Jump to content

Vreau sa inchiriez garaj 2-4 zile maxim


Recommended Posts

In urma unui accident, am avariat masina.

Am reusit sa fac rost de toate piesele, plasticele si clemele, dar cum vremea nu ma lasa sa lucrez afara ma simt nevoit sa inchiriez un garaj acoperit.

Problema ar fi ca am nevoie in zilele de sambata si duminica, deoarece in timpul saptamanii lucrez.

 

Cerintele ar fi:

Sa fie undeva in zona Berceni sau Luica,

sa nu fie inghesuit,

sa fie luminat natural sau macar cu niste neoane bune

si sa aiba o chiuveta unde sa ma pot spala pe maini la final.

 

Prefer sa imi fac singur masina, pentru ca m-am saturat sa platesc "meseriasii" din Romania si sa nu fie capabili sa deosebeasca 2 suruburi diferite (observabile din spatiu) si cu schema in fata sa nu fie capabili sa le puna in locul corect.

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

ma simt nevoit sa inchiriez un garaj acoperit.

 

 

Cerintele ar fi:

Sa fie undeva in zona Berceni sau Luica,

sa nu fie inghesuit,

sa fie luminat natural sau macar cu niste neoane bune

si sa aiba o chiuveta unde sa ma pot spala pe maini la final.

 

 

man,prea multe cerinte.De ce nu inchiriezi o sala de nunti ?! :D

Link to comment
Share on other sites

@Gabriel.B

O sa vorbesc cu Brandex, dar nu stiu daca el este la garaj si in week-end.

Dar, o sa il sun zilele astea.

 

@roscatu m3

Meseriasii nostri se scuza dinainte: "Nu putem sa facem masina ca de fabrica!"

Dar masinile care sunt facute manual (Pagani, Bentley, Koenigsegg, Ferarri) cum naiba ies mai bune decat cele facute de roboti?

Oamenii aia care fac tot posibilul sa fie peste asteptarile clientilor, cum reusesc cu aceleasi unelte?

Ramane un mister pentru mine!

 

@Calin SL

Merci de idee! La faptul ca o sa mi se faca foame nu m-am gandit!

Serios acum... am gasit un service care indeplinea mai multe conditii decat cele cerute de mine.

Mai putin una: e deschis de luni pana vineri de la 8 la 16! Sambata si Duminica e inchis!

Din pacate eu in timpul saptamanii sunt foarte ocupat!

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in seama.

Te-as ajuta cu cea mai mare placere cu spatiul, dar spatiul il am in Constanta.

Cat despre meseriasi, cred ca tara e de vina.

Fabricantii au oameni specializati pentru fiecare montaj. La ferarri, sau mai orice alta masina, sunt asamblate de o gramada de oameni care isi stiu foarte bine atributiile, iar aceastea nu sunt multe pe cand noi ne asteptam un singur mester sa le faca pe toate, si la perfectie daca se poate.

Norocul a facut sa cunosc un om care a lucrat la Bavaria si chiar stie foarte bine ce surub de unde este, in schimb, ca antreprenor privat, nu ii convine sa achizitioneze multitudinea de scule necesara pentru a face treaba ca la fabrica si crede-ma ca fara scule, e foarte greu sa faci o treaba corespunzatoare. Fara scule lucrarea dureaza mult mai mult si nu intotdeauna poate iesi de calitate.

Deci cred ca buba este tara, ne asteptam sa facem totul cu cat mai putini bani si in acelasi timp sa fie si perfecta lucrarea, ceea ce sincer e cam greu de realizat.

Cred ca varianta ta, de a face singur lucrurile te va convinge, si castigul va fi ca macar stii ca sigur ai incercat sa iasa bine si nu ai "dat buleala" ca sa scapi de "ala care ma tot freaca cu masina lui".

Am incercat si eu la fel cateva proiecte de genul si, poate datorat competentei limitate, nu a iesit perfect, dar a iesit decent. Cert este ca a durat mult mai mult decat daca ma duceam intr-un service.

Succes cu proiectul tau.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai foarte mare dreptate.

 

@SlowDeath: Daca vrei neaparat in zona Berceni sau Luica, mergi sa vorbesti la Automecanica de la intersectia Sos. Giurgiului cu Luica.

Problema e ca vrei sa lucrezi sambata si duminica.

Sambata intotdeauna e de munca la orice service pentru ca nu lucreaza clientii si au timp sa vina, iar duminica nu prea lucreaza nimeni.

Poate ar fi bine sa scrii si ce suma esti dispus sa platesti, daca ai si sculele necesare sau vrei si scule.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ipartsro, lipsa de pasiune sau de placere este problema la noi in Romania, nu lipsa sculelor!

Acei oameni care fac masinile alea scumpe, lucreaza cu aceleasi scule, fara roboti dar au in plus (fata de meseriasii nostri) dorinta de a fi peste asteptarile clientului.

Exemple simple: trasul unei masini la linie, vopsirea manuala si corectarea problemelor dupa vopsire, montarea pieselor motorului la unele masini este facuta de un singur om pentru toate masinile care ies pe poarta acelei "fabrici", imbracarea si coaserea pielii de pe anumite elemente etc.

 

Eu fac "autoaprindere" instantaneu cand aud expresiile uzuale:

"Merge si asa" (justificand lipsa unui plastic sau a unui surub dintr-un total de 3 suruburi),

"Nu se vede" (justificand vopsirea in bataie de joc sau chiar nevopsirea integral a unei piese care are o parte acoperita sau ascunsa),

"Folosim un autofiletant" (justificand lipsa sau distrugerea unei cleme care prinde un plastic de un metal, tabla sau alt plastic),

"Asa era!" (justificand o aripa zgariata cu toate ca sunt semne evidente ca mecanicul s-a frecat de acea aripa in incercarea de a lucra la motor).

...si exemplele pot continua.

 

@Ciupanezu

Stiu service-ul ala, trec pe langa el zilnic!

O sa ma interesez cu toate ca stiu ca sambata toate service-urile au program scurt.

Am toate sculele necesare, cat despre bani, nu dispun de o suma batuta in cuie!

Totusi, as dori ceva civilizat pentru ca in lipsa de altceva, as putea sa ma duc si in parcarea de la Grand Arena!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.