Jump to content

Vand BMW E36 325 coupe 1994


AliNOS

Recommended Posts

Vand BMW E36 325CI din 1994.

 

Masina am cumparat-o in noiembrie anul trecut cu mai multe defecte dar cu toate actele in regula, cu gandul sa o restaurez complet. Intre timp, am ajuns la concluzia ca timpul si rabdarea sunt o problema pentru mine asa ca ma vad nevoit sa renunt la acest proiect.

 

Anul fabricatiei: 1994

KM in bord: 308.000 (nu stiu daca astia sunt km ei, daca a mai fost schimbat bordul inainte, etc..)

Pret: 2500 EUR

 

Contact: 0767 23 56 00

 

Dotari mai importante:

1. Bara fata M Tech + Lip

2. Difuzor bara spate M Tech

3. Toba finala M

4. Eleron luneta

5. Stopuri spate M

6. Faruri cu lupa + angel eyes neon

7. Volan 3 spite

8. Cotiera

9. Radiocasetofon SONY cu MP3 si USB

10. Jante aliaj cu cauciucuri de vara 17”

11. Jante de tabla (+ capace) cu cauciucuri de iarna bune

12. Motorul este cel original, trecut in cartea masinii FARA SERIE MOTOR

13. Aer conditionat - clima 2 zone

 

Defecte ramase de remediat:

1. Aripa dreapta fata ruginita. Se poate schimba cu totul cu 100 - 150RON.

2. Pasajul aripii stanga spate (arcada) ruginit. Nu stiu sa estimez cat costa reparatia.

3. Trebuie inlocuit plafonul. Cel vechi era lasat asa ca l-am demontat dar nu am apucat sa cumpar altul sa-l inlocuiesc. Pretul unui plafon bun la dezmembrari este de 150 – 200RON.

4. Fetele de usi sunt deteriorate si trebuie inlocuite. Nu stiu cat costa, nu m-am interesat dar banuiesc ca 150 - 200RON.

5. Inchiderea centralizata functioneaza doar de pe usa din dreapta. La usa din stanga trebuie desfacuta fata de usa si inspectata incuietoarea.

6. Turometrul nu mai functioneaza. Se poate rapara sau se pot inlocui ceasurile de bord cu totul. Pretul pentru inlocuire cred ca este undeva la 100 RON.

7. Arcul de la incuietorile de la capota este deteriorat si trebuie tras cu surubelnita inainte de a inchide capota (altfel nu ramane inchisa). Am acasa incuietorile noi, OEM, le dau impreuna cu masina. Nu am apucat sa le schimb.

8. Pivotii sau bucsile de bascule pe fata bat. Pretul pentru bucse este 100RON OEM (fara urechi) iar pentru pivoti nu stiu.

9. Becul de la airbag este aprins in bord. Cred ca nu sunt conectate bine firele de la volan. Nu stiu sa estimez daca/cat costa reparatia.

10. O parte din bandouri sunt desprinse. Trebuie lipite sau prinse inapoi in cleme. Daca se lipesc, costul este reprezentat de un tub de silicon. Daca se prind inapoi in cleme, costul este reprezentat de inlocuirea clemelor rupte. In ambele cazuri, nu stiu sa estimez dar banuiesc ca un 50RON este acoperitor.

 

Bugetul investit pana acum (RON):

1. Roti de iarna (jante + capace + cauciucuri bune): 650

2. Piese revizie motor (ulei + toate filtrele): 315

3. Manopera revizie motor: 50

4. Reparatie inchidere centralizata (masina se incuia imediat dupa deschidere singura si daca deschideam portbagajul cobora geamul din dreapta): 150

5. Buton geam electric dreapta fata : 0

6. Bucse bascule punte spate noi: 100

7. Manopera montat bucse bascule spate: 250

8. Manopera schimbat bielete directie + capete de bara + antigel + incuietori capota: 150

9. Bielete directie + capete de bara: 280

10. Discuri + Placute frana fata noi ATE: 500

11. Manopera schimbat frane fata: 100

12. Elice radiator: 50

13. Reparatie rugina pedalier - podea - prag stanga: 600

14. Antigel: 70

15. Amortizoare capote noi: 110

16. Amortizoare portbagaj SH: 30

17. Incuietoare capote noi: 150

18. Pleoape noi:50

19. Geometrie: 170

20. Sistem angrenare stergatoare SH: 50

21. Manopera montaj sistem angrenare stergatoare: 50

22. Motoras stergatoare SH: 40

23. Brate stergatoare SH: 30

24. Echilibrat roti de iarna: 36

25. Suruburi excentrice punte spate noi: 50

26. Bucse fuzete spate noi: 100

27. Bucse geometrie stanga spate noi: 50

28. Manopera schimbat motoras stergatoare + degripat toate suruburile pentru geometrie spate + facut prezoane in loc de cele 3 suruburi de geometrie spate stanga: 300

29: Reparatie plafon exterior + revopsire: 700

30: Canale aer bara M SH: 70

31. Baterie noua:

 

post-869-0-46811800-1357640899_thumb.jpg

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am bagat mai mult de atat, in jur de 6500RON, dar unele cheltuieli nu le-am mai trecut aici..

 

M-am hotarat definitiv sa o vand.. Nu mai am nici timp nici rabdare de investit in hobby-uri. Imi asum pierderea si sper sa o dau cat mai repede. Oricum, piata in momentul de fata e bulversata de timbrul ala de mediu care teoretic pentru aceasta masina nu se plateste pentru ca e inmatriculata in 2009.

 

Voi vedea ce va fi..

 

Intre timp, turometrul e functional din nou. :) Cand mai am putin timp si permite si vremea o sa rezolv si cu bandourile.

Link to comment
Share on other sites

de castigat nu castigi din masina asta mai bine pierzi cat ai bagat in ea,seci asa mai bine nu o vinzi,daca vrei sa te scapi de ea asa mai merge.eu am un sedan e 36 am cumparat cu 1500 euro cu actele la zi inmatriculat in tara,am stat aproape cum stai tu cu al tau(mai putine defecte)prag ruginit ambele parti,aripi ruginit fata spate,geamurile nu functiona fata electric spate mecanic si probleme estetice cum si la tine bandouri fete de usa etc.acum am remediat si masina e in stare ok.am ajuns cu pretul peste 3000 de euro,tinicigeria a fost numa 3500 ron cu vopsit antifonat.toate astea numai de aia zic tie masina nu valoreaza aproape jumatatea pretului ce am bagat in ea,bine eu nu am in gand sa le vind,am reparat pt mine nu pentru vinzare altfel multe lucruri nu fac pe el asa cuma am facut ex tablarie antifonat.si cam stai si tu cam la fel,bine tu nu mai ai rapdare pt ea cum ai zis.bafta :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am bagat mai mult de atat, in jur de 6500RON, dar unele cheltuieli nu le-am mai trecut aici..

 

M-am hotarat definitiv sa o vand.. Nu mai am nici timp nici rabdare de investit in hobby-uri. Imi asum pierderea si sper sa o dau cat mai repede. Oricum, piata in momentul de fata e bulversata de timbrul ala de mediu care teoretic pentru aceasta masina nu se plateste pentru ca e inmatriculata in 2009.

 

Voi vedea ce va fi..

 

Intre timp, turometrul e functional din nou. :) Cand mai am putin timp si permite si vremea o sa rezolv si cu bandourile.

 

esti sigur ca nu a fost recuperata taxa?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.