranteza: nu stie nimeni vreun furnizor pt JL in ROmania? Oriunde am cautat nu mai aduce nimeni, pt ca toti au dat faliment. La importatori ma refer.

De cand caut macar un JL W3, de preferinta W6.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Da...si cica subwoofer magnat pentru SQ si nici macar o insonorizare minima, pe langa asta si difuzoare montate direct pe tabla sau pe fata de usa stock, unde vibreaza difuzorul cu tot cu usa cat vrea el :oSi ca o paranteza: nu stie nimeni vreun furnizor pt JL in ROmania? Oriunde am cautat nu mai aduce nimeni, pt ca toti au dat faliment. La importatori ma refer.De cand caut macar un JL W3, de preferinta W6.

 

Te poot ajuta eu ! lasa mi un pm cu numarul tau de telefon sau id de mess !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Iti zic eu , suna ca un "c*r" din orice punct de vedere ! cu exceptia playerului nu a ales nimic bun la masina pentru un setup de SQ ! Tipul inca nu e constient ca orice player din comert la ora actuala nu are mai mult de 30 de watti rms , oricat de performant ar fi! Il inca se mai uita la puterea maxima a unui player :)

 

PS : pana si un ford focus mk1 cu un clarion nx302e si difuzoare dieci DCX pe el suna mai clar. Iar investitia este si cu mult mai mica !

 

Nu stiu de unde ai dedus ca m-am uitat la puterea player-ului, sunt tare curios, dar pentru cultura ta generala iti zic eu ca mai important a fost faptul ca are 3 preout de 4v fiecare ceeace nu gasesti la prea multe playere. Tot ce am (legat de sunet) este de pe fosta mea masina mai putin playerul si te asigur ca nu suna cum spui tu. Din ce an este Focus-ul de care vb tu? Si mai am o curiozitate ce ai pe masina ta ca sunt multi pe forumuri care vb mult........... si nici nu au masina ce sa mai vb de sunet

Edited by CostyRDV
Link to comment
Share on other sites

+1

 

Playerul e ok, dar daca vrei sa obtii un sunet SQ iti trebuie ceva difuzoare mai ok gen DLS, Focal, Helix. La fel si la amplificatoare.

Subwoofer, daca vrei SQ cel mai ok ar fi JL W6 intr-o incinta sealed.

Difuzoarele ar trebui montate pe inele din MDF si usile sa fie bine insonorizate, si nu ar strica nici o insonorizare a portbagajului.

 

Ms mult pentru sfaturi, asa ceva asteptam din partea unui cunoscator nu comentarii gen DEVIL's Style. Sunt inca la inceput si cum am specificat mai sus bugetul are alte prioritati dar eu sper sa pot trece la un nivel superior cu sunetul de pe masina mea.

 

Ei vor sa faca performanta cu boxe de 150 de ron :).

 

Unde mai exact ai vazut tu specificat ca tot ce se face la aceasta sonorizare este pentru performanta (concursuri eu asta inteleg). Poate ai citit printre randuri si nu ai observat ca am zis ceva mai sus ca bugetul are alte prioritati

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de unde ai dedus ca m-am uitat la puterea player-ului, sunt tare curios, dar pentru cultura ta generala iti zic eu ca mai important a fost faptul ca are 3 preout de 4v fiecare ceeace nu gasesti la prea multe playere. Tot ce am (legat de sunet) este de pe fosta mea masina mai putin playerul si te asigur ca nu suna cum spui tu. Din ce an este Focus-ul de care vb tu? Si mai am o curiozitate ce ai pe masina ta ca sunt multi pe forumuri care vb mult........... si nici nu au masina ce sa mai vb de sunet

 

intru un post mai sus spuneai ca vrei setup de sq si ca erai nemultumit de puterea playerului de 4x 60 de watti.. de aici am dedus ca tu inca mai crezi in puteri minune... tu cautai twetere ca la nu stiu ce user , iar alea nu sunt decat niste pocnitori din punct de vedere al claritatii sunetului. cultura mea generala imi permite sa te contrazic... nu sunt expert in sunet , dar nici nu am ureche de tabla ( termen folosit pentru cei care nu pot face diferenta dintre boxe ) ca sa stii de unde sa incepi si ce ai nevoie trebuie sa stii ce inseamna sq sau spl , sa stii care branduri sunt orientate spre spl si care sunt pe sq. poti sa ai si 10 volti pe rca uri , dar daca sursa nu e curata ca si semnal ... tot degeaba. si dynavin ul e46 are 4 volti pe rca si sincer.. suna ca naiba in ciuda faptului ca pe masina am pus hertz hvl amplificate de un audison srx. sunt in cautarea unui procesor de sunet acum. pe bmw e60 am pus focal polyglass ca sa pot spune ca am un upgrade pe masina. pe bmw e36 restaurat recent , am pus focal acces pe un player de la jvc. ford focus mk1 turnier , am pus clarion nx 302 e cu hertz dieci dcx 570.3 si un infinity basslink.

 

am testat si incercat diverse difuzoare de buget pana in 250 de ron gen , blaupunkt , mac audio , magnat, alpine custom fit... ca si claritate comparativ cu boxele stock suna mai prost. de exemplu , la jbl uri in afara de un bass mai ok.... nu obtii nimic altceva .. mediile sunt ca si inexistente aproape .. iar inaltele te zgarie pe urechi.

 

Ms mult pentru sfaturi, asa ceva asteptam din partea unui cunoscator nu comentarii gen DEVIL's Style. Sunt inca la inceput si cum am specificat mai sus bugetul are alte prioritati dar eu sper sa pot trece la un nivel superior cu sunetul de pe masina mea.Unde mai exact ai vazut tu specificat ca tot ce se face la aceasta sonorizare este pentru performanta (concursuri eu asta inteleg). Poate ai citit printre randuri si nu ai observat ca am zis ceva mai sus ca bugetul are alte prioritati

 

te am inteles perfect , ca bugetul are alte prioritati... dar sincer nu obtii nici upgrade folosind boxe de duzina .... ai inceput bine cu acel alpine... dar daca vrei intradevar un upgrade ( upgrade nu performanta) trebuie sa treci pe niste difuzoare mai bune calitativ. tine cont , ca bmw urile sunt pretentioase la sunet si e nevoie de un setup facut cu cap ... ca sa obtii ceva decent. bafta si spor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.