Jump to content

Instalatie Xenon legal sau ilegal?


Winst

Recommended Posts

Nu cred ca exista politist care sa se ia de faruri cu lupe chiar daca nu sunt OEM ! Iar cu cei care au montat instalatie xenon fara lupe sunt total inpotriva , chiar te rupe la ochi cand te intalnesti cu ei pe drum ! Iar xenonul din proiectoare chiar nu deranjeaza !

 

De ce nu deranjeaza xenonul din proiectoare? ca ai tu? deranjeaza si inca foarte tare... tu poate umbli doar in oras, ca spui asta, inafara orasului deranjeaza chiar foarte tare...

Link to comment
Share on other sites

Exista si faruri cu xenon fara lupe. Nu conteaza daca are lupa sau nu. Nu asta se verifica. Se verifica, INTR-UN LABORATOR AUTORIZAT daca fascicolul de lumina are o intensitate suficienta si ca nu deranjeaza pe ceilalti partcipanti la trafic.

 

Normativele de verificare sunt destul de complexe si probabil costa extrem de mult daca vrei sa-ti omologhezi niste faruri modificate artizanal.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Asta scrie pe tine Amenda e 225 in 48 de ore sau 450 dupa...si nu numai "taranisme"

ma da'o draq d trb cunosc atta lume care si-a pus xenon p masina si niciunu nu si-a luat amenda pana acum. asta e frate taranisme traim in romania,eu snt p principiul cand o sa se puna politia pe treaba si o sa fie Politia pt care platim toti, nu niste maimutoi influentati de bani atunci o sa imi omologhez si eu xenonul imi iau lupe tot ce trebuie.Dar nu cumva si la jante trb sa scrie in talon ce dimensiune au? la majoritatea nu cred ca scrie adevaru, si cand se duc la rar pun jante d tabla.. hai ma fiti seriosi :rtfm:

Edited by mjk
Link to comment
Share on other sites

Mjk sustine ca din banii lui o mica parte se duce la politie, devi poa' sa-si puna xenoane sa ne chiorasca, pt ca politia nu-i merita

Cat mecenat si cata avere produc baetii astia pe forum, taica. Fara ei si taxele pe care le platesc n-am avea nimic.

Link to comment
Share on other sites

ma da'o draq d trb cunosc atta lume care si-a pus xenon p masina si niciunu nu si-a luat amenda pana acum. asta e frate taranisme traim in romania,eu snt p principiul cand o sa se puna politia pe treaba si o sa fie Politia pt care platim toti, nu niste maimutoi influentati de bani atunci o sa imi omologhez si eu xenonul imi iau lupe tot ce trebuie.Dar nu cumva si la jante trb sa scrie in talon ce dimensiune au? la majoritatea nu cred ca scrie adevaru, si cand se duc la rar pun jante d tabla.. hai ma fiti seriosi :rtfm:

 

 

 

Nu ptr amenda nu ar trebui sa-ti pui, ci ptr a nu ne orbi pe noi ca nu am gresit cu nimic, ma peizane !

Edited by KIP
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mjk sustine ca din banii lui o mica parte se duce la politie, devi poa' sa-si puna xenoane sa ne chiorasca, pt ca politia nu-i merita

Cat mecenat si cata avere produc baetii astia pe forum, taica. Fara ei si taxele pe care le platesc n-am avea nimic.

frate nu am zis k ii platesc eu dn banii mei.M-am referit k politia este platita de noi toti cetatenii platitori de taxe si impozite nu ca o platesc eu sau altu'.si fa un studiu mic asa iesi pn afara si numara cate dacia logan vezi cu xenon pt k sigur aia nu vine din fabrica cu kit xenon.Nu te vei intalnii tu cu colegu' dp forum care a zis k isi puna xenonane sa va chiorasca in schimb te intalnesti cu altii carora nimeni nu le zice nimic,nici macar politia.si inca ceva, ma gandesc.. politia o avea autorizatie pt mcv-urile alea cu folii 100% si pe fata? sau jmekerii aia care care isi pun folii si pe parbriz au autorizatie?

Link to comment
Share on other sites

Nu ptr amenda nu ar trebui sa-ti pui, ci ptr a nu ne orbi pe noi ca nu am gresit cu nimic, ma peizane !

si tu in primu rand ai putea sa incepi sa te iei d astia care deja au si te chiorasc,eventual anunta politia poate se rezolva ceva,zic. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

cei cu folie 100% pe fata ei nu prezinta un risc pt noi? in special noaptea?

cei cu folie 100% pe fata reprezinta un risc pentru societate, indiferent de momentul zilei.

Eu ii vad ca pe niste sociopati. Asta e. E vina noastra, a tuturor, ca nu am contribuit cu nimic, sau poate cu foarte putin, la ocrotirea familiei si la propagarea adevaratelor valori morale ale unei societati sanatoase.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma da'o draq d trb cunosc atta lume care si-a pus xenon p masina si niciunu nu si-a luat amenda pana acum. asta e frate taranisme traim in romania,eu snt p principiul cand o sa se puna politia pe treaba si o sa fie Politia pt care platim toti, nu niste maimutoi influentati de bani atunci o sa imi omologhez si eu xenonul imi iau lupe tot ce trebuie.Dar nu cumva si la jante trb sa scrie in talon ce dimensiune au? la majoritatea nu cred ca scrie adevaru, si cand se duc la rar pun jante d tabla.. hai ma fiti seriosi :rtfm:

Nu am nimic personal cu tine,nici macar nu te cunosc si nici nu mi-as dori,dar datorita celor ca tine suntem vazuti asa cum suntem.E vorba de respectul pentru ceilalti participanti la trafic,ii orbesti.

 

Instictul turma se numeste ,daca vezi pe unu ca si-a pus o .... in frunte iti pui si tu?

 

Politia e asa cum e,dar sa stii ca s-au pus pe treba si bine fac.

 

PS:Incearca sa scrii romaneste,ca nu esti pe mIRC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.