Jump to content

incalzire spatar scaun sofer e90


adimotor2006

Recommended Posts

Am un e90 din 2005 si de abia acum, dupa cateva luni de la cumparare, am sesizat ca incalzirea de la spatarul scaunului soferului nu merge. Nu am schimbat bateria sau altceva cum am citit pe alte posturi, la tester nu mi-a dat nicio eroare. se incalzeste doar sezutul, dar spatarul, nu.Stie cineva care ar fi problema?Mersi.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salutari,

azi am obsevat si eu aceeasi problema,nu mi se incalzeste spatarul scunului de la sofer,daca rezolvi problema zi-mi si mie cum pls

sezutul e ok se incalzeste spatarul din pacate ........nu.

voi cum ati rezovat problema?

Edited by calyn
Link to comment
Share on other sites

salutari,

azi am obsevar si eu aceeasi problema,nu mi se incalzeste spatarul scunului de la sofer,daca rezolvi problema zi-mi si mie cum pls

sezutl e ok se incalzeste spatarul din pacate ........nu.

astept raspunsuri.

 

aceeasi problema am avut si eu dar la un e46 coupĂŠ......era agatat firul pe acolo iar cand l-am rabatat am sectionat firul.Oricum problema a fost usor de remediat.In concluzie,verifica bine firele care merg la spatar(cel mai bine este sa dai jos capacul din spatele scaunului daca nu ai posibilitatea sa demontezi scaunul)

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema am avut si eu dar la un e46 coupĂŠ......era agatat firul pe acolo iar cand l-am rabatat am sectionat firul.Oricum problema a fost usor de remediat.In concluzie,verifica bine firele care merg la spatar(cel mai bine este sa dai jos capacul din spatele scaunului daca nu ai posibilitatea sa demontezi scaunul)

merci, o sa incerc varianta asta, sa vad daca reusesc sa remediez problema.

se da greu jos capacul acela din plastic al spatarului?

Link to comment
Share on other sites

Se scoate foarte usor tot scaunul, e prins doar in 4 suruburi si apoi ai acces la toate cablaraiele ;)

Mie imi scartaia ceva la mecanism si l-am scos sa-l ung cu WD40.

am reusit sa dau capacul jos am verificat cablaraiele par a fi ok toate,dar spatarul tot nu se incalzeste, nu am observat fire cu izolatia intrerupta sau taiata,

celelalte comenzi ale scaunului functioneaza ,banuiesc ca nu o fi vreo siguranta arsa .

saunul din dreapta functioneaza fara probleme.

Edited by calyn
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salutare,

 

Si eu am aceeasi problema la un E90 din 2010. Spatarul la scaunul de la sofer nu se incalzeste. Sezutul e ok. Am fost cu ea la mecanicul meu la care ma duc de peste 5 ani si omul s-a chinuit jumate de zi sa verifice tot. Ideea este ca sigurantele sunt ok, cablurile sunt ok. Au fost demontate ambele scaune si interschimbate. Scaunul de la pasager s-a incalzit si cand a fost pus in partea soferului pe cand cel de la sofer nu s-a incalzit atunci cand a fost pus in dreapta. Deci cablurile sunt ok.

Mai mult de atat, mi-a zis omul ca a bagat si curent prin rezistenta spatarului si a pus nu stiu ce bec in partea cealalta ca sa vada dc trece curentul prin ea sau e intrerupta. Din cate mi-a spus becul s-a aprins deci nu e intrerupta. El zice ca totusi ar avea ceva ce detecteaza computerul de bord si intrerupe alimentarea in spatar.

Aveti vreo idee? Sincer sa fiu mi se pare nebunie sa se apuce sa faca scaunul bucati doar pentru asta. In plus, am inteles ca este cam 150 EUR plasa aia din spatar si nu prea se gaseste pt ca daca o iei de la BMW vine cu tot cu tapiserie.De asemenea nu stiu ce riscuri sunt daca desface scaunul, eventual sa nu mai puna tapiseria la loc la fel de bine ??

Orice sugestie este binevenita. Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.