Jump to content

OBC - On Bord Computer E46


Myx

Recommended Posts

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Problema este de la un bec care sta sa moara, sau de la un contact imperfect. Verifica.

De unde ai luat maneta si cat a costat? Pana nu o activezi nu functioneaza butonul BC, nu?

Dupa ce o faci functionala sa ne spui si noua toata procedura.

in ambele parti (dr si stg?) sa am vreun bec care sat sa moara.imi vine cam greu sa cred.

iar cu contactul imperfect, ar trebui sa faca figuri si la faza lunga+scurta.....dar merge bine.

maneta am cumaparat-o de la dezmembrari cu 120 roni.

montarea am facut-o singur in fata blocului, dupa linkul indicat de "Ice_man".

activarea se face "NUMAI LA REPREZENTATNTA". am sunat la filaret, eu fiind din valcea, am vb cu baiatul de acolo si mi-a spus ca activarea consta in jur de 100 roni.

in august am sa ajung in bucuresti si am sa merg la filaret sa o activez.

Link to comment
Share on other sites

Problema este de la un bec care sta sa moara, sau de la un contact imperfect. Verifica.

De unde ai luat maneta si cat a costat? Pana nu o activezi nu functioneaza butonul BC, nu?

Dupa ce o faci functionala sa ne spui si noua toata procedura.

in ambele parti (dr si stg?) sa am vreun bec care sat sa moara.imi vine cam greu sa cred.

iar cu contactul imperfect, ar trebui sa faca figuri si la faza lunga+scurta.....dar merge bine.

maneta am cumaparat-o de la dezmembrari cu 120 roni.

montarea am facut-o singur in fata blocului, dupa linkul indicat de "Ice_man".

activarea se face "NUMAI LA REPREZENTATNTA". am sunat la filaret, eu fiind din valcea, am vb cu baiatul de acolo si mi-a spus ca activarea consta in jur de 100 roni.

in august am sa ajung in bucuresti si am sa merg la filaret sa o activez.

 

La filaret am activat si eu functia pt bc saptamana trecuta, 100RON .

Link to comment
Share on other sites

Ai avut maneta ta, nu? Sau ai luat-o de la ei?

Totusi, merita 250 de lei pentru a vedea cate grade sunt afara?

 

am cumparat'o tot de pe forum cu 150lei, am montat'o eu ... activare 100

 

nu stiu daca merita 250 lei...

da' era destul de enervant sa apas pe butonu ala pana ajungeam la consum mediu, temperatura, km pe care ii pot parcurge.. sau ma rog.. ce mai e pe acolo. ( nu ca ar ajuta cu ceva ca am buton bc.. da' sunt eu multumit ca are si optiunea asta acum <_< )

Link to comment
Share on other sites

Corect, e mai mult vorba ca mai are o optiune. Mai ales cand o vinzi.

Consumul acela mediu care ti-l arata e acelasi cu cel din functiile ascunse? Mie mi se pare foarte mic. Niciodata nu a fost mai mare de 10 (ori, la pompa, am avut si 13).

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Corect, e mai mult vorba ca mai are o optiune. Mai ales cand o vinzi.

Consumul acela mediu care ti-l arata e acelasi cu cel din functiile ascunse? Mie mi se pare foarte mic. Niciodata nu a fost mai mare de 10 (ori, la pompa, am avut si 13).

 

sincer nu m'am uitat..... dar verific in seara asta si iti zic

 

am fost pana in cta->mamaia .. si ce m-am plimbat p'acolo si am avut consum mediu 8%... si n-am calcat'o decat de 3-4 ori pana la max 180 cand vroiam sa depasesc o coloana mai lunga de pe banda 2... in rest am mers mai mult pe banda 2... cu 120-130-140.

cand am fost la munte pe transfagarasan .. cu serpentine la greu... aveam maxim 7% consum ( aceeasi benzina petrom 99+ )... d'aia si mie mi se pare ca arata mai putin.

 

da' cel mai bine iti zic dupa ce verific

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am fost pana la mamaia si inapoi si am avut consum 6.50. Ce-l mai mic consum de cand am masina. Este facut la pompa. Dar am mers 100-120 :) (special ca sa vad cat pot sa scot minim).

Pe transfagarasan am fost si eu saptamana trecuta si a consumat 8.90 (bucuresti - sibiu), destul de forjata pe autostrada si pe transfagarasan. De la sibiu - sighisoara - brasov - bucuresti a consumat 6.90 (la vale <_< ). Consum facut la pompa. Petrom 99+

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am fost pana la mamaia si inapoi si am avut consum 6.50. Ce-l mai mic consum de cand am masina. Este facut la pompa. Dar am mers 100-120 :bashwall: (special ca sa vad cat pot sa scot minim).

