Jump to content

X3 2.0d si 2.0i si eventuala concurenta.


EugenD

Recommended Posts

1 . demarajul

2. reprizele

3. 221km/h LIMITATI la subaru

4. am zis de demaraj si reprize ? :)

5. BMW e cu 330kile mai greu nu mai usor :blink: iar asta e vina inginerilor germani :)

 

tu ai condus vreodata forester 2.5TURBO ? daca nu , te invit sa o faci . vei avea o surpriza ...

Edited by GeorgeB
Link to comment
Share on other sites

preturi DDP (Adica cu toate taxele incluse) la forester 2.5XT :

 

FORESTER 2,5 TURBO 5MT RA 5MT RN DK/BE 4AT RA 4AT RN DK/BE

PRET DDU fara TVA 24 985 27 740 26 220 28 975

PRET DDP inclusiv TVA 29 732 33 011 31 202 34 480

 

forester full , navigatie inclus, manual este 33011E DDP , iar automat este 34480 Euro DDP .

 

costuri de intretinere , pai ce sa-ti zic , o revizie normala , cu tot ce se schimba pe masina este in jur de 900-1000 ron . asta acum , pana sa scada taxele vamale . o sa-ti spun in cateva luni cat e o revizie dupa scaderea taxelor vamale , dar banui ca se va invarti in jur de 700 ron - 800 ron . mie mi se pare ca preturile sunt super ok ... nicicum mari .

 

cat sunt la BMW ?

 

LE: radacini aduce si forester , modelul american , motorizare 2.5 - 165cp aspirat . motorul asta are o curba de cuplu foarte buna . este motorul care il am si eu pe legacy .

vezi atasament pentru dyno run la un legacy 2.5 - aspirat

post-1126-1175253763_thumb.jpg

Edited by GeorgeB
Link to comment
Share on other sites

Da,o intrebare buna de ce sa cumpaar un BMW cand e ceva mai ieftin asta ma intreb si eu si altii sute de oameni eu as alege un Subaru daca as trai in Ro,benzina e ieftina masina e ieftina la fel nu stiu cum e cu asigurarea dar nu mai am ce zice.Daca ma gandesc insa la diesel aici nu am alegere prea mare tind spre X3.Si daca ma gandesc ca in UE se discuta de nebun la chestie cu CO2 chiar vor taxe pentru asa ceva si sunt mari si ma gandesc la viitor copii etc.atunci iar imi vine in minte un diesel si ultima ar fii eu nu cumpar masini pe viata ce mai primesc dupa vreo 4 ani pe un Subaru evident daca am amatori,caci stiu pentru un BMW X3 diesel nu prea gasesti,sunt f f dorite.In fine ce sa cumpar clar in Ro Subaru si restul e egal.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Interesant fara discutie,depinde si de bugetul fiecaruia si de asteptari. Trebuie sa observ totusi ca din motor de 2,5 si BMW si Lexus scot peste 200 CP. Altfel motoarele Subaru consuma multicel.

 

Un amic cu motor de 2,0 aspirat scoate 9-10 in afara si 14 - 15 in Bucuresti. Nu e groaznic dar cred ca motoarele turbo se duc sus de tot.

Edited by treitreizero
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Mazda e Mazda si BMW e BMW PUNCT Nu mai comparati mere cu pere.

 

Uita-te la performantele dinamice ale X3-ului cu putere asemanatoare cu a Mazdei, ce alegi? Bine daca esti incantat de tot felul de gadgeturi si luminite prin bord atunci alege Mazda, te va multumi, daca vrei "masina" atunci ia un X3, chiar daca pare mai clasic decat japonezele.

Link to comment
Share on other sites

mda ...eu zica asa cum e bmw , nu e alta masina , la tinuta de drum, frana , stabilitatea in curbe , silentiozitate motor chiar si diesel. Probabil ca japonezii sau coreenii vin cu tot felul de oferte mai tentante dar ceva scartaie in pretul ala mic. Si problema nu e la aspectul exterior sau la plasticele de pe bord. pur si simplu nu au cele mai bune motoare , cele mai bune frane sau cele mai bune suspensii.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.