Jump to content

DDE aprins in mers si nu se mai accelereaza


Recommended Posts

Salutare tuturor am o problema ciudata si nu ai dau de cap poate ma ajutati cu ceva pareri ideei, am un E46, NFL de 136cp si la relati sau in mers cand accelerez masina mai brusc sau mai rapid iar la relanti daca ai dau sprituri imi apare semnul de bujii DDE in bord ramane masina turata la 1100ture si nu mai raspunde acceleratia, o opresc si daca am noroc isi revine daca nu iar se repeta, ce verificari iam facut eu pana acum sunt schimbare calitate carburant si ceva aditiv de motorina nici un rezultat, pusa pe tester cu inpa nici o eroare, schimbat filtru motorina, schimbat pompa de injectie in urma cu 60.000km, daca o iau incet cu acceleratia si ajung sa schimb 1,2 si 3 de la 50km la ora nu mai face nimic functioneaza ok cat mas da la ea de tras trage bine.

Daca aveti vreo idee ce sa mai testez cineva vorbea de un senzor la acceleratie ca poate fi defect dar de ce nu apare pe tester ca fiind defect?

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca varianta de inpa care o are prietenul tau nu e eficienta ! Pompa de motorina inlocuita e reconditionata sau SH? daca da , senzorul ala din pompa a fost inlocuit? o alta cauza poate fi injectorul cu fir ! dute la reprezentanta BMW sau bosch car service si fai o diagnoza cum trebuie si lasa inpa deoparte ! Nu zic ca sunt rele , dar daca nu nimeresti varianta corecta de interfata , nu iti va aparea nimic in loguri !
Link to comment
Share on other sites

Am fost la un mecanic care avea un tester mai profi si am eroare pe senzorul (potentiometru) pedala acceleratie, am incercat sa il dau jos nu am reusit din cauza coloanei de la volan am renuntat dar am dat cu W40 pe acel senzor dar fara vreo inbunatatire, intre timp am mai studiat putin netul si cineva zicea ca din cauza contactelor de la mufele calculatorului de motor aceestea in timp oxideaza trebuie desfacute dat cu W40 in mufe, scoase si bagate de cateva ori si sunt sanse mari sa se rezolve, e la mine prin aceasta metoda masina sia revenit, deci inainte de a face vreo investitie in piese incercati aceasta metoda poate va functiona.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.