Pe transfagarasan am fost si eu saptamana trecuta si a consumat 8.90 (bucuresti - sibiu), destul de forjata pe autostrada si pe transfagarasan. De la sibiu - sighisoara - brasov - bucuresti a consumat 6.90 (la vale :) ). Consum facut la pompa. Petrom 99+

 

 

<_<)) tre' sa fac si eu consumul la pompa... nu am stat niciodata sa calculez. oricum din cate am inteles exista ceva diferenta intre consumul real (la pompa) si cel pe care il arata bc ul

Link to comment
Share on other sites

Dau o bere sau doua sau trei :) pentru cine mĂŁ ajuta sa desfac volanul ( un Âşurub e ĂŽnĂžepenit bine <_< )

Problema este ca nu am torx din acela..

 

Sunt din Buc.

 

fara torx de 30 nu reusesti,

eu am folosit un cap torx de 30 si o cheie inelara de 10, era strans bine da' s'a desfacut dupa ce am impins ceva mai tare

problema e ca si eu am imprumutat de la un service din zona cheia si torxul ca altfel te'ash fi ajutat eu .

Link to comment
Share on other sites

Ai avut maneta ta, nu? Sau ai luat-o de la ei?

Totusi, merita 250 de lei pentru a vedea cate grade sunt afara?

Iarna cand temperatura scade sub 3 grade C te avertizeaza ca pe sosea este posibil sa fie polei deci trebuie sa conduci prudent. Chestia asta face toti banii. Mi se pare utila si info despre distanta parcursa cu combustibilul din rezervor.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am fost pana la mamaia si inapoi si am avut consum 6.50. Ce-l mai mic consum de cand am masina. Este facut la pompa. Dar am mers 100-120 :) (special ca sa vad cat pot sa scot minim).

Pe transfagarasan am fost si eu saptamana trecuta si a consumat 8.90 (bucuresti - sibiu), destul de forjata pe autostrada si pe transfagarasan. De la sibiu - sighisoara - brasov - bucuresti a consumat 6.90 (la vale <_< ). Consum facut la pompa. Petrom 99+

Sry de off, dar spuneti-mi si mie va rog ce inseamna consum la pompa? Vreti sa spuneti ca masina consuma mai mult decat imi arata mie BC-ul? Merci.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am fost pana la mamaia si inapoi si am avut consum 6.50. Ce-l mai mic consum de cand am masina. Este facut la pompa. Dar am mers 100-120 :) (special ca sa vad cat pot sa scot minim).

Pe transfagarasan am fost si eu saptamana trecuta si a consumat 8.90 (bucuresti - sibiu), destul de forjata pe autostrada si pe transfagarasan. De la sibiu - sighisoara - brasov - bucuresti a consumat 6.90 (la vale <_< ). Consum facut la pompa. Petrom 99+

Sry de off, dar spuneti-mi si mie va rog ce inseamna consum la pompa? Vreti sa spuneti ca masina consuma mai mult decat imi arata mie BC-ul? Merci.

 

adica faci plinul ... mergi 100km si faci plinul iar... cati intri litra in rezervor atatia iti consuma la suta de km

bine...nu mergi 100.. ti'am dat cel mai simplu exemplu sa intelegi.. faci cati km vrei.. faci plinul iar.. si iti faci calculul

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am fost pana la mamaia si inapoi si am avut consum 6.50. Ce-l mai mic consum de cand am masina. Este facut la pompa. Dar am mers 100-120 :bashwall: (special ca sa vad cat pot sa scot minim).

Pe transfagarasan am fost si eu saptamana trecuta si a consumat 8.90 (bucuresti - sibiu), destul de forjata pe autostrada si pe transfagarasan. De la sibiu - sighisoara - brasov - bucuresti a consumat 6.90 (la vale :) ). Consum facut la pompa. Petrom 99+

Sry de off, dar spuneti-mi si mie va rog ce inseamna consum la pompa? Vreti sa spuneti ca masina consuma mai mult decat imi arata mie BC-ul? Merci.

 

adica faci plinul ... mergi 100km si faci plinul iar... cati intri litra in rezervor atatia iti consuma la suta de km

bine...nu mergi 100.. ti'am dat cel mai simplu exemplu sa intelegi.. faci cati km vrei.. faci plinul iar.. si iti faci calculul

Acum am inteles, merci ca m-ai luminat. <_< O sa incerc si eu asta data viitoare cand alimentez.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am fost pana la mamaia si inapoi si am avut consum 6.50. Ce-l mai mic consum de cand am masina. Este facut la pompa. Dar am mers 100-120 :unsure: (special ca sa vad cat pot sa scot minim).

Pe transfagarasan am fost si eu saptamana trecuta si a consumat 8.90 (bucuresti - sibiu), destul de forjata pe autostrada si pe transfagarasan. De la sibiu - sighisoara - brasov - bucuresti a consumat 6.90 (la vale :bashwall: ). Consum facut la pompa. Petrom 99+

Sry de off, dar spuneti-mi si mie va rog ce inseamna consum la pompa? Vreti sa spuneti ca masina consuma mai mult decat imi arata mie BC-ul? Merci.

