Jump to content

Nu mai pot deschide usa spate la un E39


Recommended Posts

N-am scos nici o data fata de usa la E39. La E34 eram expert :).

O sa ma duc la un atelier sau ceva de dezmembrari sa vad cum arata cu fata de usa demontata si cum arata mecanismul de inchidere. Sa-mi fac o idee de cum as putea ajunge la el cel mai simplu.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

toarna apa fiarta pe usa in dreptul unde e broasca

Mai bine o ciorba de burta. E cald afara nu are cum sa fii rămas înghețat .mai mult ca sigur s a rupt sau desprins ceva in ușa.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

N-am scos nici o data fata de usa la E39. La E34 eram expert :).

O sa ma duc la un atelier sau ceva de dezmembrari sa vad cum arata cu fata de usa demontata si cum arata mecanismul de inchidere. Sa-mi fac o idee de cum as putea ajunge la el cel mai simplu.

http://www.bimmerboard.com/forums/posts/474380

Poate ajuta pozele.

Cel care a facut topicul spune ca a rupt fata de usa, deci are semiretard, dar pozele sunt utile.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat peste poze. E cam distructiva operatia. Ala din link spunea ca i s-a stricat servomotorul si de aceea nu i se mai deschidea usa.

 

La mine functioneaza servomotorul, ca se ridica si se coboara tamburusul ala de blocare al usii cand inchid/deschid din telecomanda.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Manerul din interior nu se misca liber, ca actioneaza si el tamburusul.

Daca inchid din telecomanda se comporta normal. La prima tragere se ridica tamburusul. Insa la a doua, cand ar trebui sa se deschida usa, nu se mai intampla nimic.

 

Manerul exterior nu pare a face nimic, dar parca nu se misca nici el liber.

 

Cred ca exista o piese intermediara care este actionata de manerul interior si de servomotor. Si aceasta piesa actioneaza la randul ei incuietoarea. E posibil ca legatura intre acea piesa si incuietoare sa fi sarit de pe pozitie.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

In final am avut noroc :) .

Am mai incercat de cateva ori sa inchi deschid usa, si la un moment dat s-a deschis.

Din cate am vazut, sistemul de inchidere din broasca se misca cam greu si cred ca de asta nu se deschidea. I-am dat cu niste WD40 pana o sa am timp sa desfac usa.

Link to comment
Share on other sites

In final am avut noroc :) .

Am mai incercat de cateva ori sa inchi deschid usa, si la un moment dat s-a deschis.

Din cate am vazut, sistemul de inchidere din broasca se misca cam greu si cred ca de asta nu se deschidea. I-am dat cu niste WD40 pana o sa am timp sa desfac usa.

 

Pe unde ai bagat WD40? Si mie imi cam face figuri usa din dreapta...se deschide dar trebuie sa trag de manerul exterior de doua ori ca sa se deschida usa, iar cand trag de el, tocmai sus de tot actioneaza broasca...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.