Jump to content

intrebare


Cristi SM

Recommended Posts

Nimeni nu-ti poate raspunde daca esti asa zgarcit cu detaliile :blink:.

 

Pana nu zici ce masina ai, ce motorizare, si ce raport are diferentialul actual nu cred ca-ti poate da cineva vreun sfat.

181678[/snapback]

Ok. Masina este cea din semnatura: E36 320i M50, fabr dec '91. Habar nu am care e raportul diferentialului meu. Ma gandesc ca e original din fabrica, nu ma pricep la rapoarte de aceea am intrebat.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Masina este cea din semnatura: E36 320i M50, fabr dec '91. Habar nu am care e raportul diferentialului meu. Ma gandesc ca e original din fabrica, nu ma pricep la rapoarte de aceea am intrebat.

182396[/snapback]

4.23 sau 4.25 am avut eu pe masina

Aveam trepte scurte dar violente.in cele din urma l-am schimbat

Link to comment
Share on other sites

Ok. Masina este cea din semnatura: E36 320i M50, fabr dec '91. Habar nu am care e raportul diferentialului meu. Ma gandesc ca e original din fabrica, nu ma pricep la rapoarte de aceea am intrebat.

182396[/snapback]

Diferentialul tau pare a avea un raport de 38:11, adica 3,45. Raportul e marcat undeva pe diferential.

Ca sa cresti cuplul la roata poti pune un diferential cu un raport de transmisie mai mare. Insa nu mai mult de 10% in plus. Deci cam pe la 3.8 probabil.

 

Cupul transmis la roti iti va creste cu acest procent, insa sa nu uiti ca si viteza maxima va scadea cu acelasi procent.

Si treptele vor mai scurte.

Link to comment
Share on other sites

4.23 sau 4.25 am avut eu pe masina

Aveam trepte scurte dar violente.in cele din urma l-am schimbat

182511[/snapback]

La tine diferenta era mult prea mare. Cred ca etajarea cutiei devenise tare neplacuta datorita treptelor scurte.

Link to comment
Share on other sites

Diferentialul tau pare a avea un raport de 38:11, adica 3,45. Raportul e marcat undeva pe diferential.

Ca sa cresti cuplul la roata poti pune un diferential cu un raport de transmisie mai mare. Insa nu mai mult de 10% in plus. Deci cam pe la 3.8 probabil.

 

Cupul transmis la roti iti va creste cu acest procent, insa sa nu uiti ca si viteza maxima va scadea cu acelasi procent.

Si treptele vor mai scurte.

182649[/snapback]

Are cineva de vanzare diferential cu raport de 3.8 sau chiar mai mare? Cam cat costa sh?

Ai spus ca nu mai mult de 10%. De ce?

Edited by Cristi SM
Link to comment
Share on other sites

deci care e manevra cu diferentialu de ce vrei sa-l schimbi... iti pleaca mai repede masina de pe loc.. bate suta mai repede sau cum?

183503[/snapback]

Pai eu asa am inteles. Daca am diferential cu rap de 3.8 pleaca mai repede numai ca pierd din top speed si va fi motorul ceva mai turat la aceeasi viteza.

Link to comment
Share on other sites

castigi la capitolul feeling si demaraj iar cand spun demaraj ma refer la plecari dupa loc.

as putea spune ca un dif cu raport mai mare este eficient pe o distanta relativ scurta.

Mie unul nu-mi mai trebuie.N-am stiut de el mai din timp ca era schimbat de mult.

Si inca ceva cu dif ala ma invarteam f usor cu masina pe loc cu toate ca e mai grea asa de fel :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.