Jump to content

Chip Tuning la 320d


augustin

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

la cel barometric. daca presiunea atmosferica este sub o anumita valoare masina merge cu parametrii nemodificati.

212929[/snapback]

 

 

Putin probabil sa fie defect senzorul barometric,iar defectiunea lui nu s-ar manifesta printr-o lipsa acuta de putere.Sa nu uitam ca masina are debitmetru,MAP senzor si sensor pentru temperatura aerului,deci poate face corectiile necesare.

Daca nu ar fi avut soft modificat as fi banuit debitmetrul,dar 2 masini diferite se comporta la fel dupa modificarea softului,nu stiu ce sa zic.

Oricum ,daca este senzorul barometric defect o sa fie bucuros rau,este integrat in computerul de injectie :blink:

Link to comment
Share on other sites

He he, super tare :blink:

Daca nu ar fi avut soft modificat as fi banuit debitmetrul,dar 2 masini diferite se comporta la fel dupa modificarea softului,nu stiu ce sa zic.

Una din cate am inteles este modificata de mine si alta nu se stie de cine.

Este posibil sa se intample asta si din cauza unui senzor de temperatura si din cauza debitmetrului etc. sunt multe cauze posibile.

Oricum si cu tuning si fara dar este o defectiune poate sa mearga uneori in regim de avarie.

Link to comment
Share on other sites

au trecut deja 4 luni de cand am chiptuningul la masina.

pana acum nici o problema, fuge mai tare decat benzinarul ( yep, sorry )

o singura chestie am observat, si la a mea si la roverul unu prieten de al meu care si-a facut si eu chiptuning, altundeva.

motorul are PERIOADE. are unele perioade din cand in cand cand il apuca de nu fuge. Poate imi explica cineva de ce.

ideea este ca eu sunt obisnuit cu el sa mearga cumva si uneori ma lasa balta si merge cam cu 140 de cai asa...

Dar asta se intampla ff rar, cam o data pe saptamana.

212902[/snapback]

 

 

 

eu nu am nici=un tuning facut, insa sa stii ca si mie mi-i se pare cateodata ca nu trage asa cum trebuie .....am zis ca sunt eu prost ...... oare ni-i se pare ..sau chiar motorul face figuri cand si cand ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.