Jump to content

Nu mai pot deschide usa spate la un E39


Recommended Posts

Din cauza inghetului, la un moment dat usa spate stanga de la E39 nu se mai inchidea. Se intepenise mecanismul de inchidere.

L-am tot frecat si la un moment dat usa s-a inchis.

 

Din pacate insa, acum usa nu se mai poate deschide nici din interior, nici din exterior, nici din telecomanda.

Atat clanta cat si manerul interior par a face ceva, ca actioneaza țĂŽmburșul de blocare a usii. Insa nu mai actioneaza incuietoarea.

 

Stie cineva cum se poate deschide usa? Am inteles ca se poate demonta fata de usa chiar si cu usa inchisa, insa mi-e teama sa nu o stric. Si mai am si airbag in usa.

Link to comment
Share on other sites

Cam greu cu usa inchisa. Scoti borna de la baterie, scoti mecanismul de tragere, dai cu niste lichid de dezghetat yale, am luat eu di am vazut ca are calitati lubrifiante. Presupun ca n-o sa mearga.

Asa ca desfaci fata de usa de sus, spre geam, chiar daca se rup clemele alea de plastic, is ieftine si se inlocuiesc f usor. O sa ma uit di eu maine cam in ce masura se poate face treaba asta cu usa inchisa.

Poate asa reusesti sa bagi ceva sa deblochezi mecanismul ala, sa deschizi usa apoi sa scoti toata fatza aia sa verifici.

Link to comment
Share on other sites

Din cauza inghetului, la un moment dat usa spate stanga de la E39 nu se mai inchidea. Se intepenise mecanismul de inchidere.

L-am tot frecat si la un moment dat usa s-a inchis.

 

Din pacate insa, acum usa nu se mai poate deschide nici din interior, nici din exterior, nici din telecomanda.

Atat clanta cat si manerul interior par a face ceva, ca actioneaza țĂŽmburșul de blocare a usii. Insa nu mai actioneaza incuietoarea.

 

Stie cineva cum se poate deschide usa? Am inteles ca se poate demonta fata de usa chiar si cu usa inchisa, insa mi-e teama sa nu o stric. Si mai am si airbag in usa.

 

Proabil este ĂŽn continuare ĂŽnghețatĂŁ, mânerul din afarĂŁ se poate strica dar trebuie sĂŁ meargĂŁ cel interior. Am pĂŁțit și eu de câteva ori dar niciodatĂŁ nu sa ĂŽntâmplat sĂŁ nu pot deschide ușa din interior.

 

Merge sĂŁ dai fața jos fĂŁrĂŁ sĂŁ deschizi ușa dar trebuie sĂŁ fi atent, ĂŽn cel mai rĂŁu caz rupi câteva cleme care se ĂŽnlocuiesc fĂŁrĂŁ probleme si sunt destul de ieftine, de preferat dacĂŁ se ajunge pânĂŁ aici dĂŁi si bancheta jos.

 

Cam greu cu usa inchisa. Scoti borna de la baterie, scoti mecanismul de tragere, dai cu niste lichid de dezghetat yale, am luat eu di am vazut ca are calitati lubrifiante. Presupun ca n-o sa mearga.

Asa ca desfaci fata de usa de sus, spre geam, chiar daca se rup clemele alea de plastic, is ieftine si se inlocuiesc f usor. O sa ma uit di eu maine cam in ce masura se poate face treaba asta cu usa inchisa.

Poate asa reusesti sa bagi ceva sa deblochezi mecanismul ala, sa deschizi usa apoi sa scoti toata fatza aia sa verifici.

 

Nu este greu deloc dacĂŁ dai bancheta jos, de ce ar trebuii sĂŁ scoatĂŁ borna ?!

Link to comment
Share on other sites

In prima instanta as baga masina intr-un garaj incalzit.

 

La mine asta a funcționat de 2 ori, dar nu era aceeași situație, eu nu mai puteam închide ușa deloc, altă dată pur și simplu și-a revenit după ce am dat drumul la căldură în mașină. Culmea e că tot pe dreapta spate.

 

Nu poti scoate sezutul cu usa inchisa, garantat. Is 2 suruburi cu piulite, cate unul pe fiecare parte, nu are acces.

 

Eu unul as da cu lichid din ala, in prima instanta.

 

Păi șezutul nu are șuruburi, doar spătarul, de fapt la tine s-ar putea să aibă, ai banchetă rabatibilă, nu ?!

Edited by Nitoi Cristi
Link to comment
Share on other sites

la bancheta spate, sunteti siguri ca nu iese sezutul daca tragi in sus de el? Sincer n-amvazut masina pana acum sa nu mearga. Spatarulcu siguranta are alt mecanism, dar chiar si ala de obicei nu are suruburi. Am desfacut pana acum usi blocate la un e36 si la un renault scenic. Oricum ar fi pregates-ti o surubelnita cu cap plat si foarte lunga(probabil mai lunga decat orice ai avea prin setu de scule).
Link to comment
Share on other sites

Sezutul la e38 iese dacĂŁ tragi de el. Nu are nici un surub sau piulita. Si eu am si ĂŽncĂŁlzire in bancheta. MĂŁ indoiesc sa fie diferit la e39. La mine bancheta nu se rabateaza.
Link to comment
Share on other sites

Eu repet la e38 100% nu are nici o piulita doar tragi de sezut ai iese. Spatarul încă nu l am demontat. Sezutul nu are ca am schimbat personal pompa de transfer din rezervor ai durat 30 secunde sa îl dau jos. Din care 20 le am petrecut sa demufez sezutul Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Eu repet la e38 100% nu are nici o piulita doar tragi de sezut ai iese. Spatarul ĂŽncĂŁ nu l am demontat. Sezutul nu are ca am schimbat personal pompa de transfer din rezervor.

