Jump to content

Vascocuplaj defect?


Recommended Posts

Salutare Ultimate Drivers :thumbsup:

Dupa multe investigatii si tentative am descoperit problema supraincalzirii la al meu Bimmer. Se pare ca pompa de apa nu mai circula apa in circuit, cel mai probabil s-au rupt paletii la ax.

Asa ca aseara m-am decis sa o dau jos. Inca nu am reusit ca s-a intunecat prea repede.

Totusi, cand am vrut sa dau jos vascocuplajul, am uitat ca de fapt trebuie sa desfac surubul mare de 32 din spatele lui asa ca m-a mancat undeva si am scos bucatica de metal care se afla in fata crezand ca acolo se afla vreun surub.

 

Intrebarea mea este: am stricat cumva vascocuplajul? Sub chestia aia de metal are un "tzumburus" mic care se apasa.

Va intreb deoarece nu pot sa o testez (e pe jumatate desfacut sistemul de racire si cu zapada asta nu cred ca mai apuc sa lucrez la ea azi).

 

Multumesc anticipat de raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

buna, tablita aia regleaza vascocuplajul, adica are o forma anume, daca ai deformato nu o sa se mai cupleze vascocuplajul cand trebuie. tablita aia apasa pe un ,,buton,, si mecanismul din interiorul nucleului de aluminium dirijeaza vascuozitatea uleiului siliconat din interior. daca crezi ca nu ai stricat tablita aia incearca sa o pui inapoi si sa scoti piulita de 32 din spate, atentie, este de filet invers! dupa ce termini tot de montat poti sa verifici duritatea vascocuplajului cu un ziar facut sul, daca poti sa l opresti atingandul cu ziarul nu mai este bun, o sa trebuiesca sa i pui ulei siliconat daca nu,este ok!!! sa ne zici cum a f

ost!!!

Link to comment
Share on other sites

buna, tablita aia regleaza vascocuplajul, adica are o forma anume, daca ai deformato nu o sa se mai cupleze vascocuplajul cand trebuie. tablita aia apasa pe un ,,buton,, si mecanismul din interiorul nucleului de aluminium dirijeaza vascuozitatea uleiului siliconat din interior. daca crezi ca nu ai stricat tablita aia incearca sa o pui inapoi si sa scoti piulita de 32 din spate, atentie, este de filet invers! dupa ce termini tot de montat poti sa verifici duritatea vascocuplajului cu un ziar facut sul, daca poti sa l opresti atingandul cu ziarul nu mai este bun, o sa trebuiesca sa i pui ulei siliconat daca nu,este ok!!! sa ne zici cum a f

ost!!!

Mersi de reply. O sa incerc imediat ce se mai incalzeste putin afara.

Link to comment
Share on other sites

Baieti, dati-mi si mie idei cum sa fixez fulia pentru a putea desface surubul de la vascocuplaj.

M-am chinuit azi o ora si nu am reusit. Ce am reusit insa a fost sa indoi putin marginea de la fulia ce vine prinsa de volanta.

De asemenea, intr-un acces de nervi, am reusit sa sparg carcasa de la VANOS. :frantics:

M-am saturat de masina asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.