Jump to content

curiozitate legata de catalizator pe diesel


andrei d1z

Recommended Posts

salutare,

 

situatia: masina mea, un e90 din 2005, a primit un tratament dpf-off in scurt timp dupa ce am cumparat masina, dupa ce am reazilat ca cimpoiul era gol. am facut un downpipe custom si resoftare dpf off + niste cai in plus. masina de atunci merge impecabil, merg zi de zi cu ea, fac 1000 de km lunar, la itp m-a costat un 50 de lei in plus :).. ca tot suntem in romania.. mai bine nu se poate (se poate da' nu visez cu ochii deschisi)

 

problema: zgomotul, pt ca folosesc masina constant zgomotul pe care il face evacuarea dupa 2500 de ture a inceput sa "creasca" pe mine. colac peste pupaza vreau sa montez un cat de diesel cum ar fi de la magnaflow doar ca senzorul de presiune, odata cu softul de dpfoff, nu mai este luat in considerare de catre computer si nu vreau sa ma trezesc cu catalizatorul pe post de cartof in evacuare, pt ca nu stiu eficienta lui ca nah... teritoriu nou necunoscut, doar sper sa fie mai bun decat unu de fabrica.

 

ce vreau de la comunitate: cine are diesel doar cu CAT (e46 sa zicem, ultima generatie de diesel fara dpf si cu model de CAT mai nou) sa imi spuna daca/cum/in ce situatie/cand s-a infundat catalizatorul pe masina voastra. cel mai mare plus in situatia actuala este ca turbina respira fara rezistanta si nu vrea ca noul addon sa ma faca sa regret.. bagandu-ma la o cheltuiala in plus pe urma, doar ca am vrut eu mai multa liniste cand ii dau talpa.. asa poate o sa fie o varianta viabila pt toti colegii de pe forum care nu mai stiu ce sa mai faca cu erorile de dpf si nu au... impulsul sa scape de BCAul pacatos. daca raspunsurile voastre nu sunt majoritatea negative as putea sa merg pe incredere cu un catalizator cum e mai sus sa zicem... macar 100k km pana sa il demontez sa il verific...

 

replyuri la subiect va rog, fara pareri, doar chestii concrete. pt orice nelamurire care nu e legata de micul meu sondaj si injuraturi va rog mult de tot sa folositi pm, threadul sa ramana cat mai curat sa fie usor de citit pt viitorii vizitatori. multumesc mult de tot.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Eu am un e46,masina a avut doua catalizatoare ,unul chiar dupa turbina si unul sub masina undeva sub scaunul pasagerului.Eu am eliminat catalizatorul de sub masina,dar cel de langa galeria de evacuare l-am lasat.Tu nu spui daca le-ai eliminat pe amanadoua.Din ce am vazut,catalizatorul pe cate vrei sa-l montezi pe masina pare sa fie cel care se pune imediat dupa galeia de evacuare.Da te rog date mai exacte ca cei ce vor sa te ajute sa stie cat mai multe detalii despre problema ta.Bafta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.