Jump to content

Turatie optima pentru un consum mic la benzinare?


bmw_e36_4ever

Recommended Posts

Rog sa va da-ti cu parerea din experienta care o aveti in legatura cu turatia motorului pentru a avea un consum mai mic. La ce turatie schimbati treapta de viteza pentru a facilita un consum de carburant mai mic. Valabil numai pentru cei care au motoare pe benzina. Daca mai exista un topic ca acesta rog moderatorii sa stearga acest topic.
Link to comment
Share on other sites

adica e36 e o rabla janghinoasa din punctul lui bughy de vedere. :rolleyes:

 

DA! recunosc am pica pe ea... nu zic ca e urata din contra poate sa arate foarte bine! dar ca tabla....si fiabilitate....

 

On topic: Zi te rog ce motor de exemplu ca difera nu poti da un raspuns asa tac pac...

Edited by Bgy666
Link to comment
Share on other sites

minim 2000-maxim 2500. daca schimbi sub 2000 o subturezi si pierzi cuplu fapt care fortezi putin.

eu asa schimb , si imi consuma cam 10% pe timp de vara, respectiv 11.5% iarna. motor 1900cc 140cp 318is

la trafic redus, vara scot chiar 9%

Edited by bmw3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu exista o turatie FIXA la care se schimba pt un consum optim. Conteaza mai mult sa accelerezi cat mai incet (sa apesi incet pedala de acceleratie), sa anticipezi traficul (sa incerci sa franezi cat mai putin, orice frana inseamna ca din nou va trebui sa accelerezi etc).

 

In treapta a 4a sau a5a, daca mergi CONSTANT, adica daca nu accelerezi ci doar mentii viteza poti sa mergi si "subturat", dar nu exagerat, adica un minim de 1600-1700rpm. Si daca esti la turatia asta si vrei sa maresti viteza e indicat retrogradezi.

 

Totusi intre un condus din asta dus la extrem cum am zis mai sus si un condus normal (normal, nu racing) diferentele sunt de 1-1,5L. Pt ~10 lei la 100km chiar nu stiu daca merita sa iti bati capul. Stiu ca de multe ori pe multi ii sperie ca masina consuma 13 nu 11, dar daca stai si compari in bani diferentele sunt chiar minime. Nu cred ca faceti zeci de mii de km pe an sa zici ca e o diferenta mare.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, nu poĂži sĂŁ faci economie de combustibil ĂŽn treptele 1,2,3. DacĂŁ accelerezi uÂşor, Ăžii pedala de acceleraĂžie apĂŁsatĂŁ mai mult timp, lucru care se vede la consum. De la 50-60 km/h, dacĂŁ vrei sa mergi econom, poĂži sĂŁ bagi a 5-a. Ăn rest, aÂşa cum a zic colegul mai sus, ĂŽn oraÂş trebuie sĂŁ ai grijĂŁ la frânĂŁ, sĂŁ anticipezi semafoarele. In afarĂŁ, un mers constant asigurĂŁ un consum bun, fĂŁrĂŁ accelerĂŁri Âşi decelerĂŁri prea dese.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multi dintre voi traiti cu impresia ca BMW inseamna suprematie. De aici si pana la foarte multe accidente in care au fost implicate BMW-uri e un pas mic. Nu poti sa ai un BMW daca nu esti "maniac"? Nu poti sa ai un BMW si sa conduci calm? Asta nu inseamna ca mergi la consum, poate insemna ca esti un om mai ponderat si mai gandit, in plus si salvezi masina de la multe "forje".

Si eu merg la consum si poate nu din cauza celor 10-12 lei, dar decat sa merg ponderat si sa schimb la 1500 sau 2000, nu mai bine schimbi acolo unde ai si un consum mai bun?

 

Din ce am citit in cartea tehnica a masinii, undeva la 2400 turatii e optim.

 

Bafta, Raul.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Poate sunt printre putinii care nu si-au luat BMW ca sa ii dea in gura, sa ii dea rangi, sa ii dea talpa, sa manance asfaltul si toate celelalte expresii care indica acelasi lucru.

 

 

 

nu a spus nimeni de rangi si talpa... eu vorbesc de un condus normal cu schimbat viteza undeva intre 2500 si 3000 de rotatii...

 

 

eu nu stiu daca in oras reusesti sa scazi sub 11 cu toata chinuiala de mers la consum... si vorba colegului cosmin, la consum poti merge in afara orasului...

Link to comment
Share on other sites

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/537175_521508654547863_730959129_n.jpg

 

22km, mers lejer, 7km de oras (nu era aglomerat deloc), 7 km de europeana, si 6-7 prin localitati.

60-70 in localitate, 80-90 in afara localitatii, fara depasiri (decat doua, la viteza moderata, pana in 110, pe o portiune mica de drum).

 

Turatia 2000-2500...

 

LE: pentru valoarea la pompa, se mai adauga jumatate de litru.

Edited by pyu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

asta e alta problema ... 22 de km... si eu daca resetez la pompa si merg bosorogeste printr-un oras gol si putin pe afara 22 km... imi arata pe bord 7.5... ne e relevant... consum la pompa si pe cel putin 100 de km... asa iti arat si eu pe bord 5 la suta ...resetez si ii dau drumu la vale... :laugh:
Link to comment
Share on other sites

Vad ca parerile sint impartite...normal, iar pentru cel care a intrebat dece am luat bmw si nu alta masina pentru consum raspund ca nu am luat masina pentru consum...ci pentru ca sint pasionat de acest model e36 coupe, eu pe a mea am jante 8,5J fata si 10J spate in oras iarna consum carburant la pompa e de 12,5% asta ca sa vezi ca nu ma intereseaza consumu si consider ca nu e mare chiar e bine pentru ca ii dau citeva reprize de turatii pina in limita in prima si a 2a treapta de viteza. La acceleratii se simte ca nu are demarajul pe care ar trebui din cauza jantelor iar asta-i mareste consumu, insa nu am luat masina sa fac cerculete sau liniute, ci pur si simplu am luat-o pentru sufletu meu sa ma simt bine la volan, si cum a mai spus un coleg aici, foarte multi se bazeaza pe sistemele masini... am vazut ca cineva a raspuns la topicul initiat de mine cu 0x1000, fratilor nu mai da-ti raspunsuri dinastea copilaresti, daca nu esti in stare sa dai un raspuns normal si ajutator, mai bine lasa-te de meserie, esti coleg de breasla, am stima pentru tine dar sintem aici cu totii pentru pasiunea noastra(bmw) sa incercam sa ne ajutam unu pe altu nu crezi ca ar fi mai bine? consider ca consumul este influentat de multi factori... incepind de la benzina pe care o bagam in rezervor...restu nu mai stau sa enumar. in general schimb la 2500-3000 o sa incerc sa schimb numai la 3500 sa vad ce si cum si o sa spun rezultatul. Multumesc tuturor care pina acum au dat un raspuns in concordanta cu acest topic! Drumuri bune tuturor!
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.