 

adica faci plinul ... mergi 100km si faci plinul iar... cati intri litra in rezervor atatia iti consuma la suta de km

bine...nu mergi 100.. ti'am dat cel mai simplu exemplu sa intelegi.. faci cati km vrei.. faci plinul iar.. si iti faci calculul

Acum am inteles, merci ca m-ai luminat. <_< O sa incerc si eu asta data viitoare cand alimentez.

 

okay... cu placere. da' sper ca n'ai inteles ca daca merci 150km si consumi 9l inseamna ca ai consum 9% . ( trebuie sa calculezi cu regula de 3 simpla... ) :)

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am fost pana la mamaia si inapoi si am avut consum 6.50. Ce-l mai mic consum de cand am masina. Este facut la pompa. Dar am mers 100-120 :blink: (special ca sa vad cat pot sa scot minim).

Pe transfagarasan am fost si eu saptamana trecuta si a consumat 8.90 (bucuresti - sibiu), destul de forjata pe autostrada si pe transfagarasan. De la sibiu - sighisoara - brasov - bucuresti a consumat 6.90 (la vale :unsure: ). Consum facut la pompa. Petrom 99+

Sry de off, dar spuneti-mi si mie va rog ce inseamna consum la pompa? Vreti sa spuneti ca masina consuma mai mult decat imi arata mie BC-ul? Merci.

 

adica faci plinul ... mergi 100km si faci plinul iar... cati intri litra in rezervor atatia iti consuma la suta de km

bine...nu mergi 100.. ti'am dat cel mai simplu exemplu sa intelegi.. faci cati km vrei.. faci plinul iar.. si iti faci calculul

Acum am inteles, merci ca m-ai luminat. <_< O sa incerc si eu asta data viitoare cand alimentez.

 

okay... cu placere. da' sper ca n'ai inteles ca daca merci 150km si consumi 9l inseamna ca ai consum 9% . ( trebuie sa calculezi cu regula de 3 simpla... ) :)

 

Chiar asa batut in cap nu sunt, ma descurc. :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am fost pana la mamaia si inapoi si am avut consum 6.50. Ce-l mai mic consum de cand am masina. Este facut la pompa. Dar am mers 100-120 :wub: (special ca sa vad cat pot sa scot minim).

Pe transfagarasan am fost si eu saptamana trecuta si a consumat 8.90 (bucuresti - sibiu), destul de forjata pe autostrada si pe transfagarasan. De la sibiu - sighisoara - brasov - bucuresti a consumat 6.90 (la vale :blink: ). Consum facut la pompa. Petrom 99+

Sry de off, dar spuneti-mi si mie va rog ce inseamna consum la pompa? Vreti sa spuneti ca masina consuma mai mult decat imi arata mie BC-ul? Merci.

 

adica faci plinul ... mergi 100km si faci plinul iar... cati intri litra in rezervor atatia iti consuma la suta de km

bine...nu mergi 100.. ti'am dat cel mai simplu exemplu sa intelegi.. faci cati km vrei.. faci plinul iar.. si iti faci calculul

Acum am inteles, merci ca m-ai luminat. <_< O sa incerc si eu asta data viitoare cand alimentez.

 

okay... cu placere. da' sper ca n'ai inteles ca daca merci 150km si consumi 9l inseamna ca ai consum 9% . ( trebuie sa calculezi cu regula de 3 simpla... ) :)

 

Chiar asa batut in cap nu sunt, ma descurc. :bashwall:

 

:unsure:) sorry da' am tinut sa specific ca nu explicasem corect pana la capat. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dau o bere sau doua sau trei :) pentru cine mĂŁ ajuta sa desfac volanul ( un Âşurub e ĂŽnĂžepenit bine <_>

Problema este ca nu am torx din acela..

 

Sunt din Buc.

 

ti-am trimis nr de tel al unui mecanic unde poti merge sa iti desfaci volanul... bafta !

Link to comment
Share on other sites

Consumul la pompa semnifica cati litri de combustibil bagi ca sa umplii din nou rezervorul, dupa ce ai facut 100 Km cu rezervorul plin. Si de obicei e diferit de e afiseaza OBC-ul.

 

 

later edit: wow, cate replay-uri intre timp. am lipsit juma de ora si am uitat sa dau refresh la pagina. <_<

Edited by nautilixx
Link to comment
Share on other sites

Puteti sa va faceti cont pe www.spritmonitor.de. E foarte usor, calculeaza ce consum are masina, cati bani mananca la 100km, etc. Eu de fiecare data cand alimentez fac poza la km si pastrez bonul. Si cand am timp introduc datele pe acest site.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.