 

Nu cĂŁ ar avea legĂŁturĂŁ cu topicul... La e38 șezutul nu are, spĂŁtarul are câte 2 piulițe stânga/dreapta + 2 piulițe cotiera cu tot cu tetiera din mijloc.

Link to comment
Share on other sites

Eu am zis punct in sensu ca nu mai zic nimic pana nu verific. Piulitele, chiar daca sunt la spatar, cum nu pot fi scoase cu usa inchisa, evident ca nu puteti scoate sezutul.

 

Si de ce l-ati scoate?

 

Topicul asta e ca in bancul cu "de cati forumisti e nevoie sa scoti un bec" :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am zis punct in sensu ca nu mai zic nimic pana nu verific. Piulitele, chiar daca sunt la spatar, cum nu pot fi scoase cu usa inchisa, evident ca nu puteti scoate sezutul.

 

Si de ce l-ati scoate?

 

Topicul asta e ca in bancul cu "de cati forumisti e nevoie sa scoti un bec" :)

 

garantat poti scoate sezutul cu o usa deschisa. Scopul in a-l scoate este sa poti baga mana sub partea inferioara a fetei de usa. nu ai cum sa scoti fata de usa decat daca bagi ceva intre ea si tabla.

Link to comment
Share on other sites

Sezutul nu are piulite. Are doar 2 cleme. Tragi si iese. Probabil iese mai greu daca usa e inchisa.

 

Nu mai e problema de incuietoare inghetata acum, ca au fost si 18 grade afara. Usa mi s-a blocat la ultima ninsoare. Am fost fericit ca atunci am reusit sa o inchid si nu am mai incercat sa o deschid pana de curand.

 

Ma gandeam daca nu pot scoate ornamentul cromat de la geam (din exterior) si sa trag pe acolo cu ceva de incuietoare, cum am vazut prin filme ca mai deschid unii portierele :)

 

Am citit ca fata de usa iese si cu usa inchisa. Greu, dar iese. Unii spun ca trebuie sa tragi intai de cheder sa-l scoti, ca sa-ti faci loc. Mi-e teama ca asa se duce naibii si chederul si fata de usa.

Link to comment
Share on other sites

Sezutul nu are piulite. Are doar 2 cleme. Tragi si iese. Probabil iese mai greu daca usa e inchisa.

 

Nu mai e problema de incuietoare inghetata acum, ca au fost si 18 grade afara. Usa mi s-a blocat la ultima ninsoare. Am fost fericit ca atunci am reusit sa o inchid si nu am mai incercat sa o deschid pana de curand.

 

Ma gandeam daca nu pot scoate ornamentul cromat de la geam (din exterior) si sa trag pe acolo cu ceva de incuietoare, cum am vazut prin filme ca mai deschid unii portierele :)

 

Am citit ca fata de usa iese si cu usa inchisa. Greu, dar iese. Unii spun ca trebuie sa tragi intai de cheder sa-l scoti, ca sa-ti faci loc. Mi-e teama ca asa se duce naibii si chederul si fata de usa.

 

la mine tot asa dintr-o fortare, a ajuns cumva ca tija de plastic de la switch-ul electric sa sara peste tija de pe parte mecanica de la broasca si practic a ramas broasca pe blocat. A trebuit dat jos si geam, si cheder, si geamul mic, si abia asa am avut acces. Asta la un e36.

Link to comment
Share on other sites

Sezutul nu are piulite. Are doar 2 cleme. Tragi si iese. Probabil iese mai greu daca usa e inchisa.

 

Nu mai e problema de incuietoare inghetata acum, ca au fost si 18 grade afara. Usa mi s-a blocat la ultima ninsoare. Am fost fericit ca atunci am reusit sa o inchid si nu am mai incercat sa o deschid pana de curand.

 

Ma gandeam daca nu pot scoate ornamentul cromat de la geam (din exterior) si sa trag pe acolo cu ceva de incuietoare, cum am vazut prin filme ca mai deschid unii portierele :)

 

Am citit ca fata de usa iese si cu usa inchisa. Greu, dar iese. Unii spun ca trebuie sa tragi intai de cheder sa-l scoti, ca sa-ti faci loc. Mi-e teama ca asa se duce naibii si chederul si fata de usa.

 

Cel mai simplu mi se pare sa dai jos surubul de pe fata de usa, adica cel din spatele manerului de deschidere de la usa, iar apoi sa tragi de fata de usa in sus, incat sa iasa fata de usa in partea de sus.

E mai periculos sa o scoti fortat de jos pentru ca distrugi chederul si posibil zgarii si fata de usa in partea de jos.

Clemele din plastic de jos si din laterale pot fi cumparate, dar daca strici fata de usa in partea de sus care-i practic carton presat, va fi foarte greu s-o mai montesi corect, fara spatii in partea de sus.

Ajuta sa dai si sezutul jos inainte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.