Jump to content

OBC - On Bord Computer E46


Myx

Recommended Posts

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se strica fiindca se rupe unul dintre firele ce pleaca de la acel contact.Firul se foarfeca undeva pe la jumatatea lungimi lui si daca nu ma insel este vorba despre cel maro.Cu putina indemanare si un pistol de lipit se poate reface fara probleme sau daca vrei tu sa te simti mai bine iti poti lua alta manete(bineinteles daca esti dispus sa dai cam 100 e pe aceasta,parca acesta este pretul de noua)
Link to comment
Share on other sites

Se strica fiindca se rupe unul dintre firele ce pleaca de la acel contact.Firul se foarfeca undeva pe la jumatatea lungimi lui si daca nu ma insel este vorba despre cel maro.Cu putina indemanare si un pistol de lipit se poate reface fara probleme sau daca vrei tu sa te simti mai bine iti poti lua alta manete(bineinteles daca esti dispus sa dai cam 100 e pe aceasta,parca acesta este pretul de noua)

sa fi nebun sa iei alta daca e asa usor de reparat.

merci

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Fratiilor astazi mi-am montat si eu maneta asta cu functia bc la un baiat care repara bmw-uri dar problema este ca nu a putut-o activa,eu sunt din Deva si am sunat la Timisoara,Sibiu,Oradea si nici unde nu vor sa o activeze doar daca o cumpar de la ei si asta inseamna 1110lei atat mi-au cerut pentru ca cica nu este noua maneta si ei activeaza si monteaza doar manete noi si originale. Ce sa ma fac si la Bucuresti la filaret nu as veni atata drum? Nu stie nimeni pe cineva care ar putea activa functia?

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

si inca o intrebare am gasit la dezmembrari mai multe e46 dar toate cu volan pe dreapta...stie careva daca se potriveste maneta???Ca nu pot sa-l pun pe ala sa o dea jos si dupa-aia sa no mai cumpar....
Link to comment
Share on other sites

Mai intreb o data,vreau si eu sa pun BC si am gasit la dezmembrari una da e cu volan pe dreapta si vroiam sa stiu daca se potriveste maneta.....Stie cineva???

 

Parerea mea ca daca maneta OBC este in partea stanga a volanului (mai mult ca sigur asa este) se potriveste.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Se strica fiindca se rupe unul dintre firele ce pleaca de la acel contact.Firul se foarfeca undeva pe la jumatatea lungimi lui si daca nu ma insel este vorba despre cel maro.Cu putina indemanare si un pistol de lipit se poate reface fara probleme sau daca vrei tu sa te simti mai bine iti poti lua alta manete(bineinteles daca esti dispus sa dai cam 100 e pe aceasta,parca acesta este pretul de noua)

 

 

Nici mie nu imi merge maneta de BC, vreau sa o dau jos si sa vad daca are firul ala rupt. A mai facut cineva operaĂžiunea asta "home alone" ?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Vreau si eu sa-mi montez si activez o maneta cu BC. Stie careva daca Filaret-ul mai activeaza? Ca acum cateva saptamani era cam pustiu p-acolo...

Daca nu, alt service care poate monta+activa?

 

P.S.: vad ca-s multi care vor sa schimbe maneta. Daca e careva care poate da o mana de ajutor de aici de pe forum...dam si noi o bere-doua <_<

 

LE: cum verific o maneta cu BC daca ii merge butonul sa n-o montez degeaba?!?

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce o montezi sa-mi spui si mie unde si cat a costat.

"Pilot automat" (nu-mi vine in minte cum se numeste functia aia care mentine viteza fara sa mai tii piciorul pe pedala) se poate monta? Asta chiar mi-ar fi utila, ca eu merg mai mult extraurban.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce o montezi sa-mi spui si mie unde si cat a costat.

"Pilot automat" (nu-mi vine in minte cum se numeste functia aia care mentine viteza fara sa mai tii piciorul pe pedala) se poate monta? Asta chiar mi-ar fi utila, ca eu merg mai mult extraurban.

 

Da de ce nu vrei tu sa mergem impreuna, poate gasim o oferta mai buna...ne fac reducere pentru engross <_< Si sunt sigur ca mai sunt si alti doritori!!!

 

Legat de chilotu automat (cruise control): parca s-a mai discutat asta si s-a ajuns la o concluzie ferma ca toate masinile dupa 2000 (parca) au inclus modulul de pilot automat, dar merge doar daca ai comenzi pe volan.

 

Mentin intrebarea: Filaret-ul mai functioneaza? (ca inafara de un bon cu 1h de manopera pt ca mi-au dat un bec de pozitie, n-am avut probleme cu ei!!!)

Link to comment
Share on other sites

Pai da un telefon la ei. Eu n-am fost niciodata acolo, desi toata lumea i-a laudat. Am sunat sa intreb cat ma costa sa-mi verifice articulatiile si mi-au zis ca in jur de 150 de lei. Mi s-a parut cam mult.

Eu nu ma grabesc cu maneta, sunt alte piese in care vreau sa "investesc" (bucse, aerisire frane/ambreiaj, revizia)

Link to comment
Share on other sites

mi-am montat si eu maneta cu bc.

am o problema in schimb...din cand in cand cand semnalizez stanga sau dreapta incepe sa semnalizeze mai repede (ticaie si lumineaza mai repede) dupa care isi revine. oare de la ce-o fi?

in rest functioneaza perfect, mai trebuie sa merg sa o activez.

Edited by alin12345
Link to comment
Share on other sites

Problema este de la un bec care sta sa moara, sau de la un contact imperfect. Verifica.

De unde ai luat maneta si cat a costat? Pana nu o activezi nu functioneaza butonul BC, nu?

Dupa ce o faci functionala sa ne spui si noua toata procedura.

Link to comment
Share on other sites

De unde ai luat maneta si cat a costat? Pana nu o activezi nu functioneaza butonul BC, nu?

Dupa ce o faci functionala sa ne spui si noua toata procedura.

Aici este descrisa toata procedura: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=5888

Trebuie activata la reprezentanta si maneta costa in jur de 50 euro (sunt de vanzare chiar si pe forum). Sau dezmembrari, ebay, etc.

Link to comment
Share on other sites

Daca se poate activa doar la reprezentanta este cam nasol. Eu am intrebat (cand am cumparat ceva de la bavaria) si au zis ca este 600 de lei activarea..

Poate cu tot cu maneta! Eu am activat-o la reprezentanta in It (am montat-o singur) si a costat 30 euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.