Jump to content

Recommended Posts

Am montat eu chiar inainte de sarbatori o alarma pe CAN. Ce-i drept, pe un Reno.

Alarma a fost luata de la reprezentanta, dupa VIN.

Este extrem de simplu de montat o alarma pe CAN. Practic legi un plus, plus de contact, minus si trei fire la CAN. Mai ai doar sa tragi doua fire pana la goarna si gata. In maxim o ora cu legaturi frumos aranjate.

Presupun ca si la BMW este asemanator.

Alarma a fost un MetaSystems si a venit in pachet cu absolut toate instructiunile.

Link to comment
Share on other sites

Am montat eu chiar inainte de sarbatori o alarma pe CAN. Ce-i drept, pe un Reno.

Alarma a fost luata de la reprezentanta, dupa VIN.

Este extrem de simplu de montat o alarma pe CAN. Practic legi un plus, plus de contact, minus si trei fire la CAN. Mai ai doar sa tragi doua fire pana la goarna si gata. In maxim o ora cu legaturi frumos aranjate.

Presupun ca si la BMW este asemanator.

Alarma a fost un MetaSystems si a venit in pachet cu absolut toate instructiunile.

 

nu a fost nevoie de modificare configuratiei la nici un alt modul? a mers doar prin legarea firelor? Inteleg ca a fost o alarma OEM, nu?

Link to comment
Share on other sites

Da, alarma a fost cumparata pe baza VIN-ului masinii de la reprezentanta Renault din Arad. A durat cam 2 saptamani pana au adus-o. Am intrebat pe cei de la servis si au zis ca nu mai trebuie nici un fel de codari ulterioare.

Separat se mai putea aduce si diferiri senzori (perimetru interior/exterior, senzori soc, inclinare etc dar era destul de scump cu toate astea. Si asa a fost aproape 400e doar alarma.

Link to comment
Share on other sites

Da, alarma a fost cumparata pe baza VIN-ului masinii de la reprezentanta Renault din Arad. A durat cam 2 saptamani pana au adus-o. Am intrebat pe cei de la servis si au zis ca nu mai trebuie nici un fel de codari ulterioare.

Separat se mai putea aduce si diferiri senzori (perimetru interior/exterior, senzori soc, inclinare etc dar era destul de scump cu toate astea. Si asa a fost aproape 400e doar alarma.

ok, deci probabil acum urmareste decat daca sunt usile inchise. Merci. sa ne scuze colegu pt. ca am deviat o leaca de la subiect.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la BMW in Iasi si habar nu au daca se poate pune alarma pe modelul ala de X3,le-a aparut lor cv prin calculatorul ala al lor darajunge vreo 30 mil alarma...dar nu sunt siguri ca e alarma completa:(

Eu am avut un opel astra h si i-am pus alarma pe CAN si a mers foarte Ok,a fost un Viper

Link to comment
Share on other sites

se poate pune orice alarma cu pager conventionala la orice model de bmw, nu e musai pe can. se fac niste artificii la instalare dar simple, le stiu toti instalatorii. nu are absolut niciun avantaj cea pe can. preturile la care se vand sunt aiuritoare, ar trebui sa coste max 30 eur o alarma pe can cu functii bazice.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Eu am instalat pe E60 alarma viper pe can la Falcon.

Modul can + alarma au costat 24 mil. undeva la 7oo lei a fost doar modulul de can.Controleaza tot mai putin trapa unde cica are emulatorul probleme si poate da erori.(exemplu: inchizi masina si el deschide trapa la armare